Háčkovaná à la pletená čelenka

Vybavte se na zimu teplou čelenkou. Přestože budete pracovat s háčkem, výsledek bude vypadat jako upletený. Uháčkujte si ji pro sebe nebo ji věnujte jako milý dárek.

Budete potřebovat

  • hřejivou přízi (akryl s vlnou či jen akryl)
  • háček vhodný na tloušťku příze

Použité zkratky

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • PNO – pevné nahozené oko

 

Postup:

1. řada: Začněte dlouhým řetízkem, délku zvolte podle obvodu hlavy a také podle tloušťky příze (viz foto 1). V našem případě používáme přízi na tloušťku háčku č. 5 a máme 55 ŘO.

PNO – pevné nahozené oko je očko, které nahodíte, protáhnete okem z předchozí řady, nahodíte a tohle poslední nahozené protáhnete přes všechna 3 očka na háčku. (Viz foto 2 – nahozené a protáhnuté očko, opět nahodíte; foto 3 – protažené třetím očkem; foto 4 – následně protahujete i druhým a prvním okem.) Na začátku každé řady udělejte jedno ŘO.

2. řada: Takto pokračujte na konec řady, práci otočte. Nyní budete tvořit „pletený“ vzor. Jelikož pracujeme v řadách tam a zpět, pojmenujeme si řady A a B., neboť se každá řada liší ve způsobu háčkování.

3. řada A: V rukou držíte již započatý vzoreček a seshora vidíte copánek (viz foto 5). Tento copánek budete jakoby dostávat na přední stranu, tím vznikne pletený efekt. Copánek nechte jak je a nepíchejte do něj, očka podebírejte těsně pod ním jak je viět na fotu 5. Celou řadu háčkujte PNO. Vidíte, jak se copánek natočil na jednu stranu (viz foto 6)

4. řada B: Háčkujte tak, že do copánku seshora podebíráte zadní nit (viz foto 7 a 8). Celou řadu háčkujte opět z PNO.

Takto střídejte řady A a B do požadované šíře čelenky.

Zakončení: oba konce čelenky přehněte napůl a zasuňte do sebe, takže budete mít 4 vrstvy. Tyto vrstvy sháčkujte PO k sobě. Tuto práci dělejte s lícovou stranou čelenky uvnitř. Jakmile máte sháčkováno, ukončete zapošitím příze a čelenku převraťte. Vytvořil se takzvaný turecký uzel a máte hotovo.


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Svíčka jako dekorace

Svíčka jako dekorace

Můžete je použít jako originální, vlastnoručně vyrobený dárek, nebo si s nimi zkrášlit vlastní interiér. Vytvořte si dekorativní svíčky zdobené sušenými květinami.

Celý článek

Renovovaný srdíčkový závěs

Renovovaný srdíčkový závěs

Některé starší dekorace se časem okoukají, tak proč jim nedat nový vzhled? Zrenovujte je s námi pomocí ubrousků, akrylových barev a plastických motivů. Podívejte se, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.