Džungle v bytě

Květiny váš byt zútulní a vytvoří v něm svěží náladu. Pokud vám nestačí ty živé v květináčích, vytvořte si doma atmosféru džungle pomocí obrázků a dekoru ve tvaru listů.


Šablony
Dekorativními tvary listů si můžete vyzdobit celou stěnu. Zvládnete to snadno s pomocí šablon.


Vylisované
Krásné listy lze jednoduše vylisovat a zarámovat. Získáte tak jedinečnou, vlastnoručně vyrobenou přírodní dekoraci.


Ve skle
Kromě klasických rámů můžete pro zarámování využít i speciální průsvitné skleněné rámečky vhodné i k umístění do okna.


 

Šablony

Budete potřebovat

 • plastovou šablonu s motivem listů
 • lepicí pásku
 • malý váleček nebo pěnové tupovací štětce
 • interiérové barvy na stěnu
 • vaničky na míchání barvy
 • hadřík

 

foto Shutterstock

postup

1 S dekorováním zdi začněte zhruba od středu plochy, kterou chcete pomalovat. Šablonu přiložte na zeď a připevněte ji s pomocí lepicí pásky.

2 Na vytvoření listů můžete použít více odstínů jedné barvy nebo více barev. S pomocí malého válečku nebo pěnového tupovacího štětce nanášejte barvu ve velmi tenké vrstvě přes šablonu na zeď. Začněte světlejšími odstíny a přes ně pak můžete nanést tmavší barvy a vytvářet tak barevné přechody.

3 Když je motiv hotový, šablonu opatrně sejměte a přendejte ji na další místo. Některé šablony jsou opatřeny značkami pro vytvoření nekonečně navazujícího vzoru. Dále pokračujte stejným způsobem, dokud nepokryjete motivem vybraný úsek zdi.

4 Nezapomeňte šablonu průběžně čistit, abyste stěnu neumazali zbytky barvy, která může zatéct na tu stranu, kterou přikládáte na stěnu.

Tip: Nejrůznější šablony ve tvaru listů lze zakoupit i na internetu a najdete tu i podrobné videonávody, jak při práci s nimi postupovat.

 

Vylisované

Budete potřebovat

 • větší listy zajímavé svým tvarem
 • rámečky se sklem (např. fotorámečky)
 • větší papíry (například noviny) na lisování
 • bílé čtvrtky na paspartu
 • přírodní papíry
 • pravítko
 • nůžky, zalamovací nožík
 • tužku
 • transparentní lepidlo
 • štětec

 

foto Shutterstock

postup

1 Listy si nejprve vylisujte. Vložte je mezi savé papíry nebo vrstvu novin a zatižte je. Nechte je důkladně schnout alespoň několik týdnů.

2 Mezitím si vyberte vhodné rámy, do kterých budete chtít listy zarámovat. Lze je koupit i přes internet nebo v prodejnách s bytovými dekoracemi. Vhodné jsou i fotorámečky.

3 Bílou čtvrtku si naměřte podle velikosti rámečku a ustřihněte. Vyměřte a narýsujte si tvar pasparty a vnitřní obdélník vyřízněte zalamovacím nožíkem.

4 List položte na papír v přírodním odstínu, který si rovněž vyměříte a ustřihnete podle tvaru rámu. S pomocí štětečku namočeného do transparentního lepidla pak list na papír přilepte.

5 Navrch přiložte vytvořenou paspartu a obrázek zarámujte.

Tip: K zarámování můžete využít jak listy nasbírané v přírodě, tak pěkně tvarované listy pokojových rostlin.

 

 

Ve skle

Budete potřebovat

 • vylisované pěkně tvarované listy
 • rámečky s dvojitým sklem
 • transparentní lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku

 

foto Shutterstock

postup

1 Listy nejprve vylisujte. Můžete vytvořit obrázky z jednotlivě zarámovaných listů nebo sŕií – záleží na rámečcích, jaké máte k dispozici. Nebo lze z různých tvarů listů vyskládat do jednoho rámečku zajímavou koláž.

2 Vylisované listy pak umístěte mezi skla rámu. Aby se neposunuly, můžete je zafixovat trochou transparentního lepidla nebo kouskem oboustranné lepicí pásky.

Tip: Průsvitné skleněné rámečky se zarámovanými listy vypadají krásně pověšené na stěně nebo vystavené na komodě či poličce. Můžete je ale také umístit do okna. Pak bude světlo skrz listy prosvítat. pro takový účel zvolte tenčí listy se zajímavou žilnatinou, která po uschnutí listu ještě více vystoupí a vytvoří zajímavou kresbu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.