Bylinkový kalendář – březen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Krásné jarní bylinky

Jsou voňavé, půvabné, mají nádherné barvy a dělají nám radost nejen tím, že prostě jsou, ale navíc mají i skvělou schopnost léčit naše neduhy a bolístky.

 

Prvosenka jarní

Jednou z prvních krásně kvetoucích bylinek, se kterými se můžeme v přírodě na počátku jara setkat, je krásně žlutě kvetoucí petrklíč. protože je chráněná, v přírodě ji netrhejte a raději si ji vypěstujte doma na zahrádce. Je to bylinka vytrvalá, která může na jednom místě žít až padesát let. Tradičně se používá pro přípravu čajů usnadňujících odkašlávání. Nálev z kořene má i mírně sedativní účinky, můžete jej tedy použít i při nespavosti, pro zmírnění nervozity a také proti bolestem hlavy. Ve středověku byly její měkké svraskalé listy s oblibou přidávány do jarních zeleninových salátů. Ze sladkých květů se vyrábělo prvosenkové víno, medovina a ocet.

Sirup proti kašli
Z prvosenkových květů si můžete připravit i výborný sirup. Stačí je ve sklenici prosypat třtinovým cukrem, uzavřít a nechat v chladu pustit šťávu.

 

Plicník lékařský

Najdete jej v hájích a lesích, ale stejně jako petrklíč si jej můžete vypěstovat na své zahradě. Na jaře ji ozdobí svými růžovočervenými až fialovými květy. V lidovém léčitelství je známý jako bylinka pomáhající proti zánětům dýchacích cest i trávicího ústrojí. Listy sbírejte na jaře a sušte je v dobře větrané místnosti. Jsou hořké, takže si čaj z nich připravený doslaďte medem. Čaj pomůže i při zánětech dutiny ústní. Podle nedávných výzkumů má plicník dokonce antioxidační schopnosti, dokáže tedy zpomalit stárnutí buněk.

Nálev proti vráskám
2 lžičky plicníku přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut stát. Pak nálev sceďte a můžete jej použít jako pleťovou vodu k čištění a tonizování obličeje.

 

Podběl lékařský

Také jasně žluté květy podbělu lékařského se brzy na jaře, v březnu a dubnu, sbírají pro přípravu léčivých čajů proti kašli. Sušte je rychle, teplota by ale neměla přesáhnout 40 °C. Podběl má výborné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Léčí i spáleniny, nemocné klouby a zanícené žíly.

Léčivý obklad
Čerstvé lístky podbělu očistěte a rozmačkejte na kaši. Aplikujte ji na pokožku na postižené místo (na popáleniny, špatně hojitelné rány, oteklé klouby apod.) a obvažte obinadlem.

 

Violka vonná

Patří mezi jarní bylinky, které příroda vybavila nejen krásně vonícími silicemi, ale i látkami účinnými pro léčbu kašle. Fialka dokonce obsahuje i kyselinu salicylovou, takže pomáhá podobně jako lék acylpyrin – má protirevmatické účinky. Na přípravu léčivého čaje můžete použít sušené i čerstvé květy, stačí je přelít vroucí vodou a nechat chvíli louhovat.

Kandované květy
Svařte sirup ze 3 šálků cukru a 3 šálků vody. Květy namočte do sirupu, nechte sirup vychladnout a pak je vyjměte. Na sítu je nechte okapat a oschnout. použijte je například jako ozdobu dezertů. Skladujte je ve sklenici proložené listy pečicího papíru, aby se neslepily.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek