Dřevěné plotové stavebnice

Plot je vizitkou zahrady, dává okolí na srozuměnou, zda upřednostňujeme soukromí, nebo jsme otevření společenskému dění. Zvolíme-li stavebnici, bude plot velmi rychle sloužit svému účelu.

Hotové plotové stavebnice nebo výplně instalaci plotu značně urychlí, navíc můžeme vybírat v širokém designu i cenovém rozpětí. Cena se odvíjí od druhu a tloušťky dřeva, složitosti zpracování, zda je dřevo pouze impregnované, nebo má i finální úpravu, a rovněž od toho, kupujeme-li plot v hobbymarketu nebo si ho necháme vyrobit na zakázku u truhláře, případně na pile.

 

Kde poslouží dílce

Plotové dílce buď upevňujeme na sloupky zapuštěné v zemi, jež mohou být dřevěné, kovové nebo zděné, nebo je instalujeme mezi sloupky na zděnou podezdívku. Pokud zvolíme variantu s pevným rámem, musíme si dobře propočítat, zda spolu se sloupky bude délka sestaveného plotu odpovídat délce hranice pozemku. Krácení takového dílce je totiž složité, navíc upravovaný kus dokáže poněkud pokazit estetický dojem z celého díla.

Větší variabilitu nabízí dílce, u nichž jsou plotovky uchyceny pouze ke středovým nosným trámkům, tzv. příčníkům, či kovovým profilům. Ty je možné podle potřeby krátit a plotovky ubírat.

Dílce ze širokých prken chrání zahradu před pohledy i poryvy větru

Výsledek snadno a rychle

Komplexní řešení nabízejí plotové stavebnice, které se skládají z plotových sloupků a dílů. Nejenže jde o shodný materiál s totožnou úpravou, ale jednotlivé prvky do sebe díky svému tvaru, vodicím drážkám ve sloupcích a profilovaným lamelám přesně zapadají. Mívají i předvrtané otvory k přichycení, součástí balení je spojovací materiál, případně kovové patky pro osazení sloupků do země.

 

Přesně podle představ

Třetí možností je zakázková výroba. Truhlář při výrobě pracuje s konkrétními rozměry budoucího plotu, jimž přizpůsobí šířku i výšku plotových dílců. Vyjde také vstříc našim představám o vzhledu plotu, ať už chceme minimalistický, nebo třeba se zdobnými prvky. Jako stavebnici si můžeme nechat v truhlářství nebo na pile připravit příčníky a do přesné délky nařezané plotovky a plot si sešroubujeme až na místě jeho určení.

Všechny díly plotové stavebnice do sebe zapadají, výstavba tak jde rychle od ruky (Hornbach)

Nízký, nebo vysoký?

Nejvíce záleží na tom, čemu má daný plot sloužit. Zatímco nízký plůtek buď jen symbolicky vymezuje hranici pozemku, nebo chrání zeleň před pošlapáním, plot, který má tvořit jistou zábranu, už vyžaduje minimálně metrovou výšku. Standardní výška plotu se pak pohybuje mezi 150 až 180 cm. Tam, kde si potřebujeme chránit soukromí a klid před ruchem ulice, větrem, prachem apod., volíme oplocení ještě vyšší. Pokud je pozemek v nestejné výškové úrovni, měli bychom tomu přizpůsobit výšku plotu, aby působil jednotně. To lze zajistit buď různou výškou plotových dílů, nebo stupňovitou podezdívkou a dílci s jednotnou velikostí.

Díly vyplétané vrbovým proutím slouží i jako pohledová clona (Hornbach)

Průhledný, nebo bytelný?

S výškou plotu je přímo úměrná jeho pevnost. Čím je plocha dílce větší, tím více se do ní může opírat vítr. Tenčí rám a lamely se ve větru kroutí, praskají, v nejhorším případě se ze sloupků vylomí celý dílec. Vítr si občas umí zařádit i na jinak chráněných místech, proto bychom pevnost plotu neměli podceňovat.

Likvidaci plotu může mít na svědomí i tzv. lidský faktor, tedy když nám bude někdo pravidelně s plotem lomcovat nebo ho přelézat. Mohou to být děti, které rády volí nestandardní způsob příchodu a odchodu namísto brankou. Kde dokonce hrozí opakované „návštěvy“ zlodějů, tam bychom měli bytelnému oplocení dát určitě přednost. Vylomenou plaňku nahradíme snadno, ale rozlámaný plotový dílec o dost hůře. Vyplatí se nechat si jeden až dva v rezervě, protože se může stát, že za pár let už ho v prodejní nabídce nenajdeme.

Vysoký, odolný a nejlépe plný plot bychom měli upřednostnit i tehdy, máme-li psy s toulavými packami nebo neadekvátně reagující na ostatní psy, ale třeba také lidi chodící okolo. Kromě oplocení můžeme plné dílce použít jako zástěnu chránící například terasu nebo pergolu z návětrné strany nebo před pohledy sousedů.

Podezdívka chrání dřevo před zemní vlhkostí, navíc brání zvířatům v podhrabání

A nakonec estetika

Plotová pole mohou být sestavena z planěk, vodorovných či svislých lamel, dřevěných mříží nebo jsou vyplétaná z proutí. U vysokých dílců můžeme volit kombinované typy, kde zhruba horní pětinu až čtvrtinu plné výplně nahrazuje zdobná mřížka, což plot opticky odlehčuje.

Jednotlivé plotovky mohou mít rovný, zakulacený nebo špičatý horní okraj. Kromě zajímavějšího vzhledu jim zešikmení zajišťuje lepší odtok vody a zabraňuje tak hnití dřeva.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.