Dobroty s příběhem, vyhledávané chuťovky z Davle

Také si rádi pochutnáte na dobře uleželém nakládaném hermelínu nebo utopencích? A víte, že na jejich výrobě se můžou podílet i lidé s hendikepem? Jejich výrobky poznáte podle loga „Dobroty s příběhem“.

Hermelíny z Davle chutnají opravdu dobře. Vždyť vznikají na základě originálních receptur a už několikrát byly oceněny v soutěži Velká sýrová nakládačka. Od letošního února se vyrábějí ve zdejší nově postavené chráněné dílně. Vznikla díky AKCI CIHLA, celostátní benefiční kampani na podporu lidí s hendikepem. „Dnes tu pracuje šest zaměstnanců, z nichž čtyři jsou mentálně postižení. Mají pracovní smlouvu a bylo jim vymezeno chráněné pracovní místo,“ vysvětluje vedoucí manažerka dílny Šárka Michalíková. Nový dům, v němž nyní hendikepovaní pracují, je architektonicky zajímavý a vychází z konceptu dětské stavebnice. „Zjednodušila se dispozice budovy a využitím prefabrikovaných dílů byly sníženy stavební náklady. Budova také poukazuje na stavebnici jako na základní učební pomůcku, čímž vyjadřuje základní myšlenku projektu, kterou je integrace hendikepovaných a jejich příležitost pro pracovní a společenské uplatnění,“ říká Šárka. Davelské Dobroty s příběhem navazují na práci sociálně terapeutické dílny na Slapech, v níž dnes působí sedm klientů, kteří pomáhají s přípravou česneku a cibule. Obě dílny provozuje Portus Praha.

 

V restauracích i na trzích

Už brzy se má u davelské výrobny, kterou najdete u hlavního silničního tahu Praha – Slapy, otevřít i rychlé občerstvení. „Plánováno je už na přelom května a června. Kromě nakládaných sýrů a utopenců zde bude k dostání i domácí zmrzlina, nápoje a menší teplá jídla. Dobroty s příběhem tak můžou výletníci konzumovat přímo na místě, nebo si mohou zakoupit dárková balení,“ láká k návštěvě Davle Šárka Michalíková. Nakládané speciality, které tu vznikají, můžete ochutnat i v restauracích a kavárnách po celé Praze. „Zavážíme je každé úterý asi na třicet míst a pravidelně se účastníme i farmářských trhů v Praze a okolí, každou sobotu jsme například na ,kulaťáku‘ v Dejvicích. Recepty vznikají průběžně v našem kolektivu, sami klienti se účastní ochutnávek a výběru a chodí také na akce spojené s prezentací našich výrobků,“ říká Šárka.

Nakládání hermelínů je nejzábavnější

Klienty nejvíce baví nakládání hermelínů. Vyrábějí tu hned šest druhů – nakládaný plísňový sýr s česnekem, s ořechy, se švestkami, brusinkami, nivou a tvarůžky. Také se vám už sbíhají sliny? Zastavme se proto u některých z nich detailněji. „Nakládaný hermelín s česnekem je díky své jemně pikantní chuti oblíbenou pochoutkou k pivu. Přesný recept si ale s dovolením necháme pro sebe. Jen prozradíme, že Sedlčanský hermelín rozkrojíme, promažeme česnekovou pastou, naložíme do sklenice, přidáme koření a zalijeme olejem, označíme etiketou a uskladníme,“ popisuje pracovní postup Šárka. Nakládaný hermelín s česnekem se prodává po dvou, sedmi, šestnácti nebo pětadvaceti kusech. Stejné množství si můžete koupit, když sáhnete po nakládaném plísňovém sýru s ořechy, jehož kouzlo prý spočívá v chuťově vyvážené pastě z vlašských ořechů a směsi bylinek. Prémiovým sýrem je pak nakládaný plísňový sýr se švestkami, v němž je krémová chuť sýra doplněna o nezaměnitelnou příchuť švestek a jemnou pikantnost česneku. A podobně lákavé jsou i hermelíny s dalšími příchutěmi.

Recepty pomáhají vytvářet i sami klienti

Novinkové „nakládačky“

V průběhu června se chystají davelští uvést na trh novinky. Bude to nakládaný hermelín fit pro labužníky, kteří si hlídají štíhlou linii, dále hermelín se šunkou, nakládaný buvolí sýr, brynza, balkánský sýr a romadúr. Za ochutnání stojí určitě také netradiční sýrové dorty z hermelínů, které tu vyrábějí na zakázku. Další vyhledávanou pochoutkou jsou zdejší nakládaní utopenci. „Dobře naložený klasický špekáček tvoří základ studené kuchyně. Výraznou chuť mu dodávají ve správném poměru namíchaná směs koření, kyselé okurky, beraní rohy, cibule a feferonky. Tuto chuťovku prodáváme v balení po dvou, devíti nebo patnácti kusech,“ popisuje manažerka dílny.

Kupte si sýr i na doma

Koupí výrobků s logem Dobroty s příběhem podpoříte mentálně hendikepované lidi, kteří by jinak jen těžko hledali uplatnění na trhu práce. Výtěžek z prodeje výrobků jde na dofinancování a rozvoj sociálních služeb, které poskytuje Portus v obci Slapy. „Konkrétně jde o chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením, kde v současné době žije dvacet obyvatel,“ říká Šárka. Přispívat se dá i na sbírkový účet 647 347 347/2010. Je pravděpodobné, že některou z Dobrot s příběhem ochutnáte v některé z restaurací, ale pokud byste si chtěli koupit sýry nebo utopence domů, je to pochopitelně možné. „Kromě obchůdku v Davli se po předchozí dohodě mohou zájemci zastavit i přímo v naší potravinářské dílně v Davli na adrese Kiliánská 367. Objednávky nad osm set korun rozvážíme zdarma po Praze a v okolí Slap pravidelně v úterý po 15. hodině. Osobní odběr výrobků je po předešlé domluvě také možný v sídle společnosti Portus Praha v Uruguayské 5 na Vinohradech. Nejběžnější způsob prodeje je dnes ale přes internet, na adrese www.dobrotyspribehem.cz,“ uzavírá Šárka Michalíková.

 

 


Text: Andrea Skalická; foto: Portus Praha

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek