Bílé a růžové tavolníky

Hledáte nenáročné dřeviny, které zdobí zahradu po většinu sezony? Nezapomeňte na tavolníky. Na konci jara vás potěší bílými nebo růžovými květy, na podzim se jejich listy vybarví do teplých tónů.

Tavolník van Houtteův

(Spiraea x vanhouttei)

Tento tavolník se snadno pěstuje. Bohaté bílé květy sdružené v plochých chomáčcích rostou na převislých výhonech. Jeho sezona přichází v květnu a v červnu. Na podzim se drobné listy vybarvují dooranžova.

Tip pro pěstování: Rostlina potřebuje slunné místo s hlubší kvalitní půdou, jinak bude méně kvést. Hodí se do volně rostoucích živých plotů.

 

Tavolník význačný

(Spiraea arguta)

Tavolník význačný se od van Houtteova liší svými květy – jsou drobnější a rozmístěné po celé délce obloukovitě převislých výhonů. Objevují se už v dubnu. Celkově je keř menší, listy na podzim opadají.

Tip pro pěstování: Tento druh vynikne jako solitérní rostlina, hodí se i do živých plotů. Vyhovuje mu místo na slunci, dobře snáší i občasné sucho.

 

Tavolník japonský

(Spiraea japonica)

Dřevina dorůstá do výšky jen kolem metru, ale třeba odrůda ‘Little Princess‘ je pouze poloviční. Tenké větve pokrývají růžové květy, první se objevují už v červnu, poslední zde zůstávají ještě v měsíci září.

Tip pro pěstování: Dřevina potřebuje místo na slunci a vlhkou propustnou půdu, jinak prosychá. Pozor také na choroby, zvlášť plíseň šedou a padlí.

 

Tavolník Billardův

(Spiraea x billardii)

Tavolník Billardův dorůstá do výšky až dva metry, tvoří výrazné, nahoru vystupující růžové laty dlouhé deset až dvacet centimetrů, a to od června do srpna. Budete-li odstraňovat ty odkvetlé, pomůžete tvorbě nových.

Tip pro pěstování: Vysaďte ho na slunce, ale snese i mírné zastínění. Naopak nemá rád sucho. Umí se sám rozšiřovat kořenovými oddenky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.