Stylový stojan na tužky

Máte rádi na pracovním stole pořádek? Pak jistě oceníte jednoduchý stylový domek na organizaci psacích potřeb. Snadno si jej vyrobíte z dřevěných hranolů.

Budete potřebovat

 • 2 dřevěné hranoly o rozměrech cca 13,5 x 18 x 4,5 cm
 • tužku, pravítko
 • přímočarou pilu s pilovým listem na dřevo
 • brusný papír
 • lepidlo na dřevo (např. Pattex Fix Super PL50)
 • 2 truhlářské svorky
 • kopírovací papír
 • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
 • bramboru, nožík, štětec
 • černou barvu (např. Ekokryl Mat)
 • lak ve spreji matný (např. Dupli Color Aqua)
 • starší opasek (černý textilní nebo hnědý kožený)
 • tužky černé, bílé, zlaté (KOH-I-NOOR HARDTMUTH)

 

postup

 

1 Na dřevěné hranoly narýsujte tvar domku.

 

 

2 Uřízněte je a hrany přebruste.

 

 

3 Nyní oba hranoly slepte do tvaru domku.

 

 

4 Utáhněte je truhlářskými svorkami na 24 hodin, přičemž pod svorky podložte dřevěné destičky, aby se neotlačily do dřeva.

 

 

5 Pak svorky odstraňte a domeček ještě jednou přebruste, hrany mírně zaoblete.

 

 

6 Na papír si rozvrhněte otvory, které budete chtít vrtat. Přes kopírovací papír přeneste naznačené body na domeček.

 

 

7 Do naznačených bodů vrtejte asi 3–4 cm hluboké otvory. Nejprve můžeme použít tenčí vrták, a potom silnější. Otvory pak přebruste.

 

 

8 Menší bramboru rozřízněte napůl, natřete černou barvou a polovinu brambory otiskněte na spodní část domku. Vzor si nejdříve vyzkoušejte na papír.

 

 

9 Po zaschnutí barvy domek přelakujte bezbarvým lakem ve spreji. Kolem domku převažte starší opasek a přečnívající konec odstřihněte.

 

 

10 Stojan na další pomůcky můžete vyrobit tak, že do kousku dřevěného hranolu vyvrtáte sukovníkem větší hluboké otvory. Hrany pak přebruste a hranol přelakujte.

 

Tip

Čistý dřevěný domek je pěkný i jako dekorace. Stejně dobře jako černý malovaný vzor na něm vypadá i bílý, šedý, světle zelený, tyrkysový nebo starorůžový.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Tradiční cukroví

Tradiční cukroví

Chtěli byste ochutnat cukroví, které pekly naše prababičky? Není problém – napečte si ho podle jejich receptů! Zalistovali jsme starými kuchařkami a vybrali několik lákavých kousků.

Celý článek

Vánoční krásky

Vánoční krásky

Ke slavnostní náladě patří nepochybně květiny. Vždycky to však nemusí být kytice řezaných květů. Vyzdobte si byt kvetoucí rostlinou v květináči.

Celý článek

Hřejivé vánoční ozdoby

Hřejivé vánoční ozdoby

Máte rádi jednoduché tvary a nebojíte se pustit do ručního šití? Tak si s námi vyrobte filcové ozdoby, které si můžete pověsit na vánoční stromek, nebo s nimi vyzdobit interiér. Budete překvapeni, jak vám to půjde snadno a rychle.

Celý článek

Zahřejte se…

Zahřejte se…

Zažeňte podzimní chmury u lahodného horkého nápoje. Pozvěte na něj příjemnou společnost a dobrá nálada se jistě rychle dostaví.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.