Foto: Shutterstock

Babiččiny čtverce s kopretinou

Takzvané babiččiny čtverce jsou skvělým základem pro vytváření nejrůznějších háčkovaných výrobků. Naučte se s námi uháčkovat čtverec s kopretinou uprostřed. Ukážeme vám, jak na to.

Budete potřebovat:

  • žlutou a bílou přízi
  • háček odpovídající velikosti
  • nůžky

Zkratky:

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • DS – dlouhý sloupek
  • PS – polosloupek

Postup:

 

Foto: Shutterstock

Vezměte si žlutou přízi. Začněte magickým kroužkem nebo spojte 3 ŘO do kruhu PO. Uháčkujte 2 ŘO, 11 DS do magického kroužku, spojte PO. Vezměte si bílou přízi. Uháčkujte 3 ŘO, skupinku 2 DS do stejného oka, * skupinku 3 DS do následujícího oka *. Opakujte vzor mezi *10x. 2 ŘO, spojte PO. Nyní máte celkem 12 okvětních lístků.

 

Foto: Shutterstock

Nyní si opět vezměte žlutou přízi. Uháčkujte 2 ŘO, 2 PS do mezery mezi dva okvětní lístky, 3 DS, 3 ŘO, 3 DS do následující mezery. Vznikne tak roh čtverce. * 3 PS do následujících 2 mezer, 3 DS, 3 ŘO, 3 DS do následující mezery *. Opakujte vzor mezi * 2x. 3 PS do následující mezery. 1 ŘO, spojte PO. Pokud chcete mít čtverec větší dále pokračujte PO do následující mezery, PO do prostoru mezi 3 PS a 3 DS z minulé řady. Uháčkujte 2 ŘO, 2 DS do mezery, 3 DS do každé následující mezery. V rozích: 3 DS, 3 ŘO, 3 DS do stejné mezery. Spojte PO. Obdobným způsobem můžete pokračovat v háčkování dalších řad a vytvořit tak čtverce libovolné velikosti.

 

Foto: Shutterstock

A jak na spojování čtverců? Můžete je sešít použitou přízí takzvaným neviditelným stehem, kdy jehlu provlékáte pod celým sloupkem poslední háčkované řady a postupujete po jednom sloupku střídavě z jednoho a druhého čtverce.
Nebo můžete jednotlivé čtverce sháčkovat krátkým sloupkem: čtverce položte na sebe a háček zapichujte do horní smyčky obou protilehlých sloupků. Po spojení prvních dvou čtverců ihned pokračujte na další dva, dokud nedokončíte celou řadu.


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Upcyklujte a ušijte si kabelku!

Upcyklujte a ušijte si kabelku!

Zabírají vám staré džíny místo ve skříni, ale je vám líto je vyhodit? Poradíme vám, jak si z nich ušít stylovou a jedinečnou kabelku, a zbavit se tak odpadu moderně a ekologicky.

Celý článek

Originální brož z organzy

Originální brož z organzy

Ozdobte si svůj outfit vlastnoručně vyrobeným květinovým doplňkem z lehké organzy. Můžete si je vytvořit v různých barevných kombinacích inspirovaných vlastním šatníkem.

Celý článek

Krabička s rozkvetlou loukou

Krabička s rozkvetlou loukou

Rádi vylepšujete a renovujete? Z obyčejné dřevěné krabice si můžete vytvořit obrázek s rozkvetlou loukou a jasně modrou oblohou. Podívejte se jak na to a tvořte s námi!

Celý článek