Co vysadit do podzimních truhlíků

Nenechte truhlíky prázdné ani na podzim. Odkvetlé letničky nahraďte atraktivními rostlinami, které vám budou zkrášlovat parapet či zápraží i v chladných dnech. Inspirujte se naším výběrem.

Starček popelavý

Senecio cineraria

 

Plstnaté listy starčeku jsou tradičním doplňkem nejen truhlíků, ale také záhonů. I když se rostlina pěstují jako letnička, vydrží přes zimu, často i déle. Kultivary ‚Silberzwerg‘ a ‚Cirrus‘ se pěstují pro okrasné listy, jiné kvetou žlutě – většinou až druhým rokem po vysazení. Rostlina potřebuje slunné místo a propustnou půdu.

 

Drátovec neboli krásnohlávek

Calocephalus brownii

 

Tato rostlina zaujme zvláštní strukturou, při které nerozeznáte listy od stonků. Nejvíce se podobá lišejníku, je však vyšší. Jde o letničku, které ale vydrží hezká až do mrazu – zničí ji už jeden stupeň pod nulou – potřebuje však občas zalít, jinak zaschne. Drátovec se používá jako doplněk letniček, na záhonu tvoří malé keříky.

 

Smil řapíkatý

Helichrysum petiolare

 

Převislé výhony smilu se stříbřitými, žlutými nebo panašovanými okrouhlými listy dobře kombinují s ostatními druhy. Smil je potřeba pravidelně zalévat, občasné sucho však snese dobře. Pěstuje se jen jako truhlíková rostlina, žlutolisté kultivary porostou na jižní či západní straně, ty stříbrné se doporučuje pěstovat v polostínu.

 

Brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium

 

Do podzimních truhlíků je nevhodný brambořík perský, který se prodává jako sezonní pokojovka a teploty pod nulou nevydrží. Proto zvolte vytrvalý, na konci sezony kvetoucí brambořík břečťanolistý s drobnými květy, který odolá i mírným mrazům. Na jaře ho můžete vysadit na záhon, ideálně pod listnaté dřeviny.

 

Maceška zahradní

Viola x wittrockiana

 

Po většinu sezony je v nabídce široká škála kultivarů macešek a violek, které se vysazují do závěsných košů, na záhony, ale i do truhlíků. Zimu ale přežijí jen dvouleté macešky zahradní. První květy se objevují už od podzimu. Rostlina se vysévá od června, klíčí jen ve tmě. Potřebuje lehkou ochranu před mrazem.

 

 

Vřes obecný

Calluna vulgaris

 

Vřes vyžaduje kyselou půdu a dost vláhy. Zvlášť pokud ho chcete na jaře přesadit na záhony, nesmí v truhlíku zaschnout, ovšem nesvědčí mu ani přemokření. Velmi podobný je také vřesovec, který ovšem kvete později – v zimě a počátkem jara. Na rozdíl od vřesu nepotřebuje kyselou půdu, poroste v běžném zahradním substrátu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…