Bylinkový kalendář – květen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Květy hlohu pro zdravé srdce

Hloh obecný (Crataegus laevigata) je pro naše zdraví velmi prospěšný. Příznivě ovlivňuje činnost tepen a srdce. Dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Snižuje krevní tlak, zmírňuje bušení srdce a čistí krev. Jako podpůrný lék má uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí, podrážděností, vnitřním neklidem a stresem. Hloh je potřeba užívat delší dobu, asi 8–10 týdnů, aby se jeho účinky plně projevily. Pokud užíváte léky na srdce, poraďte se před konzumací této bylinky s lékařem.

Teď na jaře si můžete nasbírat květy hlohu na přípravu léčivého čaje. Sbírejte je ve chvíli, kdy začnou rozkvétat nebo už jako poupata.

Čaj z květů: 1 lžíci sušených květů hlohu přelijte 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat

 

Listy jinanu pro pružné cévy

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) příznivě působí na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen až po vlásečnice. Dále pomáhá snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti a likvidací volných radikálů přispívá k zachování zdravých krevních buněk.

Listy jinanu sbírejte od května do září. Můžete si z nich připravit například léčivévíno.

Víno s jinanem: 3 lžíce nasekaných listů jinanu dejte do větší skleněné nádoby, zalijte 1 litrem kvalitního vína, uzavřete a nechte na slunném místě 14 dní louhovat. Každý den nádobu protřepte. Pak víno slijte a uchovávejte na tmavém chladném místě. Každý den užívejte 1–2 štamprličky vína.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek