Hořká, ale léčivá zeměžluč

Keltové ji řadili mezi patnáct magických bylin. Zeměžluč podporuje trávení i celý metabolismus a lze ji používat také k léčbě akné. Jak její léčivé účinky správně využít?

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea), někdy zvaná také lékařská, je tradiční domácí léčivka. Svědčí o tom i řada jejích lidových názvů, jako je čantoryjka, cintorie, hořká bylina, hlístník nebo kyřice. Rostlina patří do stejné čeledi jako třeba hořec. Na rozdíl od něj nemá květy modré, ale sytě růžové, někdy i bělavé. Nevoní, ale má velmi hořkou chuť.

Pokud ji najdete v blízkosti své zahrady, buďte rádi! Rostlina je velmi náročná na prostředí, v němž roste – daří se jí pouze tam, kde se nachází kvalitní spodní voda.

 

Hořkost jako výhoda

Hořkost zeměžluče nemá srovnání s žádnou jinou bylinou, ani s vachtou nebo pelyňkem. Poznáte ji i v nálevu, kde je naředěná v poměru jedna ku třem tisícům, tedy když kápnete mililitr zeměžluče do tří litrů vody.

Léčivka má pozitivní účinky na trávicí trakt, ulevuje při pálení žáhy, zvyšuje chuť k jídlu, příznivě působí na játra, žlučník či slezinu, stimuluje tvorbu trávicích šťáv a zlepšuje činnost střev. Hořčiny v ní obsažené totiž dráždí chuťové pohárky jazyka a stimulují tvorbu slin, enzymů a všech trávicích šťáv. Zvyšují roztažnost střevních cév a zlepšují tak vstřebávání živin. Snížením napětí svaloviny dolních částí žaludku umožňují rychlý postup potravy do dvanáctníku a zajišťují plynulé trávení. Z dalších pozitivních účinků lze jmenovat také podporu detoxikace organismu a zlepšení krevního obrazu při chudokrevnosti. Působí rovněž proti střevním parazitům. Zeměžluč lze používat i zevně, kdy pomáhá hojit akné, rány i vředy.

Léčivá je nať

V léčitelství se využívá nať, nejlépe na počátku květu. Pokud se odstřihne pouze její horní část, rostlina zpravidla v sezoně znovu vykvete, je tedy možné ji sklízet dvakrát za rok. Suší se ve stínu, a to co nejrychleji. Pokud ji dáte do trouby či sušičky, teplota by neměla přesáhnout 45 oC. Nestlačujte ji, aby se nezapařila. Skladuje se v dobře uzavřených nádobách v chladu a ve tmě.

Nejčastěji se z ní vaří čaj, kdy na jeden šálek dáte lžičku sušené byliny. Pije se dvakrát až třikrát denně, u dětí se dávkuje jen po malých douškách. Hořkou chuť lze zjemnit meduňkou nebo mátou. I tak je čaj velmi hořký a může se stát, že dojde k podráždění sliznic trávicího traktu, což může vyvolat zvracení a průjmy.

Jak ji poznáte?

Zeměžluč je dvouletka, v prvním roce tvoří jen přízemní růžici z delších kopinatých listů, které mají výraznou žilnatinu. Druhý rok vytvoří asi patnáct až čtyřicet centimetrů vysoké květenství s výrazně růžovými květy, které se objevují ve druhé polovině léta – od července až do září.

V přírodě roste zeměžluč roztroušeně v teplejších oblastech na lesních pasekách a slunných kamenitých stráních, na mezích nebo podél lesních cest. Vždy jde o sušší stanoviště bohatá na minerály.

V zahradách se příliš nepěstuje, ačkoli jde o hezkou rostlinu s krásnou barvou květů. Pokud se o to chcete pokusit, pěstuje se z výsevu a může se stát ozdobou třeba skalky v době, kdy už ostatní druhy nekvetou. Potřebuje místo podobné jejímu přirozenému prostředí, tedy sušší půdu s vyšším podílem písku a také dostatkem dopoledního slunce. Špatně snáší přemokření. Zeměžluč také můžete zkusit přesadit na zahradu z volné přírody.

Jak využít zeměžluč

Čaj proti nechutenství
Smíchejte po 5 lžičkách nati zeměžluče a pelyňku, po 3 lžičkách nati benediktu a listu vachty a po 2 lžičkách kořene čekanky, oddenku puškvorce a kůry krušiny. 2 lžíce této směsi nasypte do 500 ml vody a pomalu přiveďte k varu. Po vzkypění ihned odstavte a nechte přikryté asi 20 minut vylouhovat. Přeceďte přes jemné sítko a pijte třikrát denně.

 

Odvar pro krásné vlasy
Hrst nati zeměžluče, kopřivy a březových listů zalijte horkou vodou, krátce povařte a nechte vychladnout. Přeceďte a používejte buď jako vlasové tonikum, které vmasírujete do pokožky hlavy, nebo jednoduše vlasy odvarem spláchněte.

 

Léčivý aperitiv
Polévkovou lžíci nati zeměžluči, pelyňku a puškvorcového oddenku smíchejte a zalijte jedním litrem alkoholu, nejlépe domácí slivovicí, použít ale můžete i obyčejnou vodku. Bylinky musejí být zcela ponořené. Poté je nechte nejméně čtrnáct dnů na sluníčku uležet, přeceďte a pijte jako aperitiv.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek