Eukalyptus není jen pro koaly

Blahovičník neboli eukalyptus patří v Austrálii k nejvyšším stromům. Mladé rostliny vyrostou až o několik metrů ročně, platí to i pro nejznámější blahovičník kulatoplodý. Jiné druhy však můžete pěstovat i jako pokojovku.

Eukalyptus je nejen léčivá, ale i zajímavá rostlina. Věděli jste, že jeho listy se natáčejí ke slunci tak, aby na ně paprsky dopadaly co nejméně a minimalizovalo se tak odpařování vody? Díky tomu se také pod eukalyptovými stromy netvoří stín.

 

Na klouby i čištění vzduchu

Jako léčivka se pěstuje nejznámější blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus), z jehož listů se získává éterický olej, který pomáhá při obtížích dýchacích cest a nachlazení, tlumí záněty, zklidňuje astma a má silné antiseptické účinky. Také pomáhá proti depresím, migréně i obyčejné únavě a vyčerpání a podporuje hojení. Velmi účinná je i masáž tímto olejem, třeba při zablokované krční páteři, revmatismu nebo bolestech svalů. Ale pozor, éterický olej je určen jen pro inhalace nebo masáže, přímou konzumací byste si mohli uškodit. Eukalyptus odedávna využívá i lidová medicína, a to nejen pro léčbu dýchacích cest, ale i při péči o klouby, na podporu imunitního systému i regulaci vyšší hladiny krevního cukru.
Éterický olej slouží i jako osvěžovač a pohlcovač škodlivých látek ve vzduchu. Chovatelé oceňují jeho antiparazitní účinky, neboť odpuzuje blechy a klíšťata.

Eukalyptus citronový

A listy nejrůznějších blahovičníků jsou oblíbenou potravou pro australské koaly.

Z listů eukalyptů se získává éterický olej. Protože existuje celá řada druhů blahovičníků, které se liší účinnými látkami, ke koupení jsou i různé druhy olejů. V domácích podmínkách ho sice nevyrobíte, ale silné aromaterapeutické účinky mají i sušené listy. Ty se dají zavěsit do místnosti, kde osvěžují vzduch a odpuzují hmyz. Můžete je používat i pro inhalaci, stačí je nechat krátce povařit ve vodě.

Blahovičník kulatoplodý

Jako pokojová květina

Blahovičník lze pěstovat i jako pokojovku, která zároveň nahradí čističku vzduchu. Vhodný je například eukalyptus citronový (E. citriodora), jehož jemně chlupaté lístky silně voní po citronech, jen co se jich dotknete. Proto se také dávají do prádelníku či skříně s oblečením místo citronové kůry. Jsou totiž mnohem levnější, a navíc je můžete sklízet pravidelně.

Blahovičník Gunnův (E. gunnii) se od známější léčivky liší okrouhlými šedozelenými lístky s hladkým okrajem, které najdete na mladých výhonech, ty starší už mají listy kopinaté. Díky svému netypickému tvaru se často využívají ve floristice, usušené se hodí i pro suché vazby, protože si uchovávají původní namodralý odstín i typickou vůni. Platí to třeba pro odrůdu ‘Silberdollar‘ s velkými listy nebo ‘Silbertropfen‘, který zaujme výrazným stříbrným odstínem. Tyto eukalypty rostou daleko pomaleji než základní druh, proto se mohou pěstovat jako dlouhověké pokojové rostliny. Potřebují k tomu, podobně jako citrusy, rozptýlené světlo, ale porostou i na přímém slunci. Přes zimu jim svědčí teplota mezi čtyřmi až šesti stupni, ale vyrovnají se i s teplejším prostředím, kde rtuť ukazuje kolem patnácti stupňů. Naopak v létě snesou i horka, mohou tedy stát i na balkoně či terase. Zalévat byste je měli podle světla a hlavně teploty. Tedy v létě hodně, naopak v zimě až tehdy, když jim začnou vadnout výhony.

U mladých rostlin se doporučuje, aby se rozkošatily, zaštipovat vrcholy. Ty dejte do vázy s vodou, kde zpravidla zakoření. Naopak pozor na řez, tím rostlinu zničíte, protože nemá spící pupeny. Mladé eukalypty každé dva roky přesazujte, pozor ale, abyste nepoškodili jejich kořeny, které jsou na poničení velmi citlivé.

Blahovičník Gunnův

Jak využít eukalyptový olej

  • Inhalace – čistí nosní dutiny a usnadňuje odkašlávání
  • Repelent – odpuzuje hmyz, kape se na psí obojky i do látkových pelíšků
  • Dezinfekce – čistí a hojí malá poranění, akné a vyrážky
  • Masážní prostředek – při migréně i bolestech svalů
  • Proti únavě – podporuje soustředění a posiluje paměť
  • Proti zápachu – odbourává nepříjemné pachy

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek