Háčkovaná à la pletená čelenka

Vybavte se na zimu teplou čelenkou. Přestože budete pracovat s háčkem, výsledek bude vypadat jako upletený. Uháčkujte si ji pro sebe nebo ji věnujte jako milý dárek.

Budete potřebovat

  • hřejivou přízi (akryl s vlnou či jen akryl)
  • háček vhodný na tloušťku příze

Použité zkratky

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • PNO – pevné nahozené oko

 

Postup:

1. řada: Začněte dlouhým řetízkem, délku zvolte podle obvodu hlavy a také podle tloušťky příze (viz foto 1). V našem případě používáme přízi na tloušťku háčku č. 5 a máme 55 ŘO.

PNO – pevné nahozené oko je očko, které nahodíte, protáhnete okem z předchozí řady, nahodíte a tohle poslední nahozené protáhnete přes všechna 3 očka na háčku. (Viz foto 2 – nahozené a protáhnuté očko, opět nahodíte; foto 3 – protažené třetím očkem; foto 4 – následně protahujete i druhým a prvním okem.) Na začátku každé řady udělejte jedno ŘO.

2. řada: Takto pokračujte na konec řady, práci otočte. Nyní budete tvořit „pletený“ vzor. Jelikož pracujeme v řadách tam a zpět, pojmenujeme si řady A a B., neboť se každá řada liší ve způsobu háčkování.

3. řada A: V rukou držíte již započatý vzoreček a seshora vidíte copánek (viz foto 5). Tento copánek budete jakoby dostávat na přední stranu, tím vznikne pletený efekt. Copánek nechte jak je a nepíchejte do něj, očka podebírejte těsně pod ním jak je viět na fotu 5. Celou řadu háčkujte PNO. Vidíte, jak se copánek natočil na jednu stranu (viz foto 6)

4. řada B: Háčkujte tak, že do copánku seshora podebíráte zadní nit (viz foto 7 a 8). Celou řadu háčkujte opět z PNO.

Takto střídejte řady A a B do požadované šíře čelenky.

Zakončení: oba konce čelenky přehněte napůl a zasuňte do sebe, takže budete mít 4 vrstvy. Tyto vrstvy sháčkujte PO k sobě. Tuto práci dělejte s lícovou stranou čelenky uvnitř. Jakmile máte sháčkováno, ukončete zapošitím příze a čelenku převraťte. Vytvořil se takzvaný turecký uzel a máte hotovo.


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Při výběru vonných svíček byste měli být opatrní. Levné parafínové svíčky s umělými parfémy a barvivy mohou být zdraví nebezpečné. Vytvořte si s námi bezpečnou vonnou svíčku z čistě přírodních ingrediencí.

Celý článek