Dózy pro radost

Na jejich výrobu můžete zužitkovat nejrůznější plechovky a staré korkové prostírání. Decentní nápis se vzkazem pro vaši polovičku jim dodá jedinečné kouzlo.

Budete potřebovat

  • plechovky (např. od kávy)
  • korek (např. korkové prostírání)
  • pero, nůžky
  • vteřinové lepidlo (např. Loctite Perfect Pen)
  • brusný papír zrno č. 80 a 120
  • barvu ve spreji černou tabulovou (např. Do it Chalkboard zn. Marabu) nebo bílou (např. Aqua zn. Dupli-Color)
  • tekutý křídový popisovač bílý a lesklý lakový popisovač černý (např. Porcelain & Glas zn. Marabu)

 

postup

 

1. Na korkový plát obkreslete obvod plechovky. Potom kreslete další kruhy, postupně vždy přibližně o 1 mm menšího průměru. Takto nakreslete asi 6–7 kruhů.

 

 

2. Kruhy vystřihněte nebo vyřízněte ostrým nožíkem.

 

 

3. Na kruhy postupně naneste trochu lepidla a slepujte je od největšího po nejmenší. Jeden menší kruh nalepte i z druhé strany největšího kruhu, ten bude plnit funkci těsnění plechovky.

 

 

4. Po pár minutách od slepení můžete kruhy přebrousit brusným papírem, abyste jejich spoje zaoblili. Bruste jemně, abyste nevytrhli i drobné kousky korku. Okraje pěkně zaoblete.

 

 

5. Plechovky nastříkejte barvou ve spreji. Stříkejte opatrně, raději méně a ve více vrstvách, aby barva nestékala. Plechovky při stříkání otočte dnem vzhůru, aby se barva nedostala dovnitř.

 

 

6. Na zaschlé plechovky napište nápisy. Můžete si je nejprve nacvičit na papíře. Na tabulovou barvu můžete použít smývatelný křídový popisovač, na bílou barvu trvalý lakový popisovač.

 

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek