Krásná a praktická prkénka

Nejen ve venkovní kuchyni využijete soupravu dřevěných prkének, na kterých můžete jídlo nejen krájet, ale i servírovat. Navíc vám poslouží i jako dekorace – stačí je zavěsit na zeď.

Budete potřebovat

  • vysušený špalek z ořechu, buku nebo dubu, nařezaný na cca 50 cm dlouhé kusy
  • motorovou pilu
  • hoblík
  • papír, tužku, nůžky, pravítko
  • přímočarou pilu s pilovým listem na dřevo a na železo
  • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva s průměrem 1 cm
  • vibrační brusku (nebo excentrickou), brusné papíry č. 40 až 180
  • lněný olej potravinářský (nebo jiný olej vhodný pro styk s potravinami)
  • měkký hadřík

 

postup:

1 Na špalek si nakreslete čáry, kde budete řezat. Pařez nejprve motorovou pilou přeřízněte napůl a pak z něj nařezejte pláty silné asi 4 cm.

 

2 Pláty na krajích zbavte kůry, jde to dobře pomocí dláta a kladiva. Nerovnosti vyrovnejte hoblíkem na tloušťku asi 3 cm.

 

3 Na papír si nakreslete maketu kuchyňského prkénka, které budete chtít vyrobit. Obloučky můžete kreslit pomocí různě velkých skleniček.

 

4 Nakreslenou maketu vystřihněte a tužkou ji obkreslete na připravený dřevěný plát.

 

5 Potom tvar prkénka pečlivě vyřízněte přímočarou pilou.

 

6 Otvor v prkénku vyřízněte tak, že nejdříve vyvrtáte otvor široký alespoň 1 cm a z něj začnete řezat kruh. V tomto případě je lepší použít pilový list na železo, protože je tenčí než list na dřevo a snadněji se s ním řežou malé oblouky.

 

7 Vyříznuté prkénko vybruste dohladka, hrany zaoblete.

 

8. Prkénko zbavte prachu a měkkým hadříkem natřete lněným olejem. Za 24 hodin natírání zopakujte.

 

 

 

Tipy na údržbu

Časté používání vody a mycího prostředku může oslabit povrch dřeva, které pak nebude odolné proti nožům. Kvůli dezinfekci po každém použití dřevo raději dobře přetřete hadříkem namočeným v octu. Pokud se chcete zbavit zápachu a prkénko zároveň vydezinfikovat, potřete ho polovinou citronu. Pro dlouhodobou údržbu je dobré prkénka občas vydrhnout pastou připravenou z 1 lžíce jedlé sody, 1 lžíce soli a 1 lžíce vody. Prkénko poté důkladně opláchněte teplou vodou.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Přečtěte si