Domácí parfémy

Máte problém si v obchodě vybrat parfém podle svého vkusu? Nevadí, můžete si namíchat svůj vlastní, ze svých oblíbených vůní. Jak na to?

Rady pro začátek

Každý parfém by měl obsahovat esenciální oleje ze tří skupin tónů vůní (hlava – svrchní tóny, které nejrychleji vyprchají; srdce – střední tóny, většinou květinové a ovocné; země – základní tóny, nejtěžší smyslné vůně).
Harmonické sladění těchto tří stupňů těkavosti vytváří dobrý parfém.
Pro parfémy se každý alkohol nehodí. Musíte použít ten nejkvalitnější, který je bez zápachu a denaturovaný (ideálně 96% kosmetický líh).
Vodu použijte destilovanou z lékárny, nebo přefiltrovanou pramenitou.
1 ml esenciálního oleje = 25–30 kapek

Parfémy

Obsahují 15–30 % esenciálních olejů a 70–85 % alkoholu
Na 100 ml parfému tedy budete potřebovat: 15–30 ml esenciálního oleje a 70–85 ml kosmetického lihu.

Parfémované vody

Obsahují 10–15 % esenciálních olejů a 80–85 % alkoholu + vodu
Na 100 ml parfémované vody tedy budete potřebovat: 10–15 ml esenciálního oleje, 70 ml kosmetického lihu a 15–20 ml vody.

Toaletní vody

Obsahují 5–10 % esenciálních olejů a 80–85 % alkoholu + vodu.
Na 100 ml toaletní vody tedy budete potřebovat: 5–10 ml esenciálního oleje, 70 ml kosmetického lihu a 20–25 ml vody.

Jak postupovat

Nejdříve si vždy vytvořte vonný koncentrát. To znamená směs vůní – esenciálních olejů. Pro začátek kombinujte maximálně 3 až 6 složek ze všech tří skupin vůní. Vůně přidávejte do hnědé lahvičky s pevným uzávěrem pomocí kapátek, údaje o zvoleném množství jednotlivých olejů si zapisujte. Když budete s kombinací vůní spokojeni, dolijte ji alkoholem (a vodou). Hotový parfém nechte minimálně několik dnů zrát. Vůně bude intenzivnější, pokud dodržíte voňavkářský postup a necháte ji uležet 4–6 týdnů v hnědé lékařské lahvi. Po několika týdnech ho přefiltrujte přes kávový papírový filtr do překapávače a slijte do vyvařených nebo jinak sterilizovaných flakónů.


Skupiny vůní

Hlava – citron, bergamot, pomeranč, mandarinka, broskev, máta, eukalyptus, grep, limetka, anýz, zázvor, rozmarýn a další.
Srdce – růže, jasmín, mimóza, levandule, šalvěj, karafiát, lilie, iris, meloun, geranium, neroli, ylang-ylang, růžové dřevo, vanilka, skořice a další.
Země – santal, pačuli, cedr, kadidlo, myrha, olibanum, pimentovník a další.

Příklady kombinací vůní

Smyslná: santal, ylang-ylang, citron
Harmonická: cedr, levandule, růže, pomeranč
Svěží: pačuli, meloun, máta, bergamot
Elegantní: santal, jasmín, růže, broskev

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek