Bydlení pro užitečný hmyz

Včely samotářky a čmeláci opylují rostliny na zahradě i za chladného počasí, kdy medonosky ještě zůstávají v úlu. Chcete-li, aby u vás zůstali, připravte jim vyhovující bydlení.

Domky a hotely nebo čmelíny se mohou stát ozdobou zahrady. Především však do ní přilákají užitečný hmyz, který nejen opiluje rostliny, ale také pomůže například s lovem mšic. Bydlení jim připravte časně zjara, když hledají vhodné místo pro založení hnízda. Zahrada s úkrytem a bohatou nabídkou květů je pro ně ideálním místem pro život.

 

Hotel pro samotářky

Včely samotářky – jak napovídá jejich označení – nežijí ve společenstvu, o své potomstvo pečují samy. Proto jim stačí malá skulina a takových může i jeden obyčejný hmyzí hotel nabídnout spoustu. Samotářek existuje mnoho druhů a podlouhlé dutiny vyhledávají především čalounice – jméno jim dal zvyk si obydlí vystlat kousky listů. Hotovou komůrku ocení i zednice a maltářky, ačkoli si ji umí z jílu postavit. Jako útočiště pro tyto včely připravte dřevěné špalky a cihly, do kterých vyvrtáte alespoň deset centimetrů dlouhé otvory o průměru čtyři až šest milimetrů, které poslouží jako hnízdní komůrky. Nebo stačí nastříhat dostatečně velká dutá stébla a vložit je do poličky hmyzího hotelu tak, aby byl jejich zadní konec uzavřený.

 

Navrtané špalky a nádoby se stébly je třeba uložit na suché a před větrem chráněné místo, jednotlivé části proto poskládejte do celku krytého stříškou. Může mít různé podoby a při jeho vytváření lze využít staré bedny, dřevěné palety, střešní tašky, prkna i trámy, větve… Místo pro domek vyberte slunné, ale vzhledem k horkým létům je lepší, aby ho před ostrými poledními paprsky chránil stín zdí, stromů nebo keřů.

 

Kromě samotářek mohou v těchto domcích žít i škvoři a zlatoočky – hmyz, který pomáhá lovit mšice. Stačí přidat oddělení vyplněné slámou či suchým senem a chránit ho pletivem. Škvoři milují i vystlané obrácené květináče.

 

Pařezová chaloupka

Chluponožky, ploskočelky a pískorypky si hloubí vlastní dutiny v písčité zemi, drvodělky zase v trouchnivém dřevě. Proto zpuchřený špalek nebo starý pařez přidejte i do hmyzího hotelu, Anebo ponechte na zahradě kupku dříví, do níž se schová nejen hmyz, ale poslouží jako úkryt také ježkům či ještěrkám.
Včely, které si obydlí hloubí v zemi, mohou žít v suché zídce postavené z kamenů, jejichž spáry jsou místo malty vyplněny lehkou zeminou. Postavte ji nejen pokud potřebujete zpevnit svah, ale i na rovině – vytvoří příjemné teplé závětří pro pěstování bylinek. V prostornější dutině zídky někdy zahnízdí i čmeláčí královna. Je větší, stejně jako její potomci, do hmyzího hotelu se tedy většinou nevejde.

 

Pohodlné čmelíny

Čmeláčí samička, která úspěšně přečkala zimu, na jaře létá při zemi sem tam, bzučí a hledá vhodné místo pro rodinu. To musí být prostorné, protože z vajíček se vylíhnou desítky dělnic, které jí pomáhají s péčí o další potomstvo. A také by mělo být bezpečné a chráněné před vodou. Ideální jsou proto takzvané čmelíny, které můžete zakoupit, nebo vyrobit ze silných a dobře izolujících prken. Jako vchod poslouží deseti až patnácti milimetrový kruhový otvor, a pokud na něj směrem dovnitř čmelínu naváže krátká rourka, bude se čmeláčí královna cítit ve větším bezpečí. Dovnitř jí přichystejte suché a na malé kousky nastříhané seno, mechu a listí nebo surovou bavlnu. Místo pro hnízdění hledají čmeláci ve skulinách v zemi, pod pařezy, kameny. Příbytek proto dejte na polostinné místo do výšky maximálně půl metru. Aby ho nezničili mravenci, doplňte ho kovovými nohami a postavte do mělké nádoby s vodou či olejem.

 


 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Krásné a vděčné pelargonie

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Celý článek

Jarní květinové dekorace

Jarní květinové dekorace

Nejkrásnější dekorací do bytu, na balkón či do zahrady jsou živé květy. Na jaře je všude k dostání spousta cibulovin a dalších květů. Jak si je doma zasadit, aby jejich krása vynikla?

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.