Háčkovaná à la pletená čelenka

Vybavte se na zimu teplou čelenkou. Přestože budete pracovat s háčkem, výsledek bude vypadat jako upletený. Uháčkujte si ji pro sebe nebo ji věnujte jako milý dárek.

Budete potřebovat

  • hřejivou přízi (akryl s vlnou či jen akryl)
  • háček vhodný na tloušťku příze

Použité zkratky

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • PNO – pevné nahozené oko

 

Postup:

1. řada: Začněte dlouhým řetízkem, délku zvolte podle obvodu hlavy a také podle tloušťky příze (viz foto 1). V našem případě používáme přízi na tloušťku háčku č. 5 a máme 55 ŘO.

PNO – pevné nahozené oko je očko, které nahodíte, protáhnete okem z předchozí řady, nahodíte a tohle poslední nahozené protáhnete přes všechna 3 očka na háčku. (Viz foto 2 – nahozené a protáhnuté očko, opět nahodíte; foto 3 – protažené třetím očkem; foto 4 – následně protahujete i druhým a prvním okem.) Na začátku každé řady udělejte jedno ŘO.

2. řada: Takto pokračujte na konec řady, práci otočte. Nyní budete tvořit „pletený“ vzor. Jelikož pracujeme v řadách tam a zpět, pojmenujeme si řady A a B., neboť se každá řada liší ve způsobu háčkování.

3. řada A: V rukou držíte již započatý vzoreček a seshora vidíte copánek (viz foto 5). Tento copánek budete jakoby dostávat na přední stranu, tím vznikne pletený efekt. Copánek nechte jak je a nepíchejte do něj, očka podebírejte těsně pod ním jak je viět na fotu 5. Celou řadu háčkujte PNO. Vidíte, jak se copánek natočil na jednu stranu (viz foto 6)

4. řada B: Háčkujte tak, že do copánku seshora podebíráte zadní nit (viz foto 7 a 8). Celou řadu háčkujte opět z PNO.

Takto střídejte řady A a B do požadované šíře čelenky.

Zakončení: oba konce čelenky přehněte napůl a zasuňte do sebe, takže budete mít 4 vrstvy. Tyto vrstvy sháčkujte PO k sobě. Tuto práci dělejte s lícovou stranou čelenky uvnitř. Jakmile máte sháčkováno, ukončete zapošitím příze a čelenku převraťte. Vytvořil se takzvaný turecký uzel a máte hotovo.


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Květinový polštář

Květinový polštář

Obyčejný polštářek můžete proměnit v rozkvetlou louku – stačí na něj našít několik výrazných květů, které si sami uháčkujete. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Jak předcházet cukrovce

Jak předcházet cukrovce

Máte v rodině diabetes? Pak byste se měli snažit žít zdravě. Dostatek pohybu a tělo bez zbytečné nadváhy – to je recept, jak se tomuto onemocnění vyhnout.

Celý článek

Levandulové potěšení

Levandulové potěšení

Vyrobte si čistě přírodní kosmetiku z levandulových květů. Získáte tak originální zkrášlovací přípravky bez zbytečné chemie, navíc s příjemnou levandulovou vůní.

Celý článek

Ovocné koláče

Ovocné koláče

Jsou voňavé, lahodné, plné vitaminů, chutnají ke kávě i k snídani. Dopřejte si koláče s čerstvým ovocem upečené tak, jak to dělávaly hospodyňky v časech minulých…

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.