Batika šibori

Máte rádi práci s textilem? Vyzkoušejte si techniku šibori a vytvořte si s námi krásnou a originální batikovanou šálu. Je to jednodušší, než si možná myslíte.

Šibori patří mezi tradiční techniky zdobení textilu. Jedná se o techniku rezerváže, ale bez konkrétního prostředku (média), který by ji vytvářel. Bílá místa a barevné vzory vznikají skládáním, vrásněním, šitím, stáčením, uzlováním a svazováním. Většina technik vychází z přesných geometrických tvarů, čímž vzniká dokonalá symetrie. Díky tomu vznikají často neuvěřitelné, a hlavně neopakovatelné barevné vzory a efekty.

Nejstarší dochované záznamy o šibori pocházejí z Číny, bohužel až na výjimky tam tato tradice zanikla. Mezi další tradiční země zabývající se šibori patří Indie, Indonésie, Latinská Amerika, Afrika, a hlavně Japonsko. Asijská oblast byla pro vývoj této techniky ideální díky dostupnosti hedvábí.

Od 7. až 8. století jsou známy první záznamy o šibori v Japonsku. Velký rozkvět technika zaznamenala v 16. a 18. století. Koncem 20. století se začala vyučovat i na vysokých školách s výtvarným zaměřením. V Japonsku je šibori stále živá a oblíbená. V současné době tato stará technika dobývá Evropu i Ameriku, a díky novým technologiím i vlivu evropských tradic opět posouvá hranice svých možností.

Slovo „shiboru“ znamená v japonštině muchlání nebo mačkání. Hedvábí je pro tuto techniku ideální. Čím tenčí materiál použijeme, tím jemnější vzory vytvoříme. Naopak na silnější látce, díky jejím absorbčním schopnostem, více vynikne sytost barvy. Je jen na tvůrci, kdy kterou výhodu využije. Většina výtvarníků v současnosti používá k vytvoření vzorů napařovací barvy. My si ukážeme, že stejné dokonalosti lze dosáhnout levnějšími batikovacími barvami. U šibori je spotřeba barev poměrně velká, velký je tedy i finanční rozdíl při použití prvních nebo druhých zmíněných barev.

 

Rady pro výběr materiálu

Pokud budete chtít jemné prokreslení vzorů, použijte hedvábí Pongé 5 nebo 6. Jestliže ustoupíte od drobných linií a dáte přednost sytosti barev, použijte například Crêpe de Chine 12, Tafettu 10,5, Doupion 12,5, Twill 10, Crêpe de Satin 10, Crêpe Georgette 10 nebo bavlněné plátno.

Chiffon nebo Organza nejsou na Šibori vhodné, šití ani pevné svazování jim nedělá dobře, snadno se poničí. Není také vhodné používat hedvábí se vzorem, se zlatými vlákny (která se svazováním mohou polámat) nebo příliš volnou vazbou. Vzory na těchto druzích hedvábí dobře nevyniknou.

My si technikou šibori ozdobíme hedvábnou šálu. Stejným způsobem můžete vyzdobit třeba jemný bavlněný přehoz.

 

Batikovaná hedvábná šála

Budete potřebovat

  • hedvábnou šálu 45 x 180 cm (zde Crêpe de Chine, ale vhodné je i pongé nebo jemné bavlněné plátno)
  • práškové barvy na textil (smaragdovou a světlou zeleň, žlutou, námořnickou modř)
  • ocet
  • plochý štětec
  • provázek
  • gumičky
  • mikrotenový sáček
  • hrnec s pařákem

 

postup

 

 

1 Šálu přeložte na polovinu a poté na čtvrtinu. Dobře zažehlete sklady (puky). Vzniklý čtverec přeložte úhlopříčně napůl do tvaru trojúhelníku.

 

 

 

2 Nyní cíp trojúhelníku přeložte směrem dolů (viz obrázek).

 

 

 

3 Vzniklý tvar ještě jednou podélně přeložte (podle obrázku).

 

 

 

4 Pruh hedvábí nyní přeložte napůl a vyznačte si žehličkou střed.

 

 

 

5 Opět pruh rozložte a jednu jeho polovinu začněte stáčet do šňůrky.

 

 

 

6 Šňůrku pak podle obrázku velmi pevně namotejte, podobně jako klubíčko vlny. Vzniklý uzel převažte gumičkou a provázkem.

 

 

 

7 Nyní vytvořte stejný uzel z druhé poloviny složeného hedvábí.

 

 

 

8 Všechny barvy jednotlivě rozpusťte v miskách s horkou vodou a používejte je dále jako roztok (přibližně 1/3 barvy a 2/3 vody). Barvu nechte vychladnout. Štětcem vytvářejte barevné skvrny ze všech stran uzlů. Ocet rozmíchejte ve vlažné vodě (1/3 octa a 2/3 vody) a celé hedvábí touto směsí štětcem potřete tak, aby dobře nasáklo octem. Hedvábí s octem nechte půl hodiny odležet. Poté je vložte do mikrotenového sáčku a pevně zavažte. Fixujte 20 minut v páře a po vyjmutí nechte hedvábí trochu vychladnout.

 

 

 

9 Obarvený šál vložte do vlažné vody a vymyjte z něj povrchovou barvu, potom odmotejte provázek. Dobře vymáchanou šálu nechte odkapat a ještě mokrou ji vyžehlete. Prolínáním jednotlivých barev vznikly na šále neopakovatelné vzory.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek