Barevné zvonky

Jsou poměrně nenáročné na pěstování, a navíc vaši zahradu zkrášlí záplavou atraktivních květů. Mohou být zcela nízké i pěkně vysoké. Které zvonky si z naší nabídky vyberete?

Zvonek bělokvětý

Campanula lactiflora

Zvonek bělokvětý patří mezi méně známé trvalky. Je nenáročný na pěstování, hodí se do přírodních zahrad a odolá až čtyřicetistupňovým mrazům. Bohatě kvete. Kromě bělavých odrůd existují i modré, například ´Pouffe´ či vyšší ´Superba´.

Tipy pro pěstování: Potřebuje humózní půdu s dostatkem živin. Nejlépe roste v polostínu nebo mu dopřejte kombinaci vlhkého místa a slunce.

 

 

Zvonek prostřední

Campanula medium

Tento zvonek má až šesticentimetrové květy, které mohou být bílé, modré nebo i růžové, a dorůstá do výšky kolem osmdesáti centimetrů. Pěstuje se jako letnička nebo dvouletka, pokud chcete, aby rozkvetl už v prvním roce, vysejte ho v únoru do truhlíku.

Tipy pro pěstování: Pro tento druh připravte záhon na plném slunci s humózní a výživnou půdou. Nemá rád ani sucho, ani přemokření.

 

 

 

Zvonek karpatský

Campanula carpatica

Díky polštářovitému růstu se zvonek karpatský s široce rozevřenými fialovými květy hodí do skalek, ale i na kamenité plochy štěrkových záhonů nebo do okolí schodů. Kvete až do září, vhodně doplňuje klasické skalničky.

Tipy pro pěstování: Potřebuje zásaditou, propustnou půdu a místo na slunci. Ve vlhkém zákoutí se mu dařit nebude a začne uhnívat.

 

 

Zvonek maličký

Campanula cochleariifolia

Ačkoli jde o malou a nízkou rostlinu, překvapí tento zvonek poměrně velkými květy. Řadí se mezi oblíbené skalničky, roste totiž i ve spárách mezi kameny. Je mrazuvzdorný. Často se sám vysemeňuje, dá se ale množit i z oddělků.

Tipy pro pěstování: Je to přizpůsobivá květiny, kterou můžete vysadit na slunce i do polostínu. Na vlhčích místech ho mohou ohrožovat plži.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Nejkrásnější stromy v zahradě

Nejkrásnější stromy v zahradě

Stromy by neměly v zahradě chybět. Nejen, že ji zkrášlí svými květy, oživí ševelením listů, ale poskytnou i vítaný stín pro posezení v horkých dnech a některé i sladkou úrodu ovoce. Který si letos vysadíte?

Celý článek

Sladká chuť jablek

Sladká chuť jablek

Jablečné moučníky se skvěle hodí k čaji i kávě, můžete si je dát k snídani nebo jako sladkou svačinku. Vyberte si z klasických a vyzkoušených receptů.

Celý článek

Houbová klasika

Houbová klasika

Také s chutí vyrážíte do lesa na houby, a ještě raději z nich připravujete osvědčené pochoutky? Pokud vám už dochází inspirace, vyberte si z těchto osvědčených receptů.

Celý článek

Přečtěte si