Dózy pro radost

Na jejich výrobu můžete zužitkovat nejrůznější plechovky a staré korkové prostírání. Decentní nápis se vzkazem pro vaši polovičku jim dodá jedinečné kouzlo.

Budete potřebovat

  • plechovky (např. od kávy)
  • korek (např. korkové prostírání)
  • pero, nůžky
  • vteřinové lepidlo (např. Loctite Perfect Pen)
  • brusný papír zrno č. 80 a 120
  • barvu ve spreji černou tabulovou (např. Do it Chalkboard zn. Marabu) nebo bílou (např. Aqua zn. Dupli-Color)
  • tekutý křídový popisovač bílý a lesklý lakový popisovač černý (např. Porcelain & Glas zn. Marabu)

 

postup

 

1. Na korkový plát obkreslete obvod plechovky. Potom kreslete další kruhy, postupně vždy přibližně o 1 mm menšího průměru. Takto nakreslete asi 6–7 kruhů.

 

 

2. Kruhy vystřihněte nebo vyřízněte ostrým nožíkem.

 

 

3. Na kruhy postupně naneste trochu lepidla a slepujte je od největšího po nejmenší. Jeden menší kruh nalepte i z druhé strany největšího kruhu, ten bude plnit funkci těsnění plechovky.

 

 

4. Po pár minutách od slepení můžete kruhy přebrousit brusným papírem, abyste jejich spoje zaoblili. Bruste jemně, abyste nevytrhli i drobné kousky korku. Okraje pěkně zaoblete.

 

 

5. Plechovky nastříkejte barvou ve spreji. Stříkejte opatrně, raději méně a ve více vrstvách, aby barva nestékala. Plechovky při stříkání otočte dnem vzhůru, aby se barva nedostala dovnitř.

 

 

6. Na zaschlé plechovky napište nápisy. Můžete si je nejprve nacvičit na papíře. Na tabulovou barvu můžete použít smývatelný křídový popisovač, na bílou barvu trvalý lakový popisovač.

 

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.