Bylinkový kalendář – duben

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

 

Bylinky pro zlepšení nálady

Nenechte se trápit stresem, úzkostí či nekvalitním spánkem. Vezměte si na pomoc osvědčené bylinky. Na výběr jich je hned několik, a tak můžete vyzkoušet, které z nich vám přinesou kýženou úlevu.

Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum

Přezdívá se jí „přírodní antidepresivum“, protože zvyšuje hladinu serotoninu, tedy nervového přenašeče označovaného za „hormon štěstí“. Zlepšuje náladu, zklidňuje, zmírňuje úzkost a depresi. Prospívá i trávicímu traktu, játrům a žlučníku. Má hojivé účinky, zevně účinně pomáhá na popáleniny, drobná zranění a podobně. Pokud pravidelně užíváte léky či antikoncepci, poraďte se před její konzumací s lékařem – třezalka může ovlivnit jejich účinky. Rovněž může způsobit přecitlivělost pokožky na sluneční záření projevující se zarudnutím či pigmentovými skvrnami.

 

Rozmarýn lékařský
Rosmarinus officinalis

Výrazně vonící bylinka pochází ze Středomoří, ale dá se pěstovat i u nás. Sbírá se celá nať, možno i s květy. Využívá se čerstvá i sušená, do jídla, k přípravě čajů, do koupele aj. Zklidňuje podrážděné nervy a pomáhá lépe se soustředit. Kromě toho má pozitivní vliv na trávení, zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitu. Má také výrazné dezinfekční účinky, takže se hodí i při zánětech v krku, v dásních, ve střevech či na pokožce.

 

Vrbka úzkolistá
Epilobium angustifolium

Až dva metry vysoká květina, kterou najdete nejspíš na lesních mýtinách nebo nesečených lukách. Snadno se dá pěstovat i na zahrádce. Využívají se především listy, a to čerstvé i sušené k přípravě čajů. Odstraňuje pocit psychického napětí, uvolňuje, zklidňuje, pomáhá při usínání a zvyšuje kvalitu spánku. Je účinná proti bolesti hlavy (zejména nervového původu). Má však i protizánětlivé účinky, doporučuje se při průjmech, zevně pro lepší hojení ran, k výplachům při infekcích v uších aj.

 

Šanta kočičí
Nepeta cataria

Najdete ji v trsech na vlhčích místech a kolem vody. Sbírá se kvetoucí i nekvetoucí nať nebo jen květy, které se po usušení užívají k přípravě výluhů, do koupele a podobně. V přiměřeném množství zlepšuje náladu, zklidňuje a navozuje spánek. Působí příznivě i na trávení, pomáhá při kašli i při menstruačních bolestech.

 

Mařinka vonná
Asperula odorata

Mařinka roste v listnatých lesích a na pasekách. Sbírá se celá nať těsně před rozkvětem, tedy na přelomu jara a léta, a využívá k výluhům. Pomáhají při nespavosti, bušení srdce, vyčerpání a psychickém vypětí.

 

Kozlík lékařský
Valeriana officinalis

Roste na vlhkých loukách či mýtinách, kolem vody. Sbírají se oddenky, a to buď v květnu před rozkvětem, anebo po odkvětu, tedy v srpnu a v září. Očištěné se suší a připravují se z nich čaje, tinktury aj. Kozlík pomáhá ke zklidnění, proti stresu, nervozitě, úzkostem a přepracování. Díky tomu navozuje spánek, působí ale také proti bušení srdce a bolestem hlavy psychického původu. Doporučuje se i pro lepší trávení, proti nadýmání, křečím a klimakterickým potížím.

 

Routa vonná
Ruta graveolens

Je to půvabná květina, atraktivní pro motýly a můžete si ji pěstovat na zahrádce. Sbírá se kvetoucí nať, která se využívá čerstvá i sušená do pokrmů, k přípravě čajů, olejů, do koupele aj. Zvyšuje odolnost vůči stresu, uklidňuje při akutním rozčilení, má analgetické účinky, takže zmírňuje bolesti. Podporuje trávení, doporučuje se při plynatosti. Vhodná je i při revmatismu, dně, ischiasu.

 


Text: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek