Svícen a váza, které vítr nepřevrátí

Využijte staré sklenice nebo vázy na výrobu nových stabilních doplňků. Využijete zejména při stolování venku na zahradě nebo na terase, protože je nepřevrhne ani silnější vítr.

Budete potřebovat

 • cement klasický šedý
 • štěrk s pískem
 • plastifikátor – urychlovač tuhnutí
 • staré velké sklenice nebo vázy
 • bílou barvu (např. Ekokryl Mat)
 • papírovou lepicí pásku
 • drát silný asi 1 mm na ouško
 • vědro, zednickou lžíci
 • kbelík na odlévání
 • tenký kulatý štětec
 • malý malířský váleček

 

postup

 

1 Do kbelíku vysypte asi 1 kg cementu, přidejte stejné množství štěrku s pískem, vodu a asi jednu lžíci změkčovadla. Rozmíchejte na středně hustou hmotu.

 

2 Přelijte hmotu do kbelíku, do kterého chcete odlévat svícen. Naplňte ho asi jen do poloviny.

 

3 Potom doprostřed kbelíku s hmotou zatlačte vázu nebo sklenici.

 

4 Do vázy nasypte kameny, abyste ji zatížili, jinak by ji betonová směs vytlačila vzhůru. Zda je váza rovně, zkontrolujte vodováhou, vzdálenost od okrajů kbelíku pravítkem.

 

5 Nechte tuhnout 8–20 hodin (při teplotě asi 24 °C). Když je beton na dotek tuhý, jemně ho oddělte od kbelíku a vyklopte. Nechte vyschnout ještě 1–2 dny.

 

6 Na papír napište nebo s pomocí počítače napište a pak vytiskněte ozdobný nápis nebo jiný dekor. Přes kopírovací papír ho přeneste na beton a vybarvěte tenkým štětcem.

 

7 Pruhy snadno vyrobíte s pomocí papírové lepicí pásky, kterou nalepíte na beton podle přesně vyměřených bodů. Malým malířským válečkem pak naneste barvu, podle potřeby i 4 vrstvy.

 

8 Po nabarvení pásku odlepte a po uschnutí pásků můžete vázu či svícen ještě dozdobit nápisem. Ze silnějšího drátu vyrobte ouško na přenášení svícnu.

 

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.