Co si smíte a nesmíte dovézt z dovolené v Egyptě?

Chystáte se do Egypta a už nyní si plánujete, co vše si odtud přivezete na památku? Mohlo by to mít háček. Některé předměty si z dovolené smíte odvézt pouze v omezeném množství, jiné pak vůbec.

Těšíte se do Egypta na dovolenou a chcete si odtud přivézt i něco víc než „pouze“ zážitky a fotografie? Ne každý suvenýr bude dobrou volbou. I když daný předmět povezete v dobré víře jako dárek příbuznému, celní správu vaše zdůvodnění zajímat nebude. Určitá pravidla je nutné dodržovat také při převozu alkoholu nebo cigaret.

Sbalení kufrů bez větších omezení

Už při cestě na dovolenou si do kufru nemůžete uložit úplně libovolnou výbavu. Hned na úvod vás ale uklidníme –⁠​ věci, které jsou zakázané, byste si pravděpodobně stejně nezabalili. Do Egypta si tedy nesmíte přivézt pornografické materiály, zbraně ani drogy.

Kromě toho se zákaz vztahuje také na dovoz potravin a alkoholu. Máte obavy ze střevních potíží a měli jste proto v plánu přibalit si lahvičku alkoholu? Odbavené kufry vám nikdo pravděpodobně kontrolovat nebude. Větší množství alkoholu ale doporučujeme nakoupit až v Duty free zóně po příletu, případně zvolit pobyt all inclusive.

Do Egypta si smíte zabalit léky, samozřejmě v rozumném množství pro osobní spotřebu. Pokud s sebou vezete větší množství léků, pro jistotu je lepší mít po ruce lékařskou zprávu. Vzít si s sebou také můžete až 200 ks cigaret, rozmyslete si ale, jestli je nenakoupíte až v Duty free po příletu. Egypt je známý jejich nízkou cenou, je proto zbytečné dělat si zásoby.

Pozor na chráněné suvenýry

Při cestě zpět už musíte být obezřetnější. Mohlo by vás totiž napadnout zabalit si nějaký suvenýr, který by vám následně mohl pěkně znepříjemnit návrat domů. O co se jedná? Zásadní je striktní zákaz vývozu nezpracovaného zlata a památek. Přísnému režimu kontroly podléhá i řada léků. Zatímco tedy do Egypta si své oblíbené léky vzít můžete téměř bez omezení, u léků zakoupených na egyptském trhu buďte opatrní.

Odvézt si nesmíte ani tvrdé korály. To by vás ostatně nemělo ani napadnout. Přežití korálových útesů je z důvodu nezodpovědného odlamování turisty ve velkém ohrožení. Zákaz se týká rovněž výrobků z želvích krunýřů a pozor, také mušlí a lastur. Myšlenky na to, že se ráno projdete po pláži a nasbíráte si poklady, proto raději pusťte z hlavy. Pokud by u vás jakýkoliv z výše uvedených předmětů celní správa odhalila, týkala by se váš tučná pokuta. Z Egypta by se rázem stala nepříjemně drahá dovolená.

Zákaz dovozu mušlí z Egypta

Oblíbené suvenýry z Egypta

V odstavcích výše jste našli předmět, který jste měli v plánu přivézt? Nemusíte smutnit, máte mnohem víc možností. Mezi suvenýry typické pro Egypt patří přívěsky na klíče ve tvaru pyramid. Oblíbené jsou také amulety se symbolem scarabea, posvátného brouka symbolizujícího reinkarnaci.

Mnozí cestovatelé si domů dovezou i některé kousky oblečení. Ženy si oblíbily tradiční oděvy na břišní tance, muži pak núbijské klobouky nebo kožené pantofle. Před odletem v Duty free můžete zakoupit již zmíněné cigarety, jejichž ceny jsou v porovnání s těmi v Česku skutečně nízké.

Komerční prezentace


Další články

Jak stylizovat Nike Air Max při každodenním nošení?

Jak stylizovat Nike Air Max při každodenním nošení?

Podzim se již naplno ohlásil, a tak nastal nejvyšší čas na pořádné podzimní nákupy. Podívejte se na aktuální módní trendy Nike Air Max a vykročte do pochmurných dnů v těch nejstylovějších a nejpohodlnějších botách. Nabídka je skutečně pestrá a jistě si z ní vyberou ženy, muži i děti.
Celý článek
Co všechno lze udělat pro upevnění svého zdraví?

Co všechno lze udělat pro upevnění svého zdraví?

Každý má jen jedno zdraví a další už nedostane. Proto bychom o něj měli náležitě pečovat, což se ne vždy děje. Kupodivu kvůli tomu není potřeba zcela od základu měnit svůj život.
Mnohdy bohatě postačí začít se jen o trochu více hýbat, případně vylepšit si jídelníček. Rovněž je dobré pořídit si i některé kvalitní doplňky stravy. Celý článek

Už znáte herbář časopisu Flóra?

Už znáte herbář časopisu Flóra?

Sezóna je za rohem a my vám proto připravili velkou databázi květin, keřů a stromů. Náš herbář má téměř 17 000 položek. Hledat v něm můžete podle jména rostliny nebo jejich vlastností a potřeb. Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…