Domácí parfémy

Máte problém si v obchodě vybrat parfém podle svého vkusu? Nevadí, můžete si namíchat svůj vlastní, ze svých oblíbených vůní. Jak na to?

Rady pro začátek

Každý parfém by měl obsahovat esenciální oleje ze tří skupin tónů vůní (hlava – svrchní tóny, které nejrychleji vyprchají; srdce – střední tóny, většinou květinové a ovocné; země – základní tóny, nejtěžší smyslné vůně).
Harmonické sladění těchto tří stupňů těkavosti vytváří dobrý parfém.
Pro parfémy se každý alkohol nehodí. Musíte použít ten nejkvalitnější, který je bez zápachu a denaturovaný (ideálně 96% kosmetický líh).
Vodu použijte destilovanou z lékárny, nebo přefiltrovanou pramenitou.
1 ml esenciálního oleje = 25–30 kapek

Parfémy

Obsahují 15–30 % esenciálních olejů a 70–85 % alkoholu
Na 100 ml parfému tedy budete potřebovat: 15–30 ml esenciálního oleje a 70–85 ml kosmetického lihu.

Parfémované vody

Obsahují 10–15 % esenciálních olejů a 80–85 % alkoholu + vodu
Na 100 ml parfémované vody tedy budete potřebovat: 10–15 ml esenciálního oleje, 70 ml kosmetického lihu a 15–20 ml vody.

Toaletní vody

Obsahují 5–10 % esenciálních olejů a 80–85 % alkoholu + vodu.
Na 100 ml toaletní vody tedy budete potřebovat: 5–10 ml esenciálního oleje, 70 ml kosmetického lihu a 20–25 ml vody.

Jak postupovat

Nejdříve si vždy vytvořte vonný koncentrát. To znamená směs vůní – esenciálních olejů. Pro začátek kombinujte maximálně 3 až 6 složek ze všech tří skupin vůní. Vůně přidávejte do hnědé lahvičky s pevným uzávěrem pomocí kapátek, údaje o zvoleném množství jednotlivých olejů si zapisujte. Když budete s kombinací vůní spokojeni, dolijte ji alkoholem (a vodou). Hotový parfém nechte minimálně několik dnů zrát. Vůně bude intenzivnější, pokud dodržíte voňavkářský postup a necháte ji uležet 4–6 týdnů v hnědé lékařské lahvi. Po několika týdnech ho přefiltrujte přes kávový papírový filtr do překapávače a slijte do vyvařených nebo jinak sterilizovaných flakónů.


Skupiny vůní

Hlava – citron, bergamot, pomeranč, mandarinka, broskev, máta, eukalyptus, grep, limetka, anýz, zázvor, rozmarýn a další.
Srdce – růže, jasmín, mimóza, levandule, šalvěj, karafiát, lilie, iris, meloun, geranium, neroli, ylang-ylang, růžové dřevo, vanilka, skořice a další.
Země – santal, pačuli, cedr, kadidlo, myrha, olibanum, pimentovník a další.

Příklady kombinací vůní

Smyslná: santal, ylang-ylang, citron
Harmonická: cedr, levandule, růže, pomeranč
Svěží: pačuli, meloun, máta, bergamot
Elegantní: santal, jasmín, růže, broskev

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Přečtěte si