Domeček na hraní

Toto je příběh odchodu z města se vším všudy. Zatím je to laskavý příběh, který se vyvíjí tak, jak si ho hlavní postavy představovaly.

Manželé Hana a Ivo Richterovi spokojeně žili v Kutné Hoře. Měli dvě děti a malý domek se zahrádkou. Děti dospěly – syn se oženil, dcera vdala – a do sousedství se přistěhoval člověk nápadně připomínající svým hlučným projevem pověstného strýce Pepina z filmu Postřižiny. Řekli si, že to je asi znamení, aby zkusili něco jiného. Když před šesti lety narazili na prodej domu s rozlehlým pozemkem v malé obci v Posázaví, neváhali. Začalo nové dobrodružství.

 

Změna je život

„Já dělám řezbařinu, nově akvarely a výhledově mám připravené sekáče na kámen. Kámen už také mám a chci z něj udělat sochu. Muž dělá grafiku a mezi prací na počítači sbírá vejce, zatlouká kůly, dělá dřevo, počítá slepice,“ líčí pracovní náplň páru Hana. Na dotaz, co ho baví víc, zda počítač, či slepice, odpovídá Ivo bez zaváhání: „Slepice, jednoznačně.“

Mohlo by se zdát, že k životu na vsi inklinuje jeho paní, pochází totiž z venkova. Ale jak sama říká, po přestěhování do města se zařekla, že už nikdy nechce okopávat záhony. „A ejhle, je to tady. Záhony jak hrom, kompost, dýně a všecko možný. Vrátilo se to zpátky.“ Bere to s nadhledem. „Nevím jak Ivoš, ale já to beru ‚teď a tady‘. Mám to jako s plátnem, když na původní namalujete další obraz. Nemyslím na to, co bude za dvacet let, když to nepůjde, klidně se odstěhuju.“

Z jejího muže je cítit nadšení. Městský člověk si užívá života na vesnici, není zatížen vzpomínkami na zahradnické práce, které nebaví snad žádné dítě. Proto se bez předsudků pustil do chovu slepic a ovcí, ale také domácí výroby potravin. Ivo tvrdí, že ve srovnání s nimi ty kupované neobstojí a postupně jim přestaly chutnat. Třeba uzeniny… Dokonce hned první várka, dělaná sice podle starých receptů ale bez vlastní zkušenosti, dopadla tak dobře, že od té doby zavítají do masny jen výjimečně. Chleba pečou z vlastnoručně semletého zrna, které kupují v nedalekém mlýně, na podzim zavařují jehněčí – ve sklenicích vydrží ve sklepě tři čvrtě roku. Mléko a sýry berou od jiných chovatelů z vedlejší vesnice. Ohledně potravin jsou prakticky soběstační, do obchodu musí jen pro sůl, kávu a olej. Pak také kupují toaletní papír a benzín.

Dům Richterových by neurazil ani Hundertwassera: „Rovná čára je bezbožná a měla by být zakázána.“

Vsadili na původní materiály

Jejich práce je pro oba koníčkem, za velké štěstí považují to, že mohou pracovat doma. Čas, který by spotřebovali dojížděním do práce, mohou věnovat domu a hospodářství. To ale neznamená, že nevytáhnou paty z domu – při delší nepřítomnosti zvířectvo zaopatří výborní sousedé nebo syn, který chalupaří v bývalé sýpce vzdálené deset kilometrů.
Od koupě starého domu je všichni zrazovali, že to bude moc práce. Ale oni se odradit nenechali. „Děti odešly z domu a rodiče jsou ještě soběstační, tak jsme si koupili baráček na hraní. Chtěli jsme si vyzkoušet žít ve starém domě původním způsobem,“ vysvětluje Hana pohnutky, proč se pustili do takového dobrodružství.

Namísto moderních postupů se jim vyplácí používání selského rozumu. Ivo je přesvědčen, že starý dům nemusí být nutně mokrý, přece dřív všichni nebydleli mezi plesnivými zdmi. Podle jeho přesvědčení i zkušenosti moderní materiály u klasických staveb selhávají a neplní funkci. Při rekonstrukci chalupy proto vsadili na materiály, které se používaly při její stavbě. Znamenalo to ale neustále hlídat řemeslníky, aby nesklouzli ke svým oblíbeným akrylátovým penetracím a cementovým lepidlům.

Hned na začátku našeho povídání mimoděk prozradí svou další vášeň: „Dáte si kafe?“ Moc rádi. A je vidět, že si jeho přípravu, konzumaci i naše pochvalné komentáře užívá.

Výrazně přesahující krokve řemeslníci svévolně uřezali, proto je museli dělat znovu

Láska na první pohled

Dům byl třicet let opuštěný a změnu majitele provázelo roční opatrovnické řízení s bývalou majitelkou. Lidé ze vsi byli skeptičtí: „Tady už to chtělo koupit takových lidí, to nedopadne.“ Později Richterovi pro změnu slyšeli: „To zbouráte, a postavíte si něco nového.“ Dopadlo to dobře, chalupa stojí dodnes a je v lepší kondici než kdy jindy.

Při první návštěvě s realitním makléřem stavení ve vysoké trávě a za hradbou náletových dřevin vypadalo malé. Ale i dnes překvapí, že průčelí nevelké chalupy skrývá tak prostorný interiér. Stačilo zbourat jednu příčku a dominantou domu se stala velká obývací kuchyně. K pocitu prostornosti přispívá velkorysá prosvětlená veranda, naopak malá chodba dává tušit, že za původní dispozice působila stísněnějším dojmem. Nejprve bylo nutné vyklestit zahradu a vyčistit desítky let neobývaný dům od „pokladů“ v podobě rozpadlých kamen, ztvrdlých kabátů a holin či sbírky praček a dalších podivných strojů. Podle zvěstí měl být na pozemku vodní pramen a skutečně se nakonec ke studánce prosekali. Pro hospodářství je k nezaplacení.
Osud je tenkrát svedl dohromady s kamarádem z čundrů, který jim za střechu nad hlavou s domem hodně pomohl. A to nejen fyzicky, ale také je během návštěv v hospodě uvedl mezi místní. Osvědčili se i někteří profesionálové, třeba truhlář, kterého „zdědil“ i jejich syn. Zvláštně profilovaná okna jsou jeho vizitkou. Hana nejprve kroutila hlavou, ale když truhlářův výstřelek všichni chválili, mávla nad tím rukou.

Velká světnice vznikla zbouráním příčky mezi dvěma místnostmi a dominuje jí dřevo

Dnes si obyvatelé chalupy pochvalují především funkčnost špaletových oken. Venkovní křídla jsou z odolného modřínu opatřeného lněným nátěrem, vnitřní jsou ze smrku. Okna jsou bez těsnění, míra přitlačení k rámu se mění díky obrtlíkům a na zimu se mezi skla položí ovčí vlna, která je praktická i estetická. Obavy, že se okna v chladném počasí budou mlžit, se nenaplnily.

Další historickou zkušeností, která se osvědčila, je přidávání kefíru do vápna. Hana touto technologií, kterou okoukala od restaurátorů, ošetřila omítky na verandě, v koupelně i na chodbě. „Ono to teda smrdělo, ale krásně to drží i ve vlhkém sklepě, popisuje fígl připomínající pověstná vejce v maltě. Kasein v tomto případě funguje asi obdobně jako akrylátová pryskyřice.

Podobně jako ve starých chalupách je středobodem domu obývací kuchyň

Hezky od podlahy

V celé chalupě jsou nové prkenné podlahy z modřínu. Sehnali je na pile, kde si je někdo schraňoval, pak se ale rozhodl pro buk, a tak bylo čtyři a půl kubíku fošen k mání za dobrou cenu. Nakonec to stačilo na obývací kuchyni, chodbu a koupelnu a zbytek ještě na své chalupě zužitkoval syn. K odizolování podlah od země posloužil podsyp z pěnového skla, které je sice moderní, ale ekologické.

Omítky se otloukly a vyspravily jen tam, kdy byly nesoudržné. Trámové stropy s dřevěným záklopem se zrenovovaly, bylo jen nutné udělat schodiště do patra, kde vznikla ložnice a pracovna. „Dva roky jsme lezli po žebříku a návštěvy se ptaly, kudy jinudy chodíme do patra. Zjistili jsme, že spousta lidi se bojí lézt po žebříku,“ usmívají se majitelé. Schodiště je nově udělané ze starých trámů.

Strohost kuchyňské linky je rozbita hravými detaily a doplňky

Za dvířky jsou pytle s žitem a s pšenicí. Jako větrání posloužilo okénko ze staré mlátičky. To je krásný příklad toho, jak manželé dokážou zužitkovat třeba i jen části vysloužilých věcí. Ostatně Haninou vášní je sbírání takových artefaktů, které postupně využívají v interiéru i exteriéru. „Jak ‚lepíme‘ různé věci k sobě, tak každý kus má svou historii. Jídelní stůl je také nově vyrobený ze starého dřeva. Věci sháním přes internet po bazarech, všelijak i do zásoby, teď jsem sehnala porcelánové nohy k americkému dřezu, který jsme zatím nesehnali, tak třeba se mezitím hodí na něco jiného.“

Veranda díky dřevu působí útulně, v zimě se tam ale netopí

Takhle my tady žijem

Richterovi v domě prožili „na plný úvazek“ už dvě zimy. Topí jen v kamnech v kuchyni, za rok protopí tak sedm metrů dřeva. V zimě se stahují do kuchyně, odkud jde teplo do patra, na verandě se netopí a v koupelně jen v kombinovaném lázeňském kotli, který spotřebovává dřevo nebo elektřinu. Chladné klima si pochvalují nejen uskladněné dýně, ale také Hana, která se otužuje. Nedávno si prý na návštěvě v Kutné Hoře na sebe omylem pustila teplou vodu a říkala si: „Fuj, to je nepříjemný.“ Ivo má k otužování rezervovanější postoj. Když je mu při práci na počítači zima, jde se zahřát prací na hospodářství. Kamna slouží také k vaření a pečení. Varnou desku na kuchyňské lince využijí jen v létě, když se v kamnech netopí.

Kombinovaný lázeňský kotel se stará o teplou vodu i vlažné klima v koupelně

Po pěti letech rekonstrukcí mají Richterovi více času, a tak podnikají výlety po okolí. Hana si pořídila elektrokolo, na které ve městě neměla pomyšlení. „Tam byl problém dostat se na kole z města ven, zato na venkově je to přirozené a zapadá to do sebe jako puzzle. Je to velká hra, a když je to hra, tak to baví.“ Jako hru pojímá i práce v domě a okolo něj. Pracuje na etapy, někdy na práci navazuje třeba až po roce, kdy má čas a může si to užít.

Richterovi se lépe cítí ve starém domě než ve sterilním komfortu novostavby

 

Chodbička spojující verandu s koupelnou a obývací kuchyní

 

Jednobarevné štokrle by byla nuda, a tak je stejně jako dýně tříbarevné


Text a foto: Tomáš Krásenský

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek