Domov v souladu s přírodou

Život o kousek blíž přírodě je téma, které v posledních letech hýbe světem. Aspoň malý krok k tomu, abychom méně zatěžovali životní prostředí, přitom může udělat každý z nás.

Na pohodlí, jež nám přineslo rozšíření používání spousty jednorázových plastů, jsme si zvykli až příliš rychle. Přitom není nic snazšího než začít u snížení spotřeby jednorázových sáčků, igelitek, kelímků, PET láhví a podobně. Nahradit je lze opakovaně upotřebitelnými materiály. Aby mělo toto počínání ale skutečný význam, je potřeba tyto výrobky ale fakticky užívat vícekrát. Na obrovském množství odpadu, které každý den vzniká v domácnostech, se velkou měrou podílí obaly nakupovaných výrobků, ať už jde o potraviny, nebo jiné spotřební zboží. Možná si řeknete, že nemůžete ovlivnit, do čeho výrobci zboží balí. Opak je ale pravdou. Nákupem produktů, které jsou bez obalu nebo jsou baleny s co nejmenším dopadem na životní prostředí, podporujete výrobce či prodejce, jimž jde o snížení zátěže životního prostředí.

 

Přírodní materiály

I když současnost nabízí tolik materiálů, že je všechny ani neumíme správně pojmenovat, stále častěji se vracíme k těm přírodním. Vlna, bavlna, ale i konopí, hedvábí nebo len mají řadu vlastností, které v některých ohledech předčí praktické syntetické materiály. Rozdíl je ale v tom, že když doslouží, rozloží se za několik málo let. Během doby, co je používáme, navíc při praní neuvolňují do vody mikroplasty, o nichž zatím není s jistotou známo, jak moc jsou škodlivé, i tak ale v přírodě nemají co dělat.

Obchody, kde prodávají nebalené zboží, jsou stále oblíbenější

 

Přírodní čisticí prostředky najdete i ve spíži

 

Voňavý úklid

Také péči o domácnost lze pojmout šetrněji a namísto chemických koktejlů z drogerie zkusit používat základní suroviny nebo střídmější alternativy. Nablýskané domácnosti docílíte i pomocí běžně dostupných surovin, které pravděpodobně máte ve spíži. Proti vodnímu kameni působí kyseliny. S usazeninami v koupelně si hravě poradí ocet nebo roztok kyseliny citronové či citronová šťáva. K odstranění mastnoty můžeme použít třeba jedlou sodu nebo kypřicí prášek. Saponát zase bez problému nahradí mýdlo.

Látková taška nebo síťovka se vejdou do každé kabelky a jsou vždy po ruce

 

Mýdlo na praní nezatěžuje přírodu nebezpečnými chemikáliemi

 

Čisté prádlo i svědomí

Praní prádla na nižší teplotu je šetrné jak ke tkaninám, tak k přírodě. Na každý prací cyklus se spotřebuje méně energie, což nakonec oceníme i při ročním vyúčtování. Svou roli hraje také výběr správného pracího prášku. Některé zbytky chemikálií obsažené v běžných pracích prostředcích se totiž dostávají do životního prostředí a mohou negativně ovlivnit růst řas a bakterií v povrchových vodách. K praní prádla lze přitom využít i mýdlo na praní v kombinaci s prací sodou. Z těchto surovin můžeme dokonce připravit gel, který lze používat i na jemné dětské prádlo.

 

Přírodní materiály jsou šetrné k pokožce i životnímu prostředí


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Krásné a vděčné pelargonie

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Celý článek

Jarní květinové dekorace

Jarní květinové dekorace

Nejkrásnější dekorací do bytu, na balkón či do zahrady jsou živé květy. Na jaře je všude k dostání spousta cibulovin a dalších květů. Jak si je doma zasadit, aby jejich krása vynikla?

Celý článek

Šibori – šitá batika

Šibori – šitá batika

Naučte se s námi klasickou techniku šibori a vytvořte si krásný batikovaný šátek s geometrickým vzorem. S naším návodem krok za krokem to hravě zvládnete.

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.