Bylinkový kalendář – duben

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc

Divoké jarní bylinky

Využijte léčivé síly divokých bylinek, z nichž některé obvykle vnímáme jen jako plevel, ve skutečnosti jsou to ale zelené poklady.

Sedmikráska chudobka – je považována za jednu z nejléčivějších bylinek. Čerstvé květy si přidejte do salátu či do polévky nebo si z nich připravte čaj proti kašli a na pročištění organismu: 1 lžičku květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut luhovat.

Fialka vonná – léčí kašel a pomáhá proti chrapotu. Můžete si připravit čaj z čerstvých květů: 1 lžíci přelijte 250 ml vody teplé 60 °C a nechte 5 minut louhovat. Nebo si z nich udělejte výborný sirup: 75 ml výluhu přidejte 75 g cukru, zahřejte a nechte rozpustit – nevařte.

Popenec obecný – drobná aromatická bylinka se sytě fialovými květy, kterou můžete využít i jako koření. Čaj z popence pomáhá proti kašli a při nemocech močového ústrojí. Můžete si z něj také připravit výborný sirup: čerstvou bylinku prosypte cukrem nebo naložte do medu.

Ptačinec žabinec – tento nezničitelný plevel je zároveň velmi užitečnou bylinkou! Obsahuje vitaminy A a C a stopové prvky (zinek, hořčík) a pomáhá při jarní očistě těla – povzbuzuje činnost ledvin. Hrst čerstvé byliny zalijte 500 ml horké vody a nechte 5 minut luhovat.

Jitrocel kopinatý – také vyniká výbornými čisticími schopnostmi, léčí kašel a má hojivé účinky: omyté čerstvé rozmačkané listy přikládejte na otevřené rány (například bércové vředy). Výborný je i čaj z 1 lžičky jitrocele a 1 lžičky mateřídoušky přelité 250 ml horké vody.

Rozrazil rezekvítek – má schopnost rozbíjet močové kameny (tak jako rozrazil lékařský), čistí krev a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Také usnadňuje odkašlávání. Chutnou čajovou směs získáte z 1 lžičky sušeného rozrazilu, 1/2 lžičky tymiánu a 1/2 lžičky zeleného čaje.

Hluchavka nachová – vyniká silnými protizánětlivými účinky. Sbírejte květy nebo kvetoucí vrcholy. Nálev z hluchavky, připravený z 1 lžičky sušené bylinky přelité 250 ml horké vody můžete pít, nebo jej používat k léčbě pokožky – ekzémů, akné či hemeroidů.

Pampeliška lékařská – čistí játra, pomáhá proti jarní únavě, působí diureticky, podporuje metabolismus. Mladé křehké listy si přidejte do salátu – nejchutnější jsou ty z velkých, bujně rostoucích trsů pampelišek na vlhčích, mírně stinných místech s dostatkem živin.

Medvědí česnek – roste na vlhkých, stinných místech pod keři, v listnatých horských lesích. má blahodárné účinky na činnost zažívacího ústrojí, zejména střev. Nejlépe je konzumovat jej čerstvý, například v pokrmech, kde používáme kuchyňský česnek nebo jarní cibulku.

1Mrkev divoká (mrkvous) – kořen můžete využít stejně jako šlechtěnou mrkev – je jedlý. Jíst můžete i nať (při rozemnutí voní jako mrkev), například ji přidat do polévky či zeleninových jídel podobně, jako nať petržele. Pozor ale na záměnu s jedovatou tetluchou kozí pysk!

Kontryhel obecný – je univerzální „ženskou“ bylinkou: příznivě ovlivňuje menstruaci a léčí ženské nemoci, působí diureticky a protizánětlivě. Podporuje tvorbu mateřského mléka a může se užívat při kojení. Nálev z kontryhele můžete pít nebo si jej přidat do koupele.

 

Čaj pro zvýšení energie

Povzbudivý jarní čaj si připravte ze směsi 2–3 dílů listů kopřivy a 1 dílu listů pampelišky. Do vroucí vody vhoďte hrst čerstvých omytých listů a přiveďte znovu k varu, odstavte na 20–30 minut pod pokličkou, sceďte, zchlaďte a pijete dle potřeby.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.