Dárek od srdce

Vytvořte pro maminku či kamarádku opravdu originální dárek, u něhož bude stoprocentně jasné, že je dělaný s láskou.

Budete potřebovat:

  • barvy na textil či hedvábí (ideálně i ve spreji)
  • kontury, fixy či gelová pera na textil
  • koupená razítka nebo razítka „co dům dal“ (korkové zátky, do kterých lze vyříznout ornament, lino, houbičky, štětce, guma na tužce, na větší kola hrnek atd.)
  • vodu ve větší nádobě, starý hadr
  • tvrdý papír, nůžky, houbičku na nádobí
  • lepenku nebo pevný igelit
  • fén nebo žehlička (bez páry, žehlit je třeba z rubu po zaschnutí barev)

Tip autorky
Doporučuji si vše předem připravit na stůl či na zem. Počítejte s tím, že barva může při práci cákat kolem.

postup

1. Vyprané bavlněné tričko (tašku) světlé barvy si připravte na pevnou podložku a vložte mezi vrstvy igelit nebo lepenku, aby se barva nedostala na druhou stranu trička. Povrch by měl být pevný, aby se vám dobře pracovalo. Srdíčko (nebo jednoduchý motiv) si fixem nakreslete nebo obkreslete na tvrdý papír, pečlivě vystřihněte (při tvoření použijete obě šablony – vnitřní i vnější část).

 

2. Nachystejte si nastřihané houbičky (či štětce) a barvy ve spreji nebo rozředěné textilní barvy připravené třeba na talířku či kusu igelitu, namíchané podle své fantazie. Vystřižené srdce přiložte na tričko a vyzkoušejte si, kde se vám bude nejvíce líbit. Na okraj šablony naneste barvu jemným tupováním houbičkou nebo použijte štětec. Stínujte, vrstvěte barvy, můžete je nanést i mimo srdce, jako když se barva rozlije. Nechte zaschnout.

 

3. Pak si na srdce přiložte druhou šablonu (vnější část) a tvořte vnitřek srdce. Štětcem naberte trochu barvy z mističky a setřepejte – docílíte efektu výraznějších cákanců a kapek, než barvami ve spreji.
Hrajte si s vrstvením barev, s tóny – přimícháním vody je zjemníte, přidáním barvy budou více syté. Pro lepší efekt zapojte různé barvy a mokrým štětcem se je nebojte propojovat mezi sebou. Pokud naopak nechcete, aby se barvy mezi sebou mísily, průběžně je sušte fénem. Nechte dobře zaschnout.

 

4. Připravte si razítka a hustější barvy na textil, které nanášejte pomocí houbičky přímo na razítka. Těmi razítkujte buď těsně vedle sebe, nebo s většími odstupy – prostě jak se vám bude líbit. Volné plochy pak můžete ručně domalovat jinými motivy či doplnit barevnými tečkami a konturami. Nebojte se použít více barev a motivů – mohou se i překrývat.

 

5. Některé okraje razítek i srdce si udělejte tmavší – použijte černé stínování. Motiv tak více vystoupí dopředu a docílíte plasticity. Celý motiv můžete doladit opakováním vzoru, razítek a stínování i mimo původní tvar.

 

6. Obrys srdce (motivu) obtáhněte jen z části černou konturou (či černým gelovým perem) pro prostorový efekt a zbytek například bílou barvou, čímž docílíte plastického efektu. Na vybraných místech obtáhněte černou konturou a bílou barvou i detaily jednotlivých menších motivů.


Vizitka Terezy Šťastné

Maminka dvou dětí, nadaná výtvarnice, podnikatelka
Pochází z Olomouce, s rodinou nyní žije v Čelákovicích
Tvoří převážně ruční a originální kresby na textil (na trička, mikiny, šaty, sukně) a nově také autorské tisky na látky, ze kterých vznikají originální modely šatů, triček, legín apod., většina jejích výtvorů jsou originály nebo limitované edice
Plány do budoucna: „Chci se ve své tvorbě zaměřit na udržitelnost v módě a na využití fair trade a bio materiálů. Plánuji také na svých modelech využívat kombinaci sítotisku s malbou. Těšte se!“
Motto: Barvy a tvary jsou hra. Hrát si je život.
Kontakt: www.fler.cz/byterez; www.facebook.com/byterez

 


Text: Tereza Šťastná a Martina Arnoštová; foto a realizace: Tereza Šťastná, www.fler.cz/byterez

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek