Čím vybavit předsíň

Předsíň tvoří přechod mezi venkovním prostředím a interiérem, proto jsou na ni kladeny požadavky, na které bychom neměli při zařizování zapomenout.

I malá předsíň by měla být vybavena alespoň věšákem na kabáty, policí na pokrývky hlavy, místem na odložení bot a zrcadlem. Co vše by mohlo v ideálně vybavené předsíni být?

 

Kam s oblečením a obuví

V předsíni potřebujeme především místo na oblečení a obuv. Pro tu je tu botník – pro ty momentálně nošené otevřený policový, který při dostatečné výšce a stabilitě využijeme i jako lavici při přezouvání. Čistá obuv může být uložena ve vyšším uzavřeném botníku se šikmými výklopnými poličkami nebo s výsuvnými zásuvkami. Pro hodně mokré a zablácené boty dobře poslouží umělohmotná podložka se zvýšenými okraji, odkud se voda a bláto nedostanou na podlahu.

Při zařizování zkuste zrecyklovat i starší nevyužité předměty

Skříň, nebo věšák?

Skříň je vhodná na uložení svrchního sezónního oblečení – kabátů, bund, pršiplášťů, čepic, rukavic, ale i nákupních tašek a podobně. Aktuálně nošený kabát nebo bundu, které mohou být z venku provlhlé, pověsíme na věšák. Podle prostoru si pořídíme buď nástěnný, doplněný policí na pokrývky hlavy, nebo stojací.

 

Dopřejme si pohodlí

Při obouvání a zouvání se rádi posadíme. Ve větší předsíni se hezky vyjímá dřevěná lavice s opěradlem, v menší si dopřejeme aspoň židli nebo stoličku bez opěrky. Domácí obuv může být v botníku, po ruce ji budeme mít v koši z přírodního výpletu.

Před odchodem bychom měli svůj vzhled zkontrolovat pohledem do zrcadla. Ideální je vysoké nebo aspoň středně velké. Může být samostatné i součástí nábytku. Deštníky postavíme do stojanů, které bývají vybaveny i miskou zachycující vodu.

Dřevěný regál můžete dobře využít i jako botník

Důležité drobnosti

Také občas hledáte klíče? Ideální je mít pro ně stálé místo – misku, košík nebo ještě lépe skříňku či věšák s malými háčky. Někdo využije i desku na poznámky a vzkazy, které na ni napíše křídou nebo upevní lístek s textem. Vhodně vyřešíme i osvětlení předsíně. Zmíněné vybavení můžeme doplnit dalšími věcmi a dekoracemi podle osobního vkusu.

Drátěná nástěnka poslouží třeba jako místo pro poštu

www.almara-shop.cz, www.bellarose.cz, www.butlers.cz, www.ikea.cz, www.lepatio.cz, www.mirland.cz, www.moebelix.cz


K čemu slouží předsíň

Do předsíně často vstupujeme v kabátě mokrém od deště nebo sněhu, s deštníkem, ze kterého crčí voda, a v botách od bláta. To vše je třeba odložit, abychom nevnesli mokro a nečistoty dál do domu. Při odchodu se tu obouváme, oblékáme, bereme si vše potřebné na cestu z domu.

Půvabná skříňka na klíče může být ozdobou předsíně

 

Stojací věšák je stále oblíbeným kouskem předsíňového vybavení

 


Text: IVA TVRZOVÁ, foto: ARCHIV FIREM

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.