Domácí parfémy

Máte problém si v obchodě vybrat parfém podle svého vkusu? Nevadí, můžete si namíchat svůj vlastní, ze svých oblíbených vůní. Jak na to?

Rady pro začátek

Každý parfém by měl obsahovat esenciální oleje ze tří skupin tónů vůní (hlava – svrchní tóny, které nejrychleji vyprchají; srdce – střední tóny, většinou květinové a ovocné; země – základní tóny, nejtěžší smyslné vůně).
Harmonické sladění těchto tří stupňů těkavosti vytváří dobrý parfém.
Pro parfémy se každý alkohol nehodí. Musíte použít ten nejkvalitnější, který je bez zápachu a denaturovaný (ideálně 96% kosmetický líh).
Vodu použijte destilovanou z lékárny, nebo přefiltrovanou pramenitou.
1 ml esenciálního oleje = 25–30 kapek

Parfémy

Obsahují 15–30 % esenciálních olejů a 70–85 % alkoholu
Na 100 ml parfému tedy budete potřebovat: 15–30 ml esenciálního oleje a 70–85 ml kosmetického lihu.

Parfémované vody

Obsahují 10–15 % esenciálních olejů a 80–85 % alkoholu + vodu
Na 100 ml parfémované vody tedy budete potřebovat: 10–15 ml esenciálního oleje, 70 ml kosmetického lihu a 15–20 ml vody.

Toaletní vody

Obsahují 5–10 % esenciálních olejů a 80–85 % alkoholu + vodu.
Na 100 ml toaletní vody tedy budete potřebovat: 5–10 ml esenciálního oleje, 70 ml kosmetického lihu a 20–25 ml vody.

Jak postupovat

Nejdříve si vždy vytvořte vonný koncentrát. To znamená směs vůní – esenciálních olejů. Pro začátek kombinujte maximálně 3 až 6 složek ze všech tří skupin vůní. Vůně přidávejte do hnědé lahvičky s pevným uzávěrem pomocí kapátek, údaje o zvoleném množství jednotlivých olejů si zapisujte. Když budete s kombinací vůní spokojeni, dolijte ji alkoholem (a vodou). Hotový parfém nechte minimálně několik dnů zrát. Vůně bude intenzivnější, pokud dodržíte voňavkářský postup a necháte ji uležet 4–6 týdnů v hnědé lékařské lahvi. Po několika týdnech ho přefiltrujte přes kávový papírový filtr do překapávače a slijte do vyvařených nebo jinak sterilizovaných flakónů.


Skupiny vůní

Hlava – citron, bergamot, pomeranč, mandarinka, broskev, máta, eukalyptus, grep, limetka, anýz, zázvor, rozmarýn a další.
Srdce – růže, jasmín, mimóza, levandule, šalvěj, karafiát, lilie, iris, meloun, geranium, neroli, ylang-ylang, růžové dřevo, vanilka, skořice a další.
Země – santal, pačuli, cedr, kadidlo, myrha, olibanum, pimentovník a další.

Příklady kombinací vůní

Smyslná: santal, ylang-ylang, citron
Harmonická: cedr, levandule, růže, pomeranč
Svěží: pačuli, meloun, máta, bergamot
Elegantní: santal, jasmín, růže, broskev

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek