Co si smíte a nesmíte dovézt z dovolené v Egyptě?

Chystáte se do Egypta a už nyní si plánujete, co vše si odtud přivezete na památku? Mohlo by to mít háček. Některé předměty si z dovolené smíte odvézt pouze v omezeném množství, jiné pak vůbec.

Těšíte se do Egypta na dovolenou a chcete si odtud přivézt i něco víc než „pouze“ zážitky a fotografie? Ne každý suvenýr bude dobrou volbou. I když daný předmět povezete v dobré víře jako dárek příbuznému, celní správu vaše zdůvodnění zajímat nebude. Určitá pravidla je nutné dodržovat také při převozu alkoholu nebo cigaret.

Sbalení kufrů bez větších omezení

Už při cestě na dovolenou si do kufru nemůžete uložit úplně libovolnou výbavu. Hned na úvod vás ale uklidníme –⁠​ věci, které jsou zakázané, byste si pravděpodobně stejně nezabalili. Do Egypta si tedy nesmíte přivézt pornografické materiály, zbraně ani drogy.

Kromě toho se zákaz vztahuje také na dovoz potravin a alkoholu. Máte obavy ze střevních potíží a měli jste proto v plánu přibalit si lahvičku alkoholu? Odbavené kufry vám nikdo pravděpodobně kontrolovat nebude. Větší množství alkoholu ale doporučujeme nakoupit až v Duty free zóně po příletu, případně zvolit pobyt all inclusive.

Do Egypta si smíte zabalit léky, samozřejmě v rozumném množství pro osobní spotřebu. Pokud s sebou vezete větší množství léků, pro jistotu je lepší mít po ruce lékařskou zprávu. Vzít si s sebou také můžete až 200 ks cigaret, rozmyslete si ale, jestli je nenakoupíte až v Duty free po příletu. Egypt je známý jejich nízkou cenou, je proto zbytečné dělat si zásoby.

Pozor na chráněné suvenýry

Při cestě zpět už musíte být obezřetnější. Mohlo by vás totiž napadnout zabalit si nějaký suvenýr, který by vám následně mohl pěkně znepříjemnit návrat domů. O co se jedná? Zásadní je striktní zákaz vývozu nezpracovaného zlata a památek. Přísnému režimu kontroly podléhá i řada léků. Zatímco tedy do Egypta si své oblíbené léky vzít můžete téměř bez omezení, u léků zakoupených na egyptském trhu buďte opatrní.

Odvézt si nesmíte ani tvrdé korály. To by vás ostatně nemělo ani napadnout. Přežití korálových útesů je z důvodu nezodpovědného odlamování turisty ve velkém ohrožení. Zákaz se týká rovněž výrobků z želvích krunýřů a pozor, také mušlí a lastur. Myšlenky na to, že se ráno projdete po pláži a nasbíráte si poklady, proto raději pusťte z hlavy. Pokud by u vás jakýkoliv z výše uvedených předmětů celní správa odhalila, týkala by se váš tučná pokuta. Z Egypta by se rázem stala nepříjemně drahá dovolená.

Zákaz dovozu mušlí z Egypta

Oblíbené suvenýry z Egypta

V odstavcích výše jste našli předmět, který jste měli v plánu přivézt? Nemusíte smutnit, máte mnohem víc možností. Mezi suvenýry typické pro Egypt patří přívěsky na klíče ve tvaru pyramid. Oblíbené jsou také amulety se symbolem scarabea, posvátného brouka symbolizujícího reinkarnaci.

Mnozí cestovatelé si domů dovezou i některé kousky oblečení. Ženy si oblíbily tradiční oděvy na břišní tance, muži pak núbijské klobouky nebo kožené pantofle. Před odletem v Duty free můžete zakoupit již zmíněné cigarety, jejichž ceny jsou v porovnání s těmi v Česku skutečně nízké.

Komerční prezentace


Další články

Inspirace pro stylový obývací pokoj

Inspirace pro stylový obývací pokoj

Už se vám váš obývák okoukal a máte pocit, že by ho to zase chtělo nějak osvěžit? Nebo ho teprve plánujete a zařizujete? Dneska pro vás máme několik tipů, jak mu dát (nový) šmrnc jen pomocí doplňků. Celý článek

Cena elektřiny 2021: Zjistěte nejnižší ceny v kalkulačce 

Cena elektřiny 2021: Zjistěte nejnižší ceny v kalkulačce 

Platí vaši blízcí v porovnání s vámi za elektřinu mnohem méně, i když máte pocit, že vaše spotřeba je obdobná? Rozdíl může být hlavně v cenách od dodavatele. Ten sice netvoří celkovou cenu za elektřinu, ale určuje hodnotu jedné ze dvou jejích složek, což může s výslednou částkou ke konci výrazně hnout. Porovnejte proto nabídky na trhu a vyberte si službu, která je pro vás nejlepší. Celý článek

Průvodce kosmetikou

Průvodce kosmetikou

Na trhu je nespočet kosmetických výrobků. Každou chvíli na nás vybafne reklama, co vše musí naše kosmetická taštička obsahovat. Je však opravdu nutné mít všechny tyto přípravky doma? Samozřejmě, že ne. Stačí znát základní kosmetické principy. Abychom vám to ještě více ulehčili, představíme si 6 nepostradatelných přípravků, bez kterých se dámy neobejdeme!

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.