Pohoda v Beskydech

Koupili jste si chalupu a pořád nevíte, jak ji zařídit? Pro inspiraci jsme zajeli do Hukvald na severní Moravě. Pokud máte zájem, můžete v tomto krásném prostředí nějaký čas strávit i vy.

Chalupu, do níž vás zveme, jsme objevili v části obce Hukvaldy, které se říká Horní Sklenov. Ještě před několika lety byla na tomto místě holá stráň. Proměnila se postupně v úžasný areál, do kterého míří lidé z blízka i daleka.

 

Návrat domů

Pozemek zdědila paní Tereza spolu s bratrem po dědovi. „Nikdy jsme jej nechtěli prodat a uvažovali jsme, co s ním. Manžel je golfista, tak jsme si řekli, že je škoda ten krásný terén nevyužít právě na golfové hřiště. Na zvlněných loukách tedy vzniklo devítijamkové hřiště a útulná klubovna. A před třemi lety roubenka,“ vypráví naše průvodkyně.

Tereza studovala školu s ekonomickým zaměřením, ale odmala ji lákala estetika a design. Absolvovala čtyřletý fotografický kurz u Jana Suchardy v Brně a pak dálkově kurz bytového a zahradního designu. Už téměř 15 let vedou s manželem ve Frýdku–Místku makléřskou firmu – a volný čas věnují svým koníčkům. Terezin zájem o design přerostl lety v profesi. Na zájem o práci si nemůže stěžovat. „Klienti jsou lidé na doporučení, kteří už mou práci znají,“ vysvětluje.

Pokud člověk soudí podle zařízení domku, kde s rodinou bydlí, je jasné, že Terezinou srdeční záležitostí je venkovský styl s nádechem koloniálu. Přiznává, že původně měla dům zařízený moderně. Ale lidé zrají a mění se. „Nám se rodina rozrostla o dvě děti. Snažíme se, aby pro ně byl domov základnou a útočištěm plným pohody.“

Rodinnou pohodou na vás dýchne i chalupa. Říkáte si asi, proč si ji Bartulcovi postavili pár kroků od svého bydliště. Vysvětlení je jednoduché. Počítali s tím, že si lidi přijedou zahrát golf třeba i na více dnů a nebudou mít kde přespat. „Přitom golfisti u nás bydlí minimálně. Nejpočetnější klientelou jsou rodiny s dětmi,“ usmívá se Tereza.

Černobílá chalupa s červenými obložkami oken a střechou s taškami Tagelit v barvě břidlice si sedí v mírném svahu nad silnicí. Vpravo vykukuje domek, v němž majitelé bydlí

Dát příležitost místním

Nejdřív chtěli majitelé objednat projekt na stavbu od jedné firmy z Černého Dolu. Nakonec se ale rozhodli dát příležitost místním. Oslovili pana Harabiše z Kopřivnice, který zvládl stavbu perfektně. Chalupa má půdorys 11 × 8 metrů, ale vypadá menší. Aby se dala dobře vytopit, rozhodli se majitelé pro sendvičové stěny s dřevěným obkladem v přední části. Vnitřní omítky a rozvody s elektrikou dělal Terezin bratr Martin, kterému pomáhal pan Rašík. Strávili tady skoro půl roku. Interiéry si majitelka navrhovala sama. A manžel? Ten se prý v době stavby perfektně zhostil úlohy nejdůležitější – a to byla starost o jejich dvě děti.

Úžasný příborník i další kuchyňské skřínky vyrobila nebo zrenovovala na míru firma Hager

Po travnatém pozemku ohrazeném plotem z bytelných půlkuláčů míříme ke stavení po kamenných cestách a šlapácích. V létě, když je v provozu koupací jezírko, běhají děti samozřejmě i po dobře udržovaném trávníku. Do chalupy, pro jejíž základy vyrovnal stavitel terén v mírném svahu, vstupujeme tradičně dveřmi v podélné stěně. Jsou vyrobeny ze tří vrstev dřeva, zvenku i zevnitř zdobené stromečkovým obkladem.

 

Pod dlažbou vstupní síně je podlahové topení, takže vás teplo obejme hned za dveřmi

Krásu lidi neničí

Hned v síni obdivujeme na podlaze staré půdovky. Je pod nimi podlahové topení, takže máte pocit tepla hned, když vstoupíte. Jinak jsou v přízemí i v patře krásné dubové podlahy, které dělal pan Němec z Frýdlantu nad Ostravicí. Tu a tam na nich leží světlé bavlněné koberce. Schodiště do patra vytvořil místní stolař pan Fajkus.

Brankou shora, od lesa, vidíme tři tradiční úly; včely se k nim sice neslétají, ale zahradu zdobí

V dětském pokoji se návštěvníci jistě cítí jako v pohádce. Vévodí mu žebřiňák, který se může stát jevištěm pro loutky a maňásky, ale i postýlkou pro malé spáče. V policích připomínajících tradiční skříně je na výběr spousta hraček. „Většinou jde o staré loutky a panenky, které objevujeme v bazarech při cestách,“ vysvětluje Tereza.

Malované skříně jsou většinou původní, perfektně restaurované

Stejně jako skříně a posezení v dětském pokoji je i ve světnici většina zařízení od firmy Hager z Frýdlantu nad Ostravicí. „Kuchyň dělali na míru, aby pasovala do zúženého prostoru, který navazuje na jídelnu. A také proto, aby se do skříněk mohly zabudovat myčka a lednička s mrazákem. Jsou to profíci! Vyrábějí nábytek podle starých typů a jemně upravují zestařovacími nátěry. Z jejich dílny jsou i dveře a stoly.“

Jedna ze dvou ložnic pro dva; celkem se v chalupě uloží deset až třináct lidí; vždy jen rodina nebo přátelé

Krásná kachlová kamna se zápecím, kde se jistě slastně odpočívá a spí, stavěl pan Šimeček z Opavy. Mají velký výkon, takže pomocí výměníku a teplovzdušných rozvodů s průduchy v horním patře vyhřívají celou chalupu. Když je mráz opravdu velký, přidá se k nim plynový kotel s teplovodním rozvodem do radiátorů. Ty jsou litinové, žebrové, moderní by se do těchto interiérů nehodily.

Stěny jsou vyzdobeny obrázky, ze starožitnictví a malých bazarů

Člověk nepřehlédne, že jemná šmolka na horní řadě kachlů kamen ladí nejen s kostičkou povlečení na peci, ale také s tónem nátěru dveří, a dokonce i se zdobením na lustru a na kuchyňském porcelánu. Prý se skutečně podle barvy kamen přesně míchal odstín dveří, pak Tereza poslala kachel do firmy vyrábějící lustry a do porcelánky…

V podkrovní koupelně jsou obkládačky s jemně modrými mašličkami a dlažba z topinek

„Náklady se nám v nájmech, které jsou nastaveny velmi vlídně, nemohou vrátit. Ale máme radost, že se u nás lidem líbí. Pobyt si tady užívají jako u babičky – i s mísou koláčů na uvítanou. Vnímají, že jsou v pěkném prostředí, a podle toho taky s věcmi zacházejí,“ chválí majitelka chalupy hosty.

 

Světnice s překládaným trámovým stropem a dřevěným obkladem je velmi útulná. Renovované a nové zestařované kusy nábytku k sobě dobře hodí

Nic nám tu nechybí

Hosté si mohou užívat nápaditě zařízené interiéry, k nimž kromě světnice patří ještě čtyři ložnice v patře, v obou podlažích koupelna a záchod a v přízemí sauna, ale i zahradu o rozloze 1 500 m2. Nechybí v ní koupací jezírko sloužící také jako ochlazovací nádrž pro saunu, venkovní posezení s krbem a ohništěm a ruské kuželky. Loni nechali Bartulcovi vybudovat také pískoviště a domeček na stromě.

Dekor na porcelánové nádobí byl vytvořen na zakázku, podle Terezina návrhu

„Chalupa sousedí přímo s lesem, nad nímž je golfové hřiště. Ti, kteří se u nás ubytují, si mohou se slevou zahrát golf, a ještě cestou domů nasbírat hříbky na smaženici,“ připomíná naše hostitelka. Žije s manželem a dětmi, devítiletou Mahulenou a pětiletým Maxem, v tomto půvabném venkovském prostředí velmi spokojeně. Když porovnává život na venkově například s Prahou, kde pár let bydlela, jednoznačně vítězí Hukvaldy.

Kachlová kamna vytápějí pomocí teplovzdušných rozvodů a výměníků s průduchy i horní patro

„Praha pro mě byla a je moc pomalá, tady stihneme třikrát víc věcí. Než v Praze někam dojedete, než přemístíte děti do kroužků a zpět… Tady máme všechno za humny. I kulturní vyžití. Od jara do podzimu Hukvaldy žijí kulturou. Nejznámější je festival Janáčkovy Hukvaldy, další akce probíhají na hradě i v přilehlé oboře, kde je amfiteátr. Loni tady koncertovali například Jarek Nohavica, Lucie Bílá, skupiny Kryštof a Jelen a další. Projeli jsme s manželem kus světa, ale tady je nám nejlíp.“

Prosklené dveře u odpočinkového zákoutí nabízí pěkný výhled do zahrady

Na golfu Bartulcovi provozují také letní kino, pořádají závod Prvomájovou hukvaldskou desítku, na podzim drakiádu a na začátku adventu Vánoční jarmark pro dobrou věc a se sousedkami založili klub nezávislých vesnických žen. Jak se to dá všechno stihnout? – ptám se. „Je to jednoduché. Motorem všech těchto akcí je fungující rodina včetně mých rodičů. Rádi se hýbeme. Hodně sportujeme, a ještě víc se užíváme při různých aktivitách než sezením u televize.“

Není divu, že na pobyt v roubence dlouho vzpomínají dospělí i děti

 

Účastníci Vánočního jarmarku pro dobrou věc se mohou i svést na starodávném kolotoči

 

Tereza s manželem Zbyškem, Mahulenkou a Maxem

 


www.bydlo.cz/interiery-jinak

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek