Aloe pravá

Aloe vera

Jako zkrášlovací přípravek ji používala už královna Kleopatra. Kosmetické firmy ji využívají dodnes do pleťových a ochranných krémů, šamponů a dalších výrobků. Je to především díky výjimečným zklidňujícím a hojivým účinkům šťávy z této rostliny.

Sukulentní tropická rostlina odolná vůči suchu. Tvoří trsy růžic s krátkými masitými stálezelenými, až 60 cm dlouhými, špičatými pilovitými listy.

Pěstování:

Potřebuje slunné a suché prostředí. Lze je na jaře zasít nebo namnožit z malých odnoží u báze mateřské rostliny. Lze ji pěstovat také jako pokojovou květinu – nejlépe v písčité směsi pro kaktusy, na světle. V létě se může umístit ven.

Užívané části:

Odlomené listy, šťáva.

V kosmetice:

Šťávu z listů lze použít pro uklidňující a léčivý zvlhčovací krém, vhodný zejména pro suchou kůži. Přidává se do šamponů pro zlepšení kondice suché nebo zánětlivé pokožky a také do opalovacích roztoků s chladivým a léčivým účinkem.

Pro léčení:

Šťáva vymačkaná z rozřezaných listů se užívá pro obklady na popraskanou kůži a při kožních onemocněních, ekzémech a popáleninách. Při malých spáleninách stačí ulomit část listu a nanést šťávu na spálené místo; při větších spáleninách se šťáva nanese na poškozenou kůži a místo se lehce obváže. Podle potřeby se procedura opakuje.

Jak využít aloe

Můžete si z ní udělat lahodný nápoj, chladivý obklad, hojivou emulzi, vlasový zábal a další léčivé přípravky.

Jak list zpracovat

List podélně rozpulte a lžičkou z něj seškrábejte gelovou vrstvu. Je důležité vyhnout se slupce kvůli jejím dráždivým účinkům. Tento čistý gel pak můžete aplikovat přímo na postižené místo na kůži nebo použít pro další zpracování.

Sirup z aloe vera

  • 100 g gelu z listu aloe vera
  • 100 g cukru

Rozmixujte gel z listu aloe vera v mixéru. Povařte šťávu s cukrem na mírném plameni asi 10 minut za občasného míchání, poté přelijte do sklenice a uchovávejte v chladu. Vydrží asi 3 měsíce.


Med s přidáním aloe

  • 3 listy aloe
  • med

Aloe vera omyjte a zbavte bodlin, na 10 dní uložte aloe listy do lednice. Následně je zbavte slupky a v hmoždíři utřete na kaši. Přidejte med v poměru 2 díly medu na 1 díl kaše. Vše dejte do kastrůlku a za stálého míchání několik minut ohřívejte při nízké teplotě. Směs se nesmí začít vařit. Nechte vychladnout a přelijte do zavařovací sklenice.

Hojivý obklad

Dává se na opary, akné, popáleniny, bodnutí hmyzem. Recept je jednoduchý. Stačí uříznout celý list, omýt a zbavit ho bodlin. Vždy po několika hodinách přiložte list na postižené místo. Pokaždé odkrojte konec listu, abyste získali čerstvou šťávu. Díky těmto obkladům postižené místo méně bolí, a hlavně se rychleji hojí.

Vlasový zábal

Po umytí vlasů si udělejte zábal z aloe vera. Množství gelu závisí na délce a hustotě vlasů, pro střední délku vlasů si připravte100 – 200 ml gelu. Vetřete do vlasů, zabalte do igelitu a ručníku. Gel nechte asi půl hodiny působit a potom opláchněte. Vlasy jsou už po třech zábalech pevnější.

Olejová emulze

  • 80 g šťávy z aloe
  • 10 g ricinového oleje
  • 12 g lanolinu
  • 10 kapek eukalyptové silice

Suroviny smíchejte a uchovávejte v chladu. Používejte k regeneraci kůže po popáleninách.

Nápoj z aloe vera

Dužninu z aloe vera v mixéru rozmixujte najemno, poté přidejte minerální vodu nebo džus v poměru 1 díl aloe na 5 dílů minerální vody a chvíli mixujte. Ti, kteří mají rádi sladké, mohou přidat trochu medu a ti, kteří raději něco osvěžujícího, mohou kápnout trochu citronu. Nejlepší je podávat vychlazený s kostkami ledu.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek