Hana Rybková ze Slezské tvorby: Každá ozdoba je originál

Skleněné vánoční ozdoby na vánočním stromku nesmí chybět. jsou velice křehké a jejich vznik lze přirovnat ke vzniku motýla – stačí jeden neopatrný zásah a kouzlo je pryč…

Historie opavského výrobního družstva Slezská tvorba se začala psát v roce 1951. Co všechno se v něm tehdy vyrábělo?
Základním programem byla výroba vyšívaných ubrusů, gobelínů a šití. Postupně se rozšířila o výrobu brokátu, keramických knoflíků, dřevěných hraček, bavlněných tkanin, pleteného zboží a také skleněných vánočních ozdob. Samotný počátek výroby vánočních ozdob je ve Slezské tvorbě spojen s rodinami Pohořelských a Lhotských, které se do Opavy přestěhovaly ze Vsetínska.

A dnes už se soustředíte jen na vánoční ozdoby?
Ano, v současnosti je naším jediným programem výroba tradičních skleněných, ručně foukaných a malovaných vánočních ozdob. Patříme mezi největší výrobce v České republice, celoročně zajišťujeme výrobu pro velkoodběratele i maloodběratele.

Ozdoby ze Slezské tvorby jsou tu s námi už po dlouhá desetiletí

 

Přesto stále pracujete tradičně, ručně. Je právě ruční práce to, co vás odlišuje od ostatních?
Výroba tradičních českých skleněných vánočních ozdob je jedním z posledních odvětví u nás, kde se ještě pracuje ručně. Ozdoby foukáme ústy po zahřátí nad kahanem, také dekorování probíhá ručně. Odlišit se od ostatních výrobců snažíme neustálou obnovou dekorů. Každý rok vymýšlíme stovky nových vzorů. Maximálně vycházíme vstříc požadavkům našich zákazníků, kteří oceňují hlavně kvalitní provedení a tradiční ruční zpracování.

Jak vlastně tyto ozdoby vznikají?
Skleněné vánoční ozdoby se vyrábějí kus po kusu, u nás je vyrábějí výhradně ženy. Každá ozdoba je originálem, který ale na první pohled musí vypadat přesně tak, jako ty ostatní. Při jejich výrobě se pracuje s otevřeným ohněm. Celý výrobní proces lze rozdělit do čtyř fází: v první fázi se ze skleněných trubic, nahřátých nad přímým plamenem plynového kahanu, vytvoří polotovar, takzvané tělíčko. Tento polotovar se opět nahřívá nad kahanem a vyfukuje se buď do forem nejrůznějších tvarů (figurky, srdce) nebo volně do prostoru (koule, olivy, rakety, zvonky a špice…). Z tělíček je pracovnice schopna za směnu vyfouknout v průměru tisíc kusů. Když fouká špice, zvládne jich dvě stě padesát. To ovšem neznamená, že toto množství fouká každý den, vše závisí na velikosti objednávek. Vyfouknout ozdoby není vůbec lehké, naučit se je správně vyfouknout trvá řadu měsíců a naučit se jiný tvar trvá roky.

 

A co se děje v druhé fázi?
Vyfouknuté ozdoby se zevnitř postříbří pomocí roztoku dusičnanu stříbrného a redukčního roztoku. Aby došlo k chemické reakci, musí se ozdoby namáčet do padesát stupňů horké vody. Stříbro se pak usadí na vnitřních stěnách ozdob. Za směnu lze nastříbřit až tři a půl tisíce kusů, množství závisí opět na velikosti objednávek. Po zaschnutí začíná třetí etapa výrobního procesu. Ozdoby se umyjí, osuší a nabarví, aby získaly požadovaný barevný podklad v matu nebo lesku. Potom je zkušené malířky zdobí barvami, posypy, korálky či třpytkami. Při složitějších ornamentech nebo při výrobě specifických dekorů podle požadavků zákazníků (např. logo společnosti) se využívají šablony. Nakonec se ozdobám uřízne krček, nasadí korunka s očkem/záponka a zabalí se do klasických kartonových krabiček. A od té chvíle ozdoby „čekají“ v našem skladu až do chvíle, než si je koupí zákazník, a to buď online přes e-shop, ve firemní prodejně nebo prostřednictvím našich odběratelů.

Každou ozdobu ručně vyzdobí zkušené malířky

 

Kolik lidí se na výrobě podílí?
V současné době zaměstnáváme přibližně třicet osob. Jedná se hlavně o ženy, výroba ozdob totiž vyžaduje trpělivost, preciznost a manuální zručnost. Práce není fyzicky náročná, ale potřebuje cvik. Než člověk získá potřebnou zručnost a rychlost při jednotlivých operacích, trvá to u malování minimálně rok a u foukání ještě déle.

Trendy se mění, a to i u zdobení vánočního stromku. Máte nějaké designéry, kteří určují, co se bude vyrábět v tom kterém roce?
U nás máme Vánoce po celý rok. Každoroční přípravy na Vánoce začínají už v lednu veletrhy ve Frankfurtu nad Mohanem. Počátkem ledna je textilní veletrh Heimtextil a koncem ledna Christmasworld. Od nich se každoročně odvíjejí módní trendy v barevnosti, tónování, stylu. A vychází z nich také naše každoroční kolekce vánočních ozdob. Musí obsahovat pět set až šest set nových vzorů, aby zákazníci měli z čeho vybírat.

Skleněné trubice je nejprve potřeba nahřát nad kahanem

 

Kromě koulí vyrábíte také olivy, srdce, figurky, zvonky nebo špice – platí ale stále, že vánoční koule jsou nejoblíbenější?
V centru pozornosti zůstávají i letos hlavně koule různých velikostí, ale každoročně stoupá zájem o figurky, třeba o sněhuláky, kominíky, andělíčky, pejsky, medvídky, sovy nebo ryby. Ani barvy se za poslední roky příliš nemění. Největší zájem trvá u elegantních průhledných nebo stříbrných ozdob, trend se drží v bílé barvě, a červená barva je pro vánoční ozdoby klasická.

Ozdoby vyvážíte do celého světa. Dá se říci, kde je o ně největší zájem?
Křehká krása z Opavy putuje každoročně do dvou desítek zemí. Ozdoby jsou exportovány do velkých obchodních domů a zahradnictví téměř všech evropských zemí, ale také do zámoří. Koupit si je mohou lidé v USA, Austrálii či na Novém Zélandu. K největším odběratelům patří tradičně Německo, Holandsko, Velká Británie, Švédsko, Rakousko, Itálie a Francie.

Správně vyfouknout ozdobu není vůbec lehké, vyžaduje to dlouhý zácvik

 

Plánujete na letošní Vánoce nějaké novinky? Co je teď trendem?
Zahraniční zákazníci letos preferovali bílou a červenou barvu. Hlavně v nich budou jejich vánoční stromky zdobit kromě koulí například kostelíky, medvídci nebo sněhuláci. V tuzemsku letos vítězí retro s rozsáhlejší škálou barev – červená, modrá, žlutá, zelená, růžová a také fialová. Tvarově převládají klasické koule a špice. Módní vlna retra s sebou přinesla zvýšený zájem o figurky.

V roce 2015 jste na trh přišli s novinkou, hobby sadami, díky kterým mohou lidé tvořit unikátní ozdoby doma. Jak velký je o ně zájem?
Jsou velmi oblíbené. K dostání jsou ve firemní prodejně a v e-shopu ve třech variantách, v provedení malá a velká. Vhodné jsou i jako originální dárek, který se bude obdarovaným připomínat každý rok. O jejich velké oblibě svědčí i fakt, že hobby sady začali následně nabízet i další výrobci vánočních ozdob.

V aktuální kolekci najdete i roztomilé bílé medvídky

 

Pravidelně pořádáte exkurze do výroby i kreativní dílny. S koronavirem jste ale museli tuto aktivitu přerušit. Navážete na ni, až to půjde?
Ano, určitě. Zájem o exkurze je tradičně velký, lidé mají jedinečnou příležitost sledovat celý proces výroby: od ručního foukání přes stříbření, máčení, malování až k expedici. A pro všechny, kteří jsou kreativní, baví je ruční práce a rádi poznávají a objevují nové věci, nabízíme kreativní dílnu s kapacitou čtyřicet šest osob, která je součástí prodejny přímo v sídle firmy, a kde si pod vedením zkušených malířek mohou návštěvníci zkusit sami namalovat vánoční ozdobu podle své vlastní fantazie.

O figurky z retro kolekce je velký zájem

 

Kontakt:

Slezská tvorba, výrobní družstvo

Sadová 121/4
746 01 Opava-Předměstí
Tel.: 777 799 926, 553 621 468
Web: www.slezska-tvorba.cz

 

V podnikové prodejně Slezské tvorby v Opavě si zákazníci můžou vybrat z širokého sortimentu vánočních ozdob a dekorací


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Slezské tvorby Opava

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek