Dřevěné plotové stavebnice

Plot je vizitkou zahrady, dává okolí na srozuměnou, zda upřednostňujeme soukromí, nebo jsme otevření společenskému dění. Zvolíme-li stavebnici, bude plot velmi rychle sloužit svému účelu.

Hotové plotové stavebnice nebo výplně instalaci plotu značně urychlí, navíc můžeme vybírat v širokém designu i cenovém rozpětí. Cena se odvíjí od druhu a tloušťky dřeva, složitosti zpracování, zda je dřevo pouze impregnované, nebo má i finální úpravu, a rovněž od toho, kupujeme-li plot v hobbymarketu nebo si ho necháme vyrobit na zakázku u truhláře, případně na pile.

 

Kde poslouží dílce

Plotové dílce buď upevňujeme na sloupky zapuštěné v zemi, jež mohou být dřevěné, kovové nebo zděné, nebo je instalujeme mezi sloupky na zděnou podezdívku. Pokud zvolíme variantu s pevným rámem, musíme si dobře propočítat, zda spolu se sloupky bude délka sestaveného plotu odpovídat délce hranice pozemku. Krácení takového dílce je totiž složité, navíc upravovaný kus dokáže poněkud pokazit estetický dojem z celého díla.

Větší variabilitu nabízí dílce, u nichž jsou plotovky uchyceny pouze ke středovým nosným trámkům, tzv. příčníkům, či kovovým profilům. Ty je možné podle potřeby krátit a plotovky ubírat.

Dílce ze širokých prken chrání zahradu před pohledy i poryvy větru

Výsledek snadno a rychle

Komplexní řešení nabízejí plotové stavebnice, které se skládají z plotových sloupků a dílů. Nejenže jde o shodný materiál s totožnou úpravou, ale jednotlivé prvky do sebe díky svému tvaru, vodicím drážkám ve sloupcích a profilovaným lamelám přesně zapadají. Mívají i předvrtané otvory k přichycení, součástí balení je spojovací materiál, případně kovové patky pro osazení sloupků do země.

 

Přesně podle představ

Třetí možností je zakázková výroba. Truhlář při výrobě pracuje s konkrétními rozměry budoucího plotu, jimž přizpůsobí šířku i výšku plotových dílců. Vyjde také vstříc našim představám o vzhledu plotu, ať už chceme minimalistický, nebo třeba se zdobnými prvky. Jako stavebnici si můžeme nechat v truhlářství nebo na pile připravit příčníky a do přesné délky nařezané plotovky a plot si sešroubujeme až na místě jeho určení.

Všechny díly plotové stavebnice do sebe zapadají, výstavba tak jde rychle od ruky (Hornbach)

Nízký, nebo vysoký?

Nejvíce záleží na tom, čemu má daný plot sloužit. Zatímco nízký plůtek buď jen symbolicky vymezuje hranici pozemku, nebo chrání zeleň před pošlapáním, plot, který má tvořit jistou zábranu, už vyžaduje minimálně metrovou výšku. Standardní výška plotu se pak pohybuje mezi 150 až 180 cm. Tam, kde si potřebujeme chránit soukromí a klid před ruchem ulice, větrem, prachem apod., volíme oplocení ještě vyšší. Pokud je pozemek v nestejné výškové úrovni, měli bychom tomu přizpůsobit výšku plotu, aby působil jednotně. To lze zajistit buď různou výškou plotových dílů, nebo stupňovitou podezdívkou a dílci s jednotnou velikostí.

Díly vyplétané vrbovým proutím slouží i jako pohledová clona (Hornbach)

Průhledný, nebo bytelný?

S výškou plotu je přímo úměrná jeho pevnost. Čím je plocha dílce větší, tím více se do ní může opírat vítr. Tenčí rám a lamely se ve větru kroutí, praskají, v nejhorším případě se ze sloupků vylomí celý dílec. Vítr si občas umí zařádit i na jinak chráněných místech, proto bychom pevnost plotu neměli podceňovat.

Likvidaci plotu může mít na svědomí i tzv. lidský faktor, tedy když nám bude někdo pravidelně s plotem lomcovat nebo ho přelézat. Mohou to být děti, které rády volí nestandardní způsob příchodu a odchodu namísto brankou. Kde dokonce hrozí opakované „návštěvy“ zlodějů, tam bychom měli bytelnému oplocení dát určitě přednost. Vylomenou plaňku nahradíme snadno, ale rozlámaný plotový dílec o dost hůře. Vyplatí se nechat si jeden až dva v rezervě, protože se může stát, že za pár let už ho v prodejní nabídce nenajdeme.

Vysoký, odolný a nejlépe plný plot bychom měli upřednostnit i tehdy, máme-li psy s toulavými packami nebo neadekvátně reagující na ostatní psy, ale třeba také lidi chodící okolo. Kromě oplocení můžeme plné dílce použít jako zástěnu chránící například terasu nebo pergolu z návětrné strany nebo před pohledy sousedů.

Podezdívka chrání dřevo před zemní vlhkostí, navíc brání zvířatům v podhrabání

A nakonec estetika

Plotová pole mohou být sestavena z planěk, vodorovných či svislých lamel, dřevěných mříží nebo jsou vyplétaná z proutí. U vysokých dílců můžeme volit kombinované typy, kde zhruba horní pětinu až čtvrtinu plné výplně nahrazuje zdobná mřížka, což plot opticky odlehčuje.

Jednotlivé plotovky mohou mít rovný, zakulacený nebo špičatý horní okraj. Kromě zajímavějšího vzhledu jim zešikmení zajišťuje lepší odtok vody a zabraňuje tak hnití dřeva.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.