Bylinkový kalendář – únor

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Vysejte si majoránku

Vůně majoránky k naší kuchyni neodmyslitelně patří. Vypěstujte si letos svou vlastní, využijete ji nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.

Majoránka zahradní (Majorana hortensis) je vytrvalý polokeř pocházející ze Středozemí, odkud ji lidé rozšířili do zbytku celé Evropy. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a je skvělá proti nadýmání. Posiluje nervový systém a dělohu. Čaj z listů majoránky pomáhá při bolestech hlavy nebo dýchacích potížích. V aromaterapii se používá jako sedativum. Je vhodná i péči o pleť, zejména mastnou a se sklonem ke vzniku akné. Působí proti plísním, zlepšuje hojení ran a regeneruje pokožku. Navíc podporuje růst vlasů a pomáhá proti jejich nadměrnému vypadávání. Díky svým protizánětlivým účinkům je vhodná i pro vlasy s lupy.

Tipy pro pěstování

Vyžaduje teplé a slunné stanoviště, chráněné před větrem.
Půda musí být bohatá na živiny, zároveň ale dobře propustná.
Dobře se jí bude dařit jak na záhoně, tak v květináči za oknem či na terase.
Vysévat do kelímků pro předpěstování můžete začít již koncem února nebo v březnu. Klíčí během dvou až tří týdnů při teplotě 20 °C.
Jakmile se objeví první lístky, umístěte květináčky na světlé místo. Semenáčky s čtyřmi pravými lístky přepíchejte do již bohatší zeminy – dávejte 3–5 rostlin do jedné jamky.
Na záhon vysazujte po polovině května ve sponu 30 x 30 cm, do truhlíků svazečky po asi 15 cm.

Šampon proti lupům s majoránkou

Budete potřebovat

  • 1 lžíci majoránky
  • 250 ml destilované vody
  • 4 lžíce nastrouhaného přírodního mýdla
  • 5 ml 96% lihu
  • 5 kapek majoránkového esenciálního oleje

Destilovanou vodu přiveďte k varu a nasypte do ní majoránku. Vařte asi 2 minuty a poté nechte pod pokličkou ještě 15 minut louhovat. Pak výluh sceďte, vmíchejte do něj nastrouhané mýdlo a nechte ho rozpustit. Nakonec přilijte líh a přikápněte a rozmíchejte ve směsi esenciální olej. Přelijte do vhodné lahvičky a před použitím nechte asi 4 dny stát v chladu. Uchovávejte v lednici, kde vydrží asi 5 týdnů. Před každým použitím lahvičku protřepte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek