Háčkované vajíčko

Zkuste letos k výrobě velikonočních kraslic použít zbytky příze a háček. Zvládnete to, i pokud jste teprve začátečnice – celé vajíčko je uháčkované z krátkých sloupků.

Zkratky

PO – pevné oko
KRSL – krátký sloupek
DLSL – dlouhý sloupek

 

Co budete potřebovat:

  • Přízi Limone odstín Lila, či jinou přízi ze 100% bavlny
  • háček č. 3
  • polyesterovou kuličkovou výplň nebo duté vlákno
  • sušenou levanduli či meduňku

 

Postup:

 

1. řada – 4 řetízková oka spojíme pevným okem, vznikne malý kroužek, do kterého uháčkujeme 12 KRSL.
2. řada – do každého druhého KRSL z předchozí řady, uháčkujeme 2 KRSL. Schéma: 1, 2, 1, 2, 1… celkem 18 KRSL.
3. řada – do každého třetího KRSL z předchozí řady uháčkujeme 2 KRSL. Schéma: 1, 1, 2, 1, 1, 2, 1, 1, 2… celkem 24 KRSL.
4. řada – do každého čtvrtého KRSL z předchozí řady háčkujeme opět 2 KRSL. Schéma: 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1, 2, 1… celkem 30 KRSL.

 

5. řada – do každého pátého KRSL z předchozí řady háčkujeme 2 KRSL. Schéma: 1, 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1, 1, 2, 1… celkem 36 KRSL.

 

6. – 10. řada – bez přidávání – zde se nám již vajíčko zvedá a tvoří mističku.
/Pokud chceme mít jen háčkovaný košíček, tak 10. řadou končíme a uděláme si volánky: do druhého KRSL uháčkujeme 5 DLSL (dlouhých sloupků), vynecháme jedno očko z předchozí řady a do dalšího uděláme PO (pevné oko). Tímto způsobem uděláme volánky po celém obvodu. Nakonec uděláme cca 25 ŘO, záleží na velikosti vejce, kde jejich konec, a přiháčkujeme je na protější stranu jako ouško košíku a je hotovo./

 

11. řada – zde budeme ubírat, a to tak, že sháčkujeme 2 KRSL k sobě tak jak vidíme na obrázku. V této řadě sháčkujeme každý pátý KRSL, celkem 30 KRSL. Začínáme stejně jako při háčkování krátkého sloupku, tedy zapíchneme háček do uvedeného oka, nahodíme a protáhneme přízi. Na háčku máme 2 oka. Do dalšího oka opět zapíchneme háček, nahodíme a protáhneme přízi = 3 oka na háčku. Znovu nahodíme a protáhneme všemi 3 oky na háčku.
12. a 13. řada – bez ubírání – 30 KRSL.
14. řada – sháčkujeme každý čtvrtý KRSL – 24 KRSL

 

15. řada – opakujeme – 24 KRSL.

 

16. řada – sháčkujeme každý třetí KRSL – 18 KRSL. Zde vyplníme polyesterovým/dutým vláknem, můžeme přidat i trochu levandule.
17. a 18. řada – opakujeme – 18 KRSL.
19. řada – sháčkujeme každý druhý KRSL – 12 KRSL.

 

20. řada – sháčkujeme vždy dva KRSL k sobě – konec.

 

Tip

Vajíčka můžeme háčkovat v libovolných barvách, které můžeme i střídat rovnou při háčkování. Můžeme je dekorovat knoflíky, korálky, flitry, výšivkou… fantazii se meze nekladou.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek