Bylinkový kalendář – květen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Květy hlohu pro zdravé srdce

Hloh obecný (Crataegus laevigata) je pro naše zdraví velmi prospěšný. Příznivě ovlivňuje činnost tepen a srdce. Dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Snižuje krevní tlak, zmírňuje bušení srdce a čistí krev. Jako podpůrný lék má uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí, podrážděností, vnitřním neklidem a stresem. Hloh je potřeba užívat delší dobu, asi 8–10 týdnů, aby se jeho účinky plně projevily. Pokud užíváte léky na srdce, poraďte se před konzumací této bylinky s lékařem.

Teď na jaře si můžete nasbírat květy hlohu na přípravu léčivého čaje. Sbírejte je ve chvíli, kdy začnou rozkvétat nebo už jako poupata.

Čaj z květů: 1 lžíci sušených květů hlohu přelijte 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat

 

Listy jinanu pro pružné cévy

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) příznivě působí na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen až po vlásečnice. Dále pomáhá snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti a likvidací volných radikálů přispívá k zachování zdravých krevních buněk.

Listy jinanu sbírejte od května do září. Můžete si z nich připravit například léčivévíno.

Víno s jinanem: 3 lžíce nasekaných listů jinanu dejte do větší skleněné nádoby, zalijte 1 litrem kvalitního vína, uzavřete a nechte na slunném místě 14 dní louhovat. Každý den nádobu protřepte. Pak víno slijte a uchovávejte na tmavém chladném místě. Každý den užívejte 1–2 štamprličky vína.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.