Svícen a váza, které vítr nepřevrátí

Využijte staré sklenice nebo vázy na výrobu nových stabilních doplňků. Využijete zejména při stolování venku na zahradě nebo na terase, protože je nepřevrhne ani silnější vítr.

Budete potřebovat

 • cement klasický šedý
 • štěrk s pískem
 • plastifikátor – urychlovač tuhnutí
 • staré velké sklenice nebo vázy
 • bílou barvu (např. Ekokryl Mat)
 • papírovou lepicí pásku
 • drát silný asi 1 mm na ouško
 • vědro, zednickou lžíci
 • kbelík na odlévání
 • tenký kulatý štětec
 • malý malířský váleček

 

postup

 

1 Do kbelíku vysypte asi 1 kg cementu, přidejte stejné množství štěrku s pískem, vodu a asi jednu lžíci změkčovadla. Rozmíchejte na středně hustou hmotu.

 

2 Přelijte hmotu do kbelíku, do kterého chcete odlévat svícen. Naplňte ho asi jen do poloviny.

 

3 Potom doprostřed kbelíku s hmotou zatlačte vázu nebo sklenici.

 

4 Do vázy nasypte kameny, abyste ji zatížili, jinak by ji betonová směs vytlačila vzhůru. Zda je váza rovně, zkontrolujte vodováhou, vzdálenost od okrajů kbelíku pravítkem.

 

5 Nechte tuhnout 8–20 hodin (při teplotě asi 24 °C). Když je beton na dotek tuhý, jemně ho oddělte od kbelíku a vyklopte. Nechte vyschnout ještě 1–2 dny.

 

6 Na papír napište nebo s pomocí počítače napište a pak vytiskněte ozdobný nápis nebo jiný dekor. Přes kopírovací papír ho přeneste na beton a vybarvěte tenkým štětcem.

 

7 Pruhy snadno vyrobíte s pomocí papírové lepicí pásky, kterou nalepíte na beton podle přesně vyměřených bodů. Malým malířským válečkem pak naneste barvu, podle potřeby i 4 vrstvy.

 

8 Po nabarvení pásku odlepte a po uschnutí pásků můžete vázu či svícen ještě dozdobit nápisem. Ze silnějšího drátu vyrobte ouško na přenášení svícnu.

 

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Kachní pečeně

Kachní pečeně

Dozlatova upečená drůbež patří k oblíbeným pokrmům. Připravte si tradiční kachnu tak trochu netradičním způsobem – například na mandarinkách nebo s jablky.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.