Bílé a růžové tavolníky

Hledáte nenáročné dřeviny, které zdobí zahradu po většinu sezony? Nezapomeňte na tavolníky. Na konci jara vás potěší bílými nebo růžovými květy, na podzim se jejich listy vybarví do teplých tónů.

Tavolník van Houtteův

(Spiraea x vanhouttei)

Tento tavolník se snadno pěstuje. Bohaté bílé květy sdružené v plochých chomáčcích rostou na převislých výhonech. Jeho sezona přichází v květnu a v červnu. Na podzim se drobné listy vybarvují dooranžova.

Tip pro pěstování: Rostlina potřebuje slunné místo s hlubší kvalitní půdou, jinak bude méně kvést. Hodí se do volně rostoucích živých plotů.

 

Tavolník význačný

(Spiraea arguta)

Tavolník význačný se od van Houtteova liší svými květy – jsou drobnější a rozmístěné po celé délce obloukovitě převislých výhonů. Objevují se už v dubnu. Celkově je keř menší, listy na podzim opadají.

Tip pro pěstování: Tento druh vynikne jako solitérní rostlina, hodí se i do živých plotů. Vyhovuje mu místo na slunci, dobře snáší i občasné sucho.

 

Tavolník japonský

(Spiraea japonica)

Dřevina dorůstá do výšky jen kolem metru, ale třeba odrůda ‘Little Princess‘ je pouze poloviční. Tenké větve pokrývají růžové květy, první se objevují už v červnu, poslední zde zůstávají ještě v měsíci září.

Tip pro pěstování: Dřevina potřebuje místo na slunci a vlhkou propustnou půdu, jinak prosychá. Pozor také na choroby, zvlášť plíseň šedou a padlí.

 

Tavolník Billardův

(Spiraea x billardii)

Tavolník Billardův dorůstá do výšky až dva metry, tvoří výrazné, nahoru vystupující růžové laty dlouhé deset až dvacet centimetrů, a to od června do srpna. Budete-li odstraňovat ty odkvetlé, pomůžete tvorbě nových.

Tip pro pěstování: Vysaďte ho na slunce, ale snese i mírné zastínění. Naopak nemá rád sucho. Umí se sám rozšiřovat kořenovými oddenky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek