Barevné zvonky

Jsou poměrně nenáročné na pěstování, a navíc vaši zahradu zkrášlí záplavou atraktivních květů. Mohou být zcela nízké i pěkně vysoké. Které zvonky si z naší nabídky vyberete?

Zvonek bělokvětý

Campanula lactiflora

Zvonek bělokvětý patří mezi méně známé trvalky. Je nenáročný na pěstování, hodí se do přírodních zahrad a odolá až čtyřicetistupňovým mrazům. Bohatě kvete. Kromě bělavých odrůd existují i modré, například ´Pouffe´ či vyšší ´Superba´.

Tipy pro pěstování: Potřebuje humózní půdu s dostatkem živin. Nejlépe roste v polostínu nebo mu dopřejte kombinaci vlhkého místa a slunce.

 

 

Zvonek prostřední

Campanula medium

Tento zvonek má až šesticentimetrové květy, které mohou být bílé, modré nebo i růžové, a dorůstá do výšky kolem osmdesáti centimetrů. Pěstuje se jako letnička nebo dvouletka, pokud chcete, aby rozkvetl už v prvním roce, vysejte ho v únoru do truhlíku.

Tipy pro pěstování: Pro tento druh připravte záhon na plném slunci s humózní a výživnou půdou. Nemá rád ani sucho, ani přemokření.

 

 

 

Zvonek karpatský

Campanula carpatica

Díky polštářovitému růstu se zvonek karpatský s široce rozevřenými fialovými květy hodí do skalek, ale i na kamenité plochy štěrkových záhonů nebo do okolí schodů. Kvete až do září, vhodně doplňuje klasické skalničky.

Tipy pro pěstování: Potřebuje zásaditou, propustnou půdu a místo na slunci. Ve vlhkém zákoutí se mu dařit nebude a začne uhnívat.

 

 

Zvonek maličký

Campanula cochleariifolia

Ačkoli jde o malou a nízkou rostlinu, překvapí tento zvonek poměrně velkými květy. Řadí se mezi oblíbené skalničky, roste totiž i ve spárách mezi kameny. Je mrazuvzdorný. Často se sám vysemeňuje, dá se ale množit i z oddělků.

Tipy pro pěstování: Je to přizpůsobivá květiny, kterou můžete vysadit na slunce i do polostínu. Na vlhčích místech ho mohou ohrožovat plži.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…