U domku je připevněná houpačka, na které se rádi pohoupou jak děti, tak jejich rodiče

Chata v korunách stromů

Představte si, že se ráno probudíte, všude kolem voní les, vyjdete na terasu a z výšky pozorujete, jak se pod vámi prohánějí srnky.

V obci Chotýšany ležící v okrese Benešov nadělují takový zážitek každý den dalším a dalším milovníkům přírody. Stačí se ubytovat v malé chatičce upevněné na třech dubech v devítimetrové výšce. Je to přímo pohádkové místo a po točitém schodišti se dostane nahoru každý. Strach z výšky je rázem ten tam, jakmile se poprvé pohodlně usadíme, zavřeme oči a necháme se unášet jemným vrzáním dřeva a zvuky lesa. Už jen cesta do rezortu Green Valley, ve kterém se stromový dům nachází, je kouzelná. Bylo zrovna po dešti, takže šla z okolních lesů pára a po úzké silničce, kterou lemují louky, jsme se dostali až k bráně, kde na nás čekal pan Kuklík.

 

Začátek dobrodružství

Původně dům na třech dubech postavený firmou Tree houses vznikl jako ukázkový dům na stromě, tedy za účelem, aby lidé, kteří by měli zájem nechat si atypickou stavbu vybudovat na svém pozemku, věděli, jak taková chatka vůbec vypadá. Prvotní záměr se však postupem času proměnil v podnikatelský projekt, který úspěšně funguje už sedm let. „Už první rok jsme nevěřili vlastním očím, jak moc se nápad uchytil!“ říká pan Kuklík, provozovatel rezortu.

Není nad to, usínat v místnosti provoněné dřevem

Objednávky se jen hrnou

Pokud bychom se zde chtěli ubytovat, museli bychom udělat rezervaci minimálně tři měsíce dopředu. Prázdninové termíny jsou ale obsazeny dokonce už půl roku dopředu. Prodávají se i vouchery, které lidé s oblibou dávají jako netradiční vánoční dárky. V devítimetrové výšce se nejčastěji ubytovávají páry jakéhokoliv věku. „Měli jsme tu i pána s paní ve věku sedmdesát dva let a ti říkali, že to byl jejich nejkrásnější zážitek.“ Když se totiž ubytování spojí ještě s lehčí bouřkou, jako tomu bylo například dnes, je z toho romantika s trochou adrenalinu.

Na konci schodiště se nachází branka z prkýnek pro pocit většího bezpečí

Jestliže si nejste jistí, zda nejste zrovna ten typ, kterému výška spíše nedělá dobře, nemusíte se bát. Velice rychle si zvyknete, což je do jisté míry i tím, že k chatce nevede žebřík, ale schodiště. Nakonec těch devět metrů vůbec nepůsobí tak hrozně. Navíc už jen za ten zážitek s lesní zvěří to určitě stojí. „Občas dům navštíví veverka. Ale spíš jsou dole vidět srnky, zajíci, někdy i divočák. V minulém roce srnky přicházely na návštěvu pravidelně.“

Ocelové lano procházející střechou je další metoda, jak drží dům ve výšce

 

A co na to stromy?

Existují stromové domy přidělané na kmeni šrouby, ale takový postup není šetrný k přírodě, protože stromy potom nemohou dále zdravě růst. Firma Tree houses se rozhodla, že domy přidělá pomocí dřevěných konstrukcí a ocelového lana. Kombinace těchto dvou metod uchycení není tak invazivní a duby mohou dále přirozeně růst. Z toho důvodu není ani pořádně utěsněna střecha, kterou prochází dva z kmenů. „Proto je po dnešním dešti vidět, jak po kůře stromu uvnitř domu stékala voda.“ dodává pan Kuklík a zároveň upozorňuje, že taková věc ničemu nevadí. „Jinak se to udělat nedá.“
Dokonce se nepoužívá ani žádný postřik proti škůdcům. Dřevo chatky se jen vysušilo, natřelo, ale žádné další nátěry se nedělají. Prostě se nechává přirozeně stárnout. „Schodiště jsme měnili po pěti letech. Bylo jako jediné připevněno na kmeni poraženého stromu, který je ukotven železným hrotem v zemi. Tím, jak dřevo sesychalo, bylo potřeba všechno vyměnit.“

U domku je připevněná houpačka, na které se rádi pohoupou jak děti, tak jejich rodiče

Náročná stavba za dva měsíce

Dům na třech dubech se v lese objevil přímo jako mávnutím kouzelného proutku. Dělníci zavěšení na lanech za dva měsíce zvládli postavit malou chatku s točitým schodištěm, terasou a jedním pokojem s oddělenou suchou toaletou v rohu. Výstavba stála v řádech statisíců s přihlédnutím k tomu, že se počítá s omezenou životností — vše se bude muset postupem času měnit.

K dispozici jsou nahoře skleničky, hrníčky, talíře, ale i pitná voda

Domek je zčásti ze smrkového, modřínového a borovicového dřeva. Zajímavým materiálem je střešní krytina. Na první pohled vypadá jako palmové listí, ale jedná se o uměle vyrobený ekologický materiál palmex vyráběný v Kanadě. Firma Tree houses ho používá, protože je nehořlavý a při požáru by se jen pomalu škvařil.

Střechu drží několik pevných trámů

I když není v domě elektřina ani voda, nikdo si zatím nestěžoval. Umýt se lze v nedalekém dřevěném domečku. Ten nás uvnitř překvapí luxusní koupelnou. Stejně tak se nemusíme bát, že bychom v noci neviděli ani na krok. Hned za dveřmi na stěně visí připravené čelovky a k dispozici jsou i svíčky, které podpoří romantiku a vrátí nás do starých dob, kdy elektřina byla ještě v plenkách. Notebooky a nejlépe i chytré telefony rádi necháme doma!

Po točitém schodišti se zábradlím se pohodlně dostaneme až nahoru

 

Komfort se vším všudy

Snídani si lze přiobjednat v piknikovém košíku. Ráno ho pomocí kladky vytáhneme nahoru. Na oběd lze zajít do restaurace přímo v rezortu a o volnočasové aktivity také není rozhodně nouze. Můžeme si zahrát discgolf, tenis, nohejbal, volejbal, badminton anebo si zaplavat ve venkovním bazénu. V blízkém okolí je na 250 km značených cyklistických tras, golfová hřiště, jízdárna, krásná příroda pro pěší výlety a na vodáky čekají nedaleké řeky Sázava a Blanice.

Při nevlídném počasí lze snídat u stolu uvnitř

Po odjezdu se v domě na třech dubech uklízí jako ve standardním hotelovém pokoji. „Je to náročné, protože se nahoru musí několikrát a dopravují se tam těžké věci. Dáváme k dispozici talíře, hrníčky, skleničky i velký džbán s vodou. Přijímáme pokojské jen s dobrou fyzičkou,“ směje se pan Kuklík, který původně nezamýšlel provozovat celý rezort, ale absolvoval hotelovou školu a vždy věděl, že se chce tohoto oboru držet.

Obě křídla chatky se dají celá otevřít tak, že z postele vidíme do krajiny

Začínal v různých lepších pražských restauracích a pak se mu zhruba ve 35 letech naskytla možnost podnikat. Byl ale rok 2007, kdy začala krize, takže začátky byly těžké. „Myslím si, že nás to zocelilo, a teď už jsme tady s kolegou nějakých čtrnáct let. Má to vzestupnou tendenci, takže věřím tomu, že to neděláme úplně špatně. Když jsme sem přijeli, na první pohled jsme věděli, že je to ono.“ Ke vzestupné tendenci bychom mohli zařadit i fakt, že pan Kuklík nechal postavit pro velký úspěch ještě dům u borovice, který je sice už jen v třímetrové výšce, ale o to častěji se v něm ubytovávají rodiny s dětmi.

Vrata chaloupky se zavírají na klasickou petlici

 

V chatce je několik prvků udělaných z lana

www.green-valley.cz, www.treehouses.cz

Ze všech okýnek nevidíme nic jiného než zelený les

Ubytování ve stromovém domě je pro lidi, kteří mají kladný vztah k přírodě

Dřevěnou plošinou prochází tři duby


Text: Karolína Waberová; foto: Jaroslav Hejzlar

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek