Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Jak jste se k drátenictví dostala?

Úplně náhodou. Koupila jsem si časopis, v němž byla ukázka drátovaných věcí i s odkazem na drátenické kurzy v Zadní Třebáni. Moje první pokusy byly tedy podle návodů časopisech. Teprve později jsem sebrala odvahu a přihlásila jsem se do kurzu pro začátečníky právě v Zadní Třebáni. Poznala jsem tam drátenického mistra Petra Musila. Pod jeho vedením jsem prošla nejen kurzem pro začátečníky, ale i pro pokročilé.

 

Předpokládám, že vás ruční práce bavily od dětství…

Ano, především jsem moc ráda malovala. Pak mě moje teta naučila vyšívat, plést a háčkovat. Postupem času jsem se učila šít, plést košíky, macramé a další různé techniky.

 

Drátovaná ošatka může být krásnou ozdobou stolu i dekorací na zeď

 

Jaké dovednosti jsou pro drátenictví potřeba?

Kdo se chce věnovat drátenickému řemeslu, musí mít hlavně trpělivost.

 

A co všechno ke své tvorbě potřebujete?

Několik druhů kleští, tyčky a dráty různých průměrů. Pracuji především s železným, černě žíhaným drátem, který je běžně k dostání. Důležitý je podle mě i takový vnitřní klid. Pak jde práce od ruky úplně sama.

 

Dana Soukupová začínala jako samouk a poté se v drátování zdokonalila na drátenickém kurzu

 

Vyrábíte nespočet nejrůznějších výrobků – mimo jiné svítidla, misky, zátiší se zvířaty apod. Pracujete na některém typu výrobku obzvlášť ráda?

Všechno, co dělám, dělám ráda. U tradičních věcí jsou jasně dané postupy. To platí pro mísy, různé podložky pod hrnce, lžičníky, naběračky, odrátovávání kameniny a keramiky. Dělám si ale také své vlastní návrhy a postupy. Občas si na mě zákazníci vymyslí různé netradiční věci jako velké obrazy, jejichž součástí jsou třeba stromy, kočky nebo znak Psohlavců. Výzvou jsou pro mě i plastiky nebo závěsné držáky na leccos, třeba i na pětikilového trilobita.

 

Která práce na zakázku pro vás byla nejsložitější?

Asi výroba stromu, který byl v rámu velkém 180 x 60 cm. Složité na tom bylo vymyslet, jak stočit 80 ks drátu o průměru 1,4 mm do kmenu, když na to nemáte sílu. Musela jsem si vyrobit pomůcky a prostě se s tím nějak poprat.

 

Klasickou mísu lze takto krásně ozdobit drátěným opletem

 

A kterou zakázku jste si nejvíc užila?

Když o tom tak přemýšlím, musím přiznat, že si každou zakázku užívám. Nejdříve si musím vše nakreslit a popřemýšlet o tom, jaký postup zvolit. Pak je tu také komunikace se zákazníkem. Poslat návrh a jednotlivé etapy zpracování ke schválení. Teď například pracuji na velkém koši, který by měl mít hodně zdobných prvků.

 

Všimla jsem si, že na některé vaše výrobky zdobíte korálky. Baví vás kombinovat různé materiály?

Ano, baví. Používám v kombinaci s drátem korálky skleněné nebo dřevěné, ale také různé kameny.

 

Kromě práce s drátem autorka také ráda maluje

 

 

Jak dlouho vám výroba jednotlivých kusů trvá?

Záleží na velikosti. Některé malé věci jsou hotové do hodiny. Mísy mi zaberou podle zdobení čtyři až pět hodin. Velké zdobené koše několik dní a velké nástěnné obrazy a věci ve 3D i několik týdnů.

 

Kolik času týdně se drátenictví věnujete?

To je různé. Někdy třicet hodin a jindy i padesát. Podle nálady, nápadů a zakázek. Ale těší mne, že se v podstatě všechno, co jsem kdy vyrobila, prodalo.

 

Krásným a funkčním doplňkem jsou i nástěnné věšáčky

 

 

Své umění předvádíte také na řemeslných trzích. Jsou lidé na vaši práci zvědaví?

Ano, jsou. Drátenické řemeslo předvádím na řemeslných trzích velmi ráda. Lidé se mě ptají především na náročnost postupu u výrobku, na kterém právě pracuji. Zajímají je také různé techniky. Kdo má zájem, může si drátenictví také vyzkoušet. Většinou u našeho stánku starší lidé vzpomínají na to, že se s dráteníky v mládí setkali. Říkávám jim na to, že jsme takový vzpomínací stánek.

 

Drátenictví také vyučujete. Jak velký je o kurzy zájem?

Zájem o drátenictví je, občas dělám malé kurzy pro dospělé, kteří si chtějí řemeslo vyzkoušet. Vloni jsem připravila kurzy pro začátečníky, kde by se naučili základy, ale kvůli covidu jsem jej zrušila. Tak snad příští rok. Na lekcích se naučí postup a pak záleží na každém, jak bude pilně pracovat a jak si danou techniku osvojí.

 

Výrobky Dany Soukupové lze zakoupit na internetu nebo na výstavách

 

 

Myslíte, že drátenictví jako řemeslo přetrvá?

Určitě přetrvá, a to především díky takovým nadšencům jako jsem já. Výborné také je, že slovenské drátenické řemeslo je zapsáno na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

 

Máme za sebou nelehké covidové období. Jak se teď daří Galerii drátenictví, kterou jste v Ostromeči v roce 2014 otevřela?

Návštěvnost v této době je velmi malá, ale já věřím, že bude líp. V naší galerii můžete vidět velké nástěnné věci, jsou tu andělé různých velikostí, mísy, koše, košíčky, svícny, věšáky, lampy, nábytek pro panenky, ale i odrátovaná kamenina a další drobnosti.

 

Autorčinu různorodou práci si můžete prohlédnout osobně v její soukromé galerii

 

 

Svou práci jste předváděla na mnoha výstavách a získala jste spoustu ocenění. Které vám udělalo největší radost?

Každého ocenění si velice vážím. Za každým vidím nějakou etapu svého života a práce. Raději se ale dívám dopředu. Teď je přede mnou příprava výstavy, kterou bych za rok chtěla uskutečnit.

 

Za svou pozoruhodnou práci dostala Dana Soukupová řadu významných ocenění

 


Kontakt

Dana Soukupová
Ostromeč 27, 346 01 Horšovský Týn
Galerie Drátenictví
Ostromeč 3, 346 01 Horšovský Týn
Tel.: 724 537 194
E-mail: SoukupovaDratenik@centrum.cz


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Dany Soukupové

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek