Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Materiál ke své práci shání pouze v ověřených koželužnách a nejraději pracuje s hovězí kůží. Precizně provedená práce je na ručně zhotovených kožedělných výrobcích Arnošta Möllera vidět na první pohled. Nahlédněte spolu s námi do jeho dílny v Ohrazenicích u Turnova, kde vznikají peněženky, opasky, pouzdra i dámské kabelky.

K práci s kůží jste se dostal díky spolupráci s tchánem a firmou Dobra. Zpočátku jste tam pracoval jako prodejce. Jak složitá byla vaše cesta přímo do dílny?

Ke kožedělné výrobě jsem se dostal opravdu přes svého tchána, který v tomto oboru začal podnikat. Cesta do dílny složitá nebyla, jsem vyučen jako strojní zámečník a ruční práce mi nebyly nikdy cizí. Takže postupem času to přišlo samo.

 

Dobra měla tehdy sériovou výrobu, ale vy jste se věnoval i vlastní řemeslné tvorbě. Navštěvoval jste nějakou školu, kurz?

Navštěvoval jsem kurz v Třebechovicích pod Orebem v oboru brašnářství pod vedením paní učitelky Krásové. Tam jsem se naučil vše potřebné a důležité.

 

Co kromě trpělivosti, přesnosti a zručnosti vyžaduje ušití kabelky, obalu na diář nebo koženého pouzdra?

Zprvu určitě nápad a pak už hlavně práci, práci a zase práci.

 

 

Své řemeslo se naučil na kurzu brašnářství

 

Můžete popsat pracovní postup při výrobě některého z výrobků?

Řeknu to ve zkratce: zásadní je výběr vhodného materiálu pro konkrétní výrobek a vytvoření si šablony pro vyřezání polotovaru. Jestliže se výrobek zdobí, tak i zdobení. To se dělá za pomoci malých raznic různých tvarů podle přání zákazníka nebo mého nápadu. Dále je to zkompletování výrobku, povrchové ošetření a prodej koncovému zákazníkovi.

 

Co všechno ke své práci potřebujete? Co obsahuje váš kufřík s nářadím?

Seznam by byl dlouhý, ale například šídla, jehly na ruční šití, řezací nástroje, kladivo, dírkovače, tepátka k vytvoření zdobení a tak dále. Je toho opravdu hodně.

 

 

Výrobky z kvalitní kůže jsou téměř nezničitelné

 

Materiál sháníte pouze v ověřených koželužnách. V čem je kůže jako materiál jedinečná?

Kůže je nenahraditelná pro svou odolnost, výdrž a kvalitu. Víc myslím není třeba dodávat.

 

Nabídku na trhu s koženými výrobky je velká, většina se dováží ze zahraničí. Jak ale poznat kvalitu? Platí i tady, že je „kůže“ a „kůže“?

Jednoznačně. Právě proto nakupuji kůži jen od prověřených koželužen, abych věděl, co zpracovávám a následně prodávám. Dovážené výrobky jsou často velmi podobné. Ruční, individuální výroba má smysl, protože lidé touží po originálních výrobcích.

 

 

Zdobení kůže vyžaduje zručnost i výtvarný talent

 

Lidé zpracovávali kůži odjakživa. V posledních letech se od ní poněkud odstupuje a nahrazuje se umělými materiály, například koženkou. Jak se na tento trend díváte vy?

Neodsuzuji ho, ale pravdou je, že koženka nikdy nedosáhne kvality kůže. Výhodou koženky je určitě cena, ale zároveň tam není životnost.

 

Kolik hodin denně se práci s kůží věnujete?

Sedm dní v týdnu. V pracovní dny trávím v dílně, víkendy na staročeských řemeslných trzích, kam se po pauze znovu rád vracím a kde své řemeslo moc rád předvádím.

 

 

Práci Arnošta Möllera vystihuje jedno slovo: kvalita

 

Jak reagují lidé nebo děti, když vás někde vidí pracovat? Mohou si to i vyzkoušet?

Reakce lidí je ve většině případů milá, vždycky dostanu pochvalu. Ruční výroba kožedělných výrobků lidi zajímá. Na některých akcích si mohou lidé moji práci vyzkoušet v omezeném množství. Ne všechny nástroje se totiž dají půjčit.

 

Dá se touto prací u nás uživit?

Je to hodně práce, ale dá. Spousta lidí už zmiňovanou koženku nechce a raději jde za kvalitou a výdrží. Kožený výrobek je vlastně věčný, samozřejmě při správném zacházení a péči.

 

 

Nejraději vyrábí pouzdra na nože podle přání zákazníka

 

Kolik typů výrobků je vůbec ve vašem portfoliu?

Nikdy jsem to nepočítal. V neustálé nabídce jsou samozřejmě peněženky, opasky nebo dokladovky. Ale i tyto výrobky procházejí změnami. Dále to jsou kabelky nebo pouzdra různých tvarů podle mého nápadu nebo na přání zákazníka.

 

Který výrobek děláte za všeho nejraději?

Určitě zakázkovou výrobu na pouzdra na nože právě podle přání zákazníka.

 

Který z výrobků je řekněme nejzáludnější, nejsložitější, a který je naopak jednodušší na výrobu?

Nejzáludnější a nejsložitější jsou vždy věci, které jsou nejmenší, například ručně šitá botička jako přívěšek na klíče. A naopak nejjednodušší je to, co člověk dělá už rutinně a kde má už výrobu takzvaně „v ruce“, například opasky.

 

Myslíte, že kožedělné řemeslo přežije i v dalších desetiletích? Že nezanikne?

Jsem optimista, myslím, že určitě přežije. Kvalitní řemeslo, které je potřeba, se na trhu práce vždycky uživí. Mrzí mě ale, že mladí lidi moc nechtějí řemeslo dělat, chtějí jenom studovat, a proto skončily specializované školy. To je škoda.

 

Pracujete i na zakázku. Kde všude se dají vaše výrobky koupit?

E-shop nemám, spoléhám na to, že si lidé najdou cestu do mé dílny v Ohrazenicích u Turnova. Výrobky se také dají koupit přímo na řemeslných trzích.


Kontakt

Arnošt Möller

Ohrazenice 167
511 01 Ohrazenice u Turnova
Tel: 602 659 829
FB: cs-cz.facebook.com/arnost.moller
E-mail: moller.a@centrum.cz

 

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Arnošta Möllera

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek