Foto: Shutterstock

Babiččiny čtverce s kopretinou

Takzvané babiččiny čtverce jsou skvělým základem pro vytváření nejrůznějších háčkovaných výrobků. Naučte se s námi uháčkovat čtverec s kopretinou uprostřed. Ukážeme vám, jak na to.

Budete potřebovat:

  • žlutou a bílou přízi
  • háček odpovídající velikosti
  • nůžky

Zkratky:

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • DS – dlouhý sloupek
  • PS – polosloupek

Postup:

 

Foto: Shutterstock

Vezměte si žlutou přízi. Začněte magickým kroužkem nebo spojte 3 ŘO do kruhu PO. Uháčkujte 2 ŘO, 11 DS do magického kroužku, spojte PO. Vezměte si bílou přízi. Uháčkujte 3 ŘO, skupinku 2 DS do stejného oka, * skupinku 3 DS do následujícího oka *. Opakujte vzor mezi *10x. 2 ŘO, spojte PO. Nyní máte celkem 12 okvětních lístků.

 

Foto: Shutterstock

Nyní si opět vezměte žlutou přízi. Uháčkujte 2 ŘO, 2 PS do mezery mezi dva okvětní lístky, 3 DS, 3 ŘO, 3 DS do následující mezery. Vznikne tak roh čtverce. * 3 PS do následujících 2 mezer, 3 DS, 3 ŘO, 3 DS do následující mezery *. Opakujte vzor mezi * 2x. 3 PS do následující mezery. 1 ŘO, spojte PO. Pokud chcete mít čtverec větší dále pokračujte PO do následující mezery, PO do prostoru mezi 3 PS a 3 DS z minulé řady. Uháčkujte 2 ŘO, 2 DS do mezery, 3 DS do každé následující mezery. V rozích: 3 DS, 3 ŘO, 3 DS do stejné mezery. Spojte PO. Obdobným způsobem můžete pokračovat v háčkování dalších řad a vytvořit tak čtverce libovolné velikosti.

 

Foto: Shutterstock

A jak na spojování čtverců? Můžete je sešít použitou přízí takzvaným neviditelným stehem, kdy jehlu provlékáte pod celým sloupkem poslední háčkované řady a postupujete po jednom sloupku střídavě z jednoho a druhého čtverce.
Nebo můžete jednotlivé čtverce sháčkovat krátkým sloupkem: čtverce položte na sebe a háček zapichujte do horní smyčky obou protilehlých sloupků. Po spojení prvních dvou čtverců ihned pokračujte na další dva, dokud nedokončíte celou řadu.


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek