Jednoduché zdobení

Nemáte moc času, ale rádi byste si vyzdobili stůl vlastnoručně vyrobenými kraslicemi? Pak vám přijde vhod pár nápadů, jak to udělat snadno, rychle a efektně.


Tečkovaný dekor

Pro výrobu krásných tečkovaných kraslic budete potřebovat jen vyfouknutá vajíčka, obyčejné vodové či anilinové barvy (můžete ale použít i akrylové), tenký kulatý štěteček nebo špejli, vodu a hadřík. Výhodou tohoto způsobu dekorování je, že ho zvládne úplně každý, i menší děti. Nemusíte si ani lámat hlavu s vymýšlením vzoru, stačí jen postupně na vajíčko dělat štětečkem namočeným v barvě nebo špejlí tečky. Můžete přitom zkombinovat dvě nebo tři barvy, které spolu ladí. Jednoduchý a působivý ornament vytvoříte, když tečky uspořádáte do kroužků, kytiček nebo proužků. Záleží jen na vás, co se vám bude líbit a co vás bude bavit. Po zaschnutí barev můžete vajíčko ještě přestříknout lakem na vlasy nebo bezbarvým lakem ve spreji.


Krajková vajíčka

Rychlým a působivým způsobem dekorování je použití krajky na jednobarevná vajíčka. Vyfouknutá vejce nejprve obarvěte barvami na vajíčka nebo je natřete akrylovou barvou. Pokud máte rádi přírodní odstíny, použijte k barvení odvar z cibulových slupek. K dozdobení zaschlých vajec pak použijte kousek pěkné krajkové stuhy – může být jak ze syntetiky, tak bavlněná. Záleží na vás, jakému stylu dáváte přednost. na vajíčko ji upevněte pomocí tavné pistole nebo univerzálního lepidla. Komu krajka nestačí, může vajíčko dozdobit ještě nalepeným knoflíčkem nebo mašličkou.


Efektní cákance

Jednobarevná vejce natřená akrylovou barvou nebo obarvená v klasických barvách na vajíčka můžete také jednoduše dozdobit s pomocí drobných i větších cákanců kontrastní barvou. Pro jejich vytvoření použijte syntetický štětec – naberte do něj barvu a pak přes konce štětin přejíždějte nehtem – barva se bude rozstřikovat. Podobně můžete použít i kartáček na zuby. Při této práci je dobré zakrýt si pracovní stůl omyvatelným ubrusem. Opět můžete ke zdobení pozvat i děti. Hotové zaschlé kraslice ještě přestříkněte bezbarvým lakem.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek

Květináče jako malované

Květináče jako malované

Co se starými terakotovými květináči, které už nevypadají pěkně? Využijte je jako malířské plátno, dejte jim nové barvy a vzory a vytvořte si tak originální doplňky. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek