Bylinkový kalendář – únor

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Vysejte si majoránku

Vůně majoránky k naší kuchyni neodmyslitelně patří. Vypěstujte si letos svou vlastní, využijete ji nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.

Majoránka zahradní (Majorana hortensis) je vytrvalý polokeř pocházející ze Středozemí, odkud ji lidé rozšířili do zbytku celé Evropy. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a je skvělá proti nadýmání. Posiluje nervový systém a dělohu. Čaj z listů majoránky pomáhá při bolestech hlavy nebo dýchacích potížích. V aromaterapii se používá jako sedativum. Je vhodná i péči o pleť, zejména mastnou a se sklonem ke vzniku akné. Působí proti plísním, zlepšuje hojení ran a regeneruje pokožku. Navíc podporuje růst vlasů a pomáhá proti jejich nadměrnému vypadávání. Díky svým protizánětlivým účinkům je vhodná i pro vlasy s lupy.

Tipy pro pěstování

Vyžaduje teplé a slunné stanoviště, chráněné před větrem.
Půda musí být bohatá na živiny, zároveň ale dobře propustná.
Dobře se jí bude dařit jak na záhoně, tak v květináči za oknem či na terase.
Vysévat do kelímků pro předpěstování můžete začít již koncem února nebo v březnu. Klíčí během dvou až tří týdnů při teplotě 20 °C.
Jakmile se objeví první lístky, umístěte květináčky na světlé místo. Semenáčky s čtyřmi pravými lístky přepíchejte do již bohatší zeminy – dávejte 3–5 rostlin do jedné jamky.
Na záhon vysazujte po polovině května ve sponu 30 x 30 cm, do truhlíků svazečky po asi 15 cm.

Šampon proti lupům s majoránkou

Budete potřebovat

  • 1 lžíci majoránky
  • 250 ml destilované vody
  • 4 lžíce nastrouhaného přírodního mýdla
  • 5 ml 96% lihu
  • 5 kapek majoránkového esenciálního oleje

Destilovanou vodu přiveďte k varu a nasypte do ní majoránku. Vařte asi 2 minuty a poté nechte pod pokličkou ještě 15 minut louhovat. Pak výluh sceďte, vmíchejte do něj nastrouhané mýdlo a nechte ho rozpustit. Nakonec přilijte líh a přikápněte a rozmíchejte ve směsi esenciální olej. Přelijte do vhodné lahvičky a před použitím nechte asi 4 dny stát v chladu. Uchovávejte v lednici, kde vydrží asi 5 týdnů. Před každým použitím lahvičku protřepte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek