Dárek od srdce

Vytvořte pro maminku či kamarádku opravdu originální dárek, u něhož bude stoprocentně jasné, že je dělaný s láskou.

Budete potřebovat:

  • barvy na textil či hedvábí (ideálně i ve spreji)
  • kontury, fixy či gelová pera na textil
  • koupená razítka nebo razítka „co dům dal“ (korkové zátky, do kterých lze vyříznout ornament, lino, houbičky, štětce, guma na tužce, na větší kola hrnek atd.)
  • vodu ve větší nádobě, starý hadr
  • tvrdý papír, nůžky, houbičku na nádobí
  • lepenku nebo pevný igelit
  • fén nebo žehlička (bez páry, žehlit je třeba z rubu po zaschnutí barev)

Tip autorky
Doporučuji si vše předem připravit na stůl či na zem. Počítejte s tím, že barva může při práci cákat kolem.

postup

1. Vyprané bavlněné tričko (tašku) světlé barvy si připravte na pevnou podložku a vložte mezi vrstvy igelit nebo lepenku, aby se barva nedostala na druhou stranu trička. Povrch by měl být pevný, aby se vám dobře pracovalo. Srdíčko (nebo jednoduchý motiv) si fixem nakreslete nebo obkreslete na tvrdý papír, pečlivě vystřihněte (při tvoření použijete obě šablony – vnitřní i vnější část).

 

2. Nachystejte si nastřihané houbičky (či štětce) a barvy ve spreji nebo rozředěné textilní barvy připravené třeba na talířku či kusu igelitu, namíchané podle své fantazie. Vystřižené srdce přiložte na tričko a vyzkoušejte si, kde se vám bude nejvíce líbit. Na okraj šablony naneste barvu jemným tupováním houbičkou nebo použijte štětec. Stínujte, vrstvěte barvy, můžete je nanést i mimo srdce, jako když se barva rozlije. Nechte zaschnout.

 

3. Pak si na srdce přiložte druhou šablonu (vnější část) a tvořte vnitřek srdce. Štětcem naberte trochu barvy z mističky a setřepejte – docílíte efektu výraznějších cákanců a kapek, než barvami ve spreji.
Hrajte si s vrstvením barev, s tóny – přimícháním vody je zjemníte, přidáním barvy budou více syté. Pro lepší efekt zapojte různé barvy a mokrým štětcem se je nebojte propojovat mezi sebou. Pokud naopak nechcete, aby se barvy mezi sebou mísily, průběžně je sušte fénem. Nechte dobře zaschnout.

 

4. Připravte si razítka a hustější barvy na textil, které nanášejte pomocí houbičky přímo na razítka. Těmi razítkujte buď těsně vedle sebe, nebo s většími odstupy – prostě jak se vám bude líbit. Volné plochy pak můžete ručně domalovat jinými motivy či doplnit barevnými tečkami a konturami. Nebojte se použít více barev a motivů – mohou se i překrývat.

 

5. Některé okraje razítek i srdce si udělejte tmavší – použijte černé stínování. Motiv tak více vystoupí dopředu a docílíte plasticity. Celý motiv můžete doladit opakováním vzoru, razítek a stínování i mimo původní tvar.

 

6. Obrys srdce (motivu) obtáhněte jen z části černou konturou (či černým gelovým perem) pro prostorový efekt a zbytek například bílou barvou, čímž docílíte plastického efektu. Na vybraných místech obtáhněte černou konturou a bílou barvou i detaily jednotlivých menších motivů.


Vizitka Terezy Šťastné

Maminka dvou dětí, nadaná výtvarnice, podnikatelka
Pochází z Olomouce, s rodinou nyní žije v Čelákovicích
Tvoří převážně ruční a originální kresby na textil (na trička, mikiny, šaty, sukně) a nově také autorské tisky na látky, ze kterých vznikají originální modely šatů, triček, legín apod., většina jejích výtvorů jsou originály nebo limitované edice
Plány do budoucna: „Chci se ve své tvorbě zaměřit na udržitelnost v módě a na využití fair trade a bio materiálů. Plánuji také na svých modelech využívat kombinaci sítotisku s malbou. Těšte se!“
Motto: Barvy a tvary jsou hra. Hrát si je život.
Kontakt: www.fler.cz/byterez; www.facebook.com/byterez

 


Text: Tereza Šťastná a Martina Arnoštová; foto a realizace: Tereza Šťastná, www.fler.cz/byterez

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.