Háčkované vajíčko

Zkuste letos k výrobě velikonočních kraslic použít zbytky příze a háček. Zvládnete to, i pokud jste teprve začátečnice – celé vajíčko je uháčkované z krátkých sloupků.

Zkratky

PO – pevné oko
KRSL – krátký sloupek
DLSL – dlouhý sloupek

 

Co budete potřebovat:

  • Přízi Limone odstín Lila, či jinou přízi ze 100% bavlny
  • háček č. 3
  • polyesterovou kuličkovou výplň nebo duté vlákno
  • sušenou levanduli či meduňku

 

Postup:

 

1. řada – 4 řetízková oka spojíme pevným okem, vznikne malý kroužek, do kterého uháčkujeme 12 KRSL.
2. řada – do každého druhého KRSL z předchozí řady, uháčkujeme 2 KRSL. Schéma: 1, 2, 1, 2, 1… celkem 18 KRSL.
3. řada – do každého třetího KRSL z předchozí řady uháčkujeme 2 KRSL. Schéma: 1, 1, 2, 1, 1, 2, 1, 1, 2… celkem 24 KRSL.
4. řada – do každého čtvrtého KRSL z předchozí řady háčkujeme opět 2 KRSL. Schéma: 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1, 2, 1… celkem 30 KRSL.

 

5. řada – do každého pátého KRSL z předchozí řady háčkujeme 2 KRSL. Schéma: 1, 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1, 1, 2, 1… celkem 36 KRSL.

 

6. – 10. řada – bez přidávání – zde se nám již vajíčko zvedá a tvoří mističku.
/Pokud chceme mít jen háčkovaný košíček, tak 10. řadou končíme a uděláme si volánky: do druhého KRSL uháčkujeme 5 DLSL (dlouhých sloupků), vynecháme jedno očko z předchozí řady a do dalšího uděláme PO (pevné oko). Tímto způsobem uděláme volánky po celém obvodu. Nakonec uděláme cca 25 ŘO, záleží na velikosti vejce, kde jejich konec, a přiháčkujeme je na protější stranu jako ouško košíku a je hotovo./

 

11. řada – zde budeme ubírat, a to tak, že sháčkujeme 2 KRSL k sobě tak jak vidíme na obrázku. V této řadě sháčkujeme každý pátý KRSL, celkem 30 KRSL. Začínáme stejně jako při háčkování krátkého sloupku, tedy zapíchneme háček do uvedeného oka, nahodíme a protáhneme přízi. Na háčku máme 2 oka. Do dalšího oka opět zapíchneme háček, nahodíme a protáhneme přízi = 3 oka na háčku. Znovu nahodíme a protáhneme všemi 3 oky na háčku.
12. a 13. řada – bez ubírání – 30 KRSL.
14. řada – sháčkujeme každý čtvrtý KRSL – 24 KRSL

 

15. řada – opakujeme – 24 KRSL.

 

16. řada – sháčkujeme každý třetí KRSL – 18 KRSL. Zde vyplníme polyesterovým/dutým vláknem, můžeme přidat i trochu levandule.
17. a 18. řada – opakujeme – 18 KRSL.
19. řada – sháčkujeme každý druhý KRSL – 12 KRSL.

 

20. řada – sháčkujeme vždy dva KRSL k sobě – konec.

 

Tip

Vajíčka můžeme háčkovat v libovolných barvách, které můžeme i střídat rovnou při háčkování. Můžeme je dekorovat knoflíky, korálky, flitry, výšivkou… fantazii se meze nekladou.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.