Bylinkový kalendář – září

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Sbírejte léčivé kořeny

Některé najdete přímo na své zahradě, pro jiné se budete muset vypravit do přírody. Září je pro jejich sběr ideálním termínem.

 


Čekanka obecná

V září se můžete vypravit na její kořen, který budete muset pracně vydolovat. Čekanka roste nejčastěji na loukách, v okolí cest, na kraji pole či lesa. Očištěný kořen nařežte na kousky dlouhé asi 15 cm a sušte jej při teplotě maximálně do 50 °C, nejlépe na suchém a dobře větraném místě. Nálev z kořene pomáhá s odstraněním žlučových a ledvinových kamenů, při zánětech močových cest, podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Odvar z čekanky také může léčit ekzémy, kožní záněty, opruzeniny nebo vředy. Obklady pomáhají i při otocích kloubů. Dříve se namletý sušený kořen používal také jako náhražka kávy neboli cikorka.

 


Kostival lékařský

Najdete jej na mezích, podél cest nebo podél potoků. Jeho kořen se využívá hlavně k obkladům pohmožděnin, otoků, bolestivých kloubů a různých ran. Můžete jej pro tyto účely namlít nebo z něj vytvořit tinkturu.

Kostivalová tinktura
Čerstvé omyté kořeny kostivalu nakrájejte na tenké plátky a naskládejte do zavařovací sklenice. Zalijte je alkoholem (minimálně 40%) a nechte macerovat aspoň 4 týdny (například na okenním parapetu). Pravidelně každý den sklenici protřepávejte. Hotovou tinkturu slijte a uchovávejte v tmavých lahvičkách. vydrží až 3 roky. Používejte ji na modřiny, naraženiny, proti otokům a pro lepší hojení tkání.

 


Lopuch větší

Tato léčivá dvouletka roste podél cest, v křovinách, u plotů, na rumištích a podobných místech. Sbírejte kořeny mladých rostlin (v prvním roce na podzim, u dvouletých rostlin jen na jaře), staré dřevnaté kořeny se nesbírají, obsahují málo účinných látek. Dobývání kořenů je pracné, protože pronikají hluboko do půdy. Nepříjemně páchnoucí kořeny důkladně omyjte, silnější kusy podélně rozřízněte. Sušte je velmi zvolna při teplotě do 40 °C. Při sušení nesmějí zčernat, správně usušené jsou křehké. Lopuchový kořen se používá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, bývá součástí antidiabetických čajových směsí. Má také močopudné účinky, pomáhá při močových kamenech. 20 g sušeného kořene povařte 10 minut ve 400 ml vody. Neužívejte déle než 14 dní.

Lopuchová tinktura
Kořen nakrájejte na kousky nebo ho nastrouhejte na struhadle. Vložíme ho do uzavíratelné nádoby a zalijeme čirým alkoholem (aspoň 40%) tak, aby byl kořen úplně ponořený. Macerujte 3–4 týdny a každý den protřepte. Poté tekutinu slijeme a lopuchovou tinkturu užívejte po kapkách.

 


Křen selský

Můžete ho nalézt růst naplano u vod, na krajích lesů nebo si jej vypěstovat na zahradě. Hodí se nejen pro přímou konzumaci, ale i k léčebným účelům. Z jeho listů můžete vytvořit obklad na křečové žíly, ztuhlé svaly nebo místa, kde je zánět. U čerstvého kořene se využívají zejména jeho močopudné účinky, zmírňuje otoky, dnu. Vymačkaná šťáva podporuje správné zažívání a ničí v těle choroboplodné zárodky.

Křenová placka
Nastrouhaný křen smíchejte s nastrouhaným bramborem v poměru asi 1 lžička křenu na 1 středně velký brambor. Promíchejte, vytvaruje v placičku a vložte ji do látky (například do velkého bavlněného kapesníku). Postižené místo (například bolavý kloub, páteř apod.) důkladně natřete indulonou nebo jiným hodně mastným krémem, položte na něj zabalenou placičku, na ni dejte igelitový sáček a převažte místo teplým šálem nebo plédem. Placku nechte přiloženou asi 15 minut.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek