Domov v souladu s přírodou

Život o kousek blíž přírodě je téma, které v posledních letech hýbe světem. Aspoň malý krok k tomu, abychom méně zatěžovali životní prostředí, přitom může udělat každý z nás.

Na pohodlí, jež nám přineslo rozšíření používání spousty jednorázových plastů, jsme si zvykli až příliš rychle. Přitom není nic snazšího než začít u snížení spotřeby jednorázových sáčků, igelitek, kelímků, PET láhví a podobně. Nahradit je lze opakovaně upotřebitelnými materiály. Aby mělo toto počínání ale skutečný význam, je potřeba tyto výrobky ale fakticky užívat vícekrát. Na obrovském množství odpadu, které každý den vzniká v domácnostech, se velkou měrou podílí obaly nakupovaných výrobků, ať už jde o potraviny, nebo jiné spotřební zboží. Možná si řeknete, že nemůžete ovlivnit, do čeho výrobci zboží balí. Opak je ale pravdou. Nákupem produktů, které jsou bez obalu nebo jsou baleny s co nejmenším dopadem na životní prostředí, podporujete výrobce či prodejce, jimž jde o snížení zátěže životního prostředí.

 

Přírodní materiály

I když současnost nabízí tolik materiálů, že je všechny ani neumíme správně pojmenovat, stále častěji se vracíme k těm přírodním. Vlna, bavlna, ale i konopí, hedvábí nebo len mají řadu vlastností, které v některých ohledech předčí praktické syntetické materiály. Rozdíl je ale v tom, že když doslouží, rozloží se za několik málo let. Během doby, co je používáme, navíc při praní neuvolňují do vody mikroplasty, o nichž zatím není s jistotou známo, jak moc jsou škodlivé, i tak ale v přírodě nemají co dělat.

Obchody, kde prodávají nebalené zboží, jsou stále oblíbenější

 

Přírodní čisticí prostředky najdete i ve spíži

 

Voňavý úklid

Také péči o domácnost lze pojmout šetrněji a namísto chemických koktejlů z drogerie zkusit používat základní suroviny nebo střídmější alternativy. Nablýskané domácnosti docílíte i pomocí běžně dostupných surovin, které pravděpodobně máte ve spíži. Proti vodnímu kameni působí kyseliny. S usazeninami v koupelně si hravě poradí ocet nebo roztok kyseliny citronové či citronová šťáva. K odstranění mastnoty můžeme použít třeba jedlou sodu nebo kypřicí prášek. Saponát zase bez problému nahradí mýdlo.

Látková taška nebo síťovka se vejdou do každé kabelky a jsou vždy po ruce

 

Mýdlo na praní nezatěžuje přírodu nebezpečnými chemikáliemi

 

Čisté prádlo i svědomí

Praní prádla na nižší teplotu je šetrné jak ke tkaninám, tak k přírodě. Na každý prací cyklus se spotřebuje méně energie, což nakonec oceníme i při ročním vyúčtování. Svou roli hraje také výběr správného pracího prášku. Některé zbytky chemikálií obsažené v běžných pracích prostředcích se totiž dostávají do životního prostředí a mohou negativně ovlivnit růst řas a bakterií v povrchových vodách. K praní prádla lze přitom využít i mýdlo na praní v kombinaci s prací sodou. Z těchto surovin můžeme dokonce připravit gel, který lze používat i na jemné dětské prádlo.

 

Přírodní materiály jsou šetrné k pokožce i životnímu prostředí


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek