Bylinkový kalendář – červenec

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Co sbírat o prázdninách?

Vydejte se na louky, meze a lesní paseky a nasbírejte si do zásoby divoké léčivé bylinky. Nebo se porozhlédněte na své zahrádce – možná je najdete i tam…

 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty. Je také skvělým pomocníkem při žlučníkových a jaterních problémech. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy. Je také vhodný i k výplachům a kloktání při zánětech v dutině ústní a krku. Sbírá se pouze květ či květ s kalichem.

 

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)

Čerstvé nebo sušené plody se používají proti průjmům, dezinfikují a zároveň léčí sliznici střev. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině. Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost. Zlepšují imunitu a působí preventivně a léčebně (jako doplňující prostředek) proti infekcím.

 

Ostružiník křovitý (Rubus fruticosus)

Čaj z listů ostružiníku je oblíbeným čajem proti kašli a uklidňuje záněty sliznic. Vlažný nebo vychlazený se s oblibou používá ke kloktání při chrapotu a angíně. Pomáhá také při lehkém průjmu a menstruačních potížích. Listy ostružiníku jako obklad urychlují hojení lokálních zánětů. Ostružinová šťáva je účinným lékem při průjmu.

 

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh. Účinně tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti během menstruace. Sbírá se kvetoucí nať.

 

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Pomáhá při léčbě zánětů, například očních spojivek nebo pohlavního ústrojí, infikovaných sliznic a alergických reakcí na kůži; při žaludečních a střevních potížích, žaludečních a dvanáctníkových vředech, působí též proti nadýmání. Coby spasmolytikum uvolňuje křeče a tiší bolesti. Užívá se při bronchiálním astmatu a nachlazení, zvyšuje pocení, pomáhá při hojení ran, popálenin a omrzlin. Je účinný proti některým stafylokokům a streptokokům. Užívá se též na poruchy menstruace, proti hemoroidům, k umývání vlasů, na obklady a koupele k celkové harmonizaci a regeneraci organismu. Snižuje úzkost. Sbírají se květy, nejlépe za slunečného dne.

 

Chrpa polní (Centaurea cyanus)

V léčitelství se používá buď samostatný květ, nebo květ i s kalichem. Sbírají se za slunečného dne, a to buď sytě modré paprsky úborů, nebo celé úbory a suší se v tenkých vrstvách v průvanu při teplotě kolem 35 °C bez přístupu světla. Droga se v lidovém léčitelství používala ke zmenšování otoků, má účinky močopudné a žlučopudné a k čištění krve. V současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.