Šablonování a kresba na textil – dekorovaná taška

Praktickou bavlněnou tašku na nákup si můžete jednoduše, a přitom krásně vyzdobit kombinací technik šablonování sprejem a tupováním, tiskem razítky a kresbou.

Zdobení textilu je prací zábavnou a radostnou, také díky tomu, že na trhu se neustále zlepšuje nabídka barev. Výrobci nabízejí nepřeberné množství různých variant. Některé si ukážeme a vyzkoušíme je. V první řadě budeme pracovat s textilem z přírodního materiálu, v našem případě s bavlnou. Všechny barvy, které použijeme, jsou určené na textil, dají se prát a jsou odolné a stálobarevné, pokud dodržíme pokyny k údržbě výrobku. Vzory šablon a razítek, se kterými budeme pracovat, jsou pouze orientační. Vyberte si takové, jaké vám budou nejlépe vyhovovat. V obchodech s kreativními potřebami je velký výběr. Šablony i razítka si můžete také sami vyrobit. Lze je například vystříhat nebo vyřezat z plastových desek na dokumenty. Taková šablona dlouho vydrží a je omyvatelná, což je velká výhoda oproti papírovým šablonám.

 

Budete potřebovat

 • tašku z bavlněného plátna
 • plastové šablony
 • silikonová razítka
 • plastové podložky na razítka
 • razítkovací barvu s polštářkem
 • barvu na textil ve spreji (např. Cadence)
 • krycí barvu na textil
 • 3D konturu
 • špejle
 • houbičku na nádobí
 • papírové utěrky
 • igelit
 • nůžky
 • žehličku

 

postup

 

1 Tašku si můžete koupit hotovou nebo ji ušijít z bavlněného plátna. Ideální je látku před zdobením vyprat a dobře vyžehlit. Na pracovní stůl položte igelit nebo plastový ubrus a na něj vyžehlenou tašku. Začněte tvořit obrázek, který na tašce chcete mít. Nejprve vytvořte pozadí. Poslouží vám k tomu například velká šablona se vzorem krajky. Můžete ji použít zároveň jako šablonu i jako razítko. Bude potřeba pracovat rychle, proto si předem rozmyslete, jak šablonu použijete. Šablonu položte na tašku a přidržte ji přitisklou na textil pomocí špejle. Vezměte si světlou barvu ve spreji, například jako v tomto případě šedou, a stříkejte ji přes šablonu. Barvou ve spreji stříkejte rovnoměrně ze vzdálenosti asi 20 cm, dokud šablonu celou nevyplníte. Stříkejte plynulými pohyby zápěstí od shora šablony směrem dolů.

 

2 Šablonu opatrně sejměte z látky, otočte ji a barvu, která na ní ulpěla, otiskněte na volné místo na tašce. Ihned šablonu přimáčkněte papírovou utěrkou. Utěrku po šabloně válejte. Tím vytvoříte otisk, a zároveň vysajete přebytečnou barvu z šablony. Šablonu sejměte a utěrkou dobře vysušte, abyste ji mohli znovu použít. Poté utěrkou přejeďte i po tašce a zachyťte tak vlhkost, která by vám bránila ihned pokračovat v práci. Nemusíte se bát, že by barva z utěrky zašpinila práci.

 

3 Nyní šablonu položte šikmo, částečně přes oba šedé obrazce, a přestříkejte ji růžovou barvou.

 

4 Opět otisk vysušte utěrkou. Pokud nechcete používat utěrku, musíte nechat látku mezi jednotlivými kroky uschnout.

 

5 Začněte vytvářet na pozadí obrázek, v našem případě jsou to květiny. Šablonu květin položte na tašku. Vzor nyní vytvořte krycími barvami, které jsou jednak výraznější, a navíc zakryjí vše, co je pod nimi. My jsme si vybrali světlé, pastelové odstíny růžové a stříbrné. Houbičku na nádobí nastříhejte na malé kostičky – barvu lze jimi dobře nanášet.

 

6 Barvu dejte na paletu nebo postačí víčko od zavařovačky. Houbičkou barvu naberte a krátkými kolmými pohyby ji nanášejte skrz šablonu v místě květů (tupujte). Některá místa vyplňte růžovou, jiná stříbrnou barvou. Je možné také udělat přechody mezi barvami smetanovou barvou. Je dobré si tento postup nejprve vyzkoušet na odstřižku látky.

 

7 Nyní je potřeba nechat barvu zaschnout, aby se nerozmazala.

 

8 Poté doplňte vzor natištěním malých motýlků a vážek. Razítka namáčejte do razítkovacího polštářku a otiskujte na látku. Měňte tvary i směr razítek tak, abyste vytvořili dojem létajícího hmyzu kolem květin.

 

9 Otisky opět nechte dobře zaschnout a poté celý obrázek dokreslete konturovací 3D barvou. Tyto barvy se dají koupit v různých odstínech, nemusíte tedy kreslit pouze černou.

 

10 Zdůrazněte tělíčko i křídla vážek a motýlů.

 

11 Stejně dokreslete květiny vytvořené šablonou. Můžete je doplnit řadami dekorativních teček.

 

12 Podobně vytvořte druhou tašku. Na pozadí tentokrát můžete použít jinou šablonu – zde s rozkvetlou loukou – a přes ni stejné květiny jako u předchozí tašky.

 

13 Obrázek také můžete doplnit malými šablonami mandal v růžovém a žlutém odstínu.

 

14, 15 Na obrázcích 14 a 15 vidíte, jak rozdílně lze domalovat stejnou šablonu. Důležité je zdůraznit střed květů a jejich stonky. Okvětní plátky lze domalovat celé nebo jen v náznaku.

 


Tašky nechte dobře zaschnout (nejlépe několik dní) a poté podle návodu na barvách vzor zafixujte zažehlením z rubové strany. Žehlete minimálně 5 minut. Hotový výrobek je potřeba prát na nízké teploty, tedy do 40 °C, otočený naruby, nejlépe ručně a v mýdle nebo šamponu. Žehlete vždy z rubové strany.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…