Bylinkový kalendář – březen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Krásné jarní bylinky

Jsou voňavé, půvabné, mají nádherné barvy a dělají nám radost nejen tím, že prostě jsou, ale navíc mají i skvělou schopnost léčit naše neduhy a bolístky.

 

Prvosenka jarní

Jednou z prvních krásně kvetoucích bylinek, se kterými se můžeme v přírodě na počátku jara setkat, je krásně žlutě kvetoucí petrklíč. protože je chráněná, v přírodě ji netrhejte a raději si ji vypěstujte doma na zahrádce. Je to bylinka vytrvalá, která může na jednom místě žít až padesát let. Tradičně se používá pro přípravu čajů usnadňujících odkašlávání. Nálev z kořene má i mírně sedativní účinky, můžete jej tedy použít i při nespavosti, pro zmírnění nervozity a také proti bolestem hlavy. Ve středověku byly její měkké svraskalé listy s oblibou přidávány do jarních zeleninových salátů. Ze sladkých květů se vyrábělo prvosenkové víno, medovina a ocet.

Sirup proti kašli
Z prvosenkových květů si můžete připravit i výborný sirup. Stačí je ve sklenici prosypat třtinovým cukrem, uzavřít a nechat v chladu pustit šťávu.

 

Plicník lékařský

Najdete jej v hájích a lesích, ale stejně jako petrklíč si jej můžete vypěstovat na své zahradě. Na jaře ji ozdobí svými růžovočervenými až fialovými květy. V lidovém léčitelství je známý jako bylinka pomáhající proti zánětům dýchacích cest i trávicího ústrojí. Listy sbírejte na jaře a sušte je v dobře větrané místnosti. Jsou hořké, takže si čaj z nich připravený doslaďte medem. Čaj pomůže i při zánětech dutiny ústní. Podle nedávných výzkumů má plicník dokonce antioxidační schopnosti, dokáže tedy zpomalit stárnutí buněk.

Nálev proti vráskám
2 lžičky plicníku přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut stát. Pak nálev sceďte a můžete jej použít jako pleťovou vodu k čištění a tonizování obličeje.

 

Podběl lékařský

Také jasně žluté květy podbělu lékařského se brzy na jaře, v březnu a dubnu, sbírají pro přípravu léčivých čajů proti kašli. Sušte je rychle, teplota by ale neměla přesáhnout 40 °C. Podběl má výborné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Léčí i spáleniny, nemocné klouby a zanícené žíly.

Léčivý obklad
Čerstvé lístky podbělu očistěte a rozmačkejte na kaši. Aplikujte ji na pokožku na postižené místo (na popáleniny, špatně hojitelné rány, oteklé klouby apod.) a obvažte obinadlem.

 

Violka vonná

Patří mezi jarní bylinky, které příroda vybavila nejen krásně vonícími silicemi, ale i látkami účinnými pro léčbu kašle. Fialka dokonce obsahuje i kyselinu salicylovou, takže pomáhá podobně jako lék acylpyrin – má protirevmatické účinky. Na přípravu léčivého čaje můžete použít sušené i čerstvé květy, stačí je přelít vroucí vodou a nechat chvíli louhovat.

Kandované květy
Svařte sirup ze 3 šálků cukru a 3 šálků vody. Květy namočte do sirupu, nechte sirup vychladnout a pak je vyjměte. Na sítu je nechte okapat a oschnout. použijte je například jako ozdobu dezertů. Skladujte je ve sklenici proložené listy pečicího papíru, aby se neslepily.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek