Domácí sirupy

Léčivé sirupy z bylin a květů vám přijdou vhod například při nachlazení, nebo si z nich můžete připravit osvěžující nápoj. Jejich výroba není složitá – můžete si vybrat z několika osvědčených postupů.


Jitrocelový sirup (prosypávaný)

Budete potřebovat

 • čerstvé mladé listy jitrocele
 • třtinový (nebo bílý) cukr

Natrhané mladé jitrocelové listy omyjte a pak je vrstvěte – střídavě s cukrem – do velké sklenice. Každá vrstva (jitrocele i cukru) by měla být asi 1 cm vysoká. Vrstvy důkladně stlačte a upěchujte. Sklenici uzavřete a nechte stát na tmavém chladnějším místě, dokud se z listů neuvolní šťáva a cukr se nerozpustí (asi 6–8 týdnů). Pak sirup slijte, přeceďte do uzavíratelné lahve a uchovávejte v lednici. Můžete jej také sterilizovat, abyste prodloužili jeho trvanlivost.
Stejným způsobem můžete připravit sirup i z jiných léčivých bylin.


Popencový sirup (medový)

Budete potřebovat

 • čerstvý kvetoucí popenec
 • med

Natrhanou kvetoucí nať popence omyjte a vrstvěte do větší sklenice. každou vrstvu bylinky zalijte medem. Když je sklenice plná, uzavřete ji a dejte na tmavé chladnější místo. Asi po 6 týdnech je sirup hotový – stačí ho jen scedit a přelít do uzavíratelné lahve.
Stejně lze připravit sirup i z jiných léčivých bylin.


Lipový sirup (rychlý)

Budete potřebovat

 • 100 g lipových květů
 • 1 l studené převařené vody
 • 2 citrony (šťávu)
 • 1 kg cukru

Čerstvě natrhané plně rozkvetlé lipové květy dejte do větší nádoby, zalijte studenou převařenou vodou a nechte 24 hodin (nebo minimálně přes noc) luhovat. Druhý den výluh přeceďte přes plátýnko do hrnce, přidejte citronovou šťávu a cukr (může být i třtinový), zamíchejte a zahřejte k bodu varu. Ještě horký sirup nalijte do lahví nebo sklenic a uzavřete.
Takto můžete připravit sirup i z jiných aromatických květů a bylin.


Bezinkový sirup (z bobulí)

Budete potřebovat

 • 1 kg plodů bezinek
 • 1 l převařené vody
 • 1 kg cukru
 • 2 citrony (šťávu)
 • celou skořici, hřebíček, badyán apod.

Omyté a odstopkované dobře vyzrálé bezinky umelte nebo rozmixujte, zalijte převařenou vodou a nechte v chladu stát přes noc. Odstátou šťávu přeceďte přes jemné síto nebo přes plátno do hrnce, přidejte cukr, citronovou šťávu a koření (podle chuti). Míchejte, aby se cukr rozpustil, a pomalu zahřívejte k bodu varu. Sirup za občasného promíchání vařte asi 30 minut (bezinky se musí vařit, jinak jsou mírně jedovaté a působí projímavě) a poté naplňte ještě horký do lahví a uzavřete.
Podobně (s kratší dobou varu) můžete připravit sirup i z jiných druhů bobulí.


Růžový sirup (z květů)

Budete potřebovat

 • 2 hrsti okvětních plátků červených růží
 • 1 kg cukru krupice
 • 1 l vody
 • 2 citrony (šťávu)

Čisté (chemicky neošetřené) okvětní plátky růží – nejlépe tmavě červených – dejte do větší sklenice, zalijte studenou převařenou vodou, přidejte citronovou šťávu a nechte 1–2 dny luhovat. Poté tekutinu přeceďte přes plátno do hrnce, přidejte cukr, zamíchejte a přiveďte k varu. Krátce povařte, dokud se cukr nerozpustí, poté sirup slijte do lahví a uzavřete.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Materiál ke své práci shání pouze v ověřených koželužnách a nejraději pracuje s hovězí kůží. Precizně provedená práce je na ručně zhotovených kožedělných výrobcích Arnošta Möllera vidět na první pohled. Nahlédněte spolu s námi do jeho dílny v Ohrazenicích u Turnova, kde vznikají peněženky, opasky, pouzdra i dámské kabelky.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.