Adventní kalendáře

Neláká vás pořizovat svému potomkovi obyčejný čokoládový kalendář z obchodu, ale raději byste mu vytvořili vlastní, originální a plný překvapení? Nechte si inspirovat našimi tipy.

Adventní strom z větví

Na výrobu tohoto krásného dekorativního kalendáře v přírodním duchu budete potřebovat březové větve, přírodní provázek, zbytky látek, šicí stroj nebo jehlu a nit, nůžky, barevný papír, fix, děrovačku, malé lahvičky, květy poinsettie, drobné dárky. Nejprve si ze zbytků látek ušijte malé pytlíčky na dárky, pro každý adventní den jeden – letos je advent dlouhý 26 dní. Z pěkné březové větve uřízněte 4 kusy, od největšího po nejmenší. Silnějším provázkem na koncích větve na sebe navažte (podle obrázku), aby po zavěšení na zeď tvořily kostru stromku. Pak už zbývá jen naplnit pytlíčky drobnými dárky, opatřit je papírovou cedulkou s číslem, zavázat a přivázat na větve. Kalendář pak dozdobte květy poinsettie, které vložíte do malých lahviček a rovněž je s pomocí provázku k větvím připevníte.

 

 

 

Papírový kalendář s kolíčky

Efektní kalendář snadno vytvoříte i z obyčejných papírových sáčků. Připravte si papírové sáčky na svačinu, vodové nebo akrylové barvy, bramboru, nožík, štětce, nůžky, karton nebo čtvrtku, fixy nebo pastelky, malé kolíčky, oboustrannou lepicí pásku nebo provázek, hřebíčky a kladívko, drobné dárečky.

Obyčejné papírové sáčky nejprve vyzdobte dekorem – můžete na ně štětcem malovat vodovými nebo akrylovými barvami proužky či puntíky, nebo si z obyčejné brambory vyřezat tiskátka a s nimi pak barvu snadno nanášet. Do připravených pomalovaných sáčků pak vložte dárečky a přehněte je tak, aby měly všechny stejný rozměr. Zajistěte je kolíčkem a pod něj vsuňte papírový stromeček vystřižený z kartonu nebo čtvrtky, popsaný číslem. S pomocí oboustranné lepicí pásky nebo provázku nataženého mezi dva hřebíčky pak sáčky připevněte na stěnu. Vyskládejte je do tvaru stromečku nebo jen do řad vedle sebe.

 

 

 

Překvapení v krabičkách

Místo sáčků můžete pro uložení dárečku využít malé papírové krabičky – připravte si menší krabičky od čajů, léků apod., které s pomocí lepidla na papír polepíte barevným papírem, (nebo si podle obrázku překreslete šablonu na čtvrtku a krabičku si vystřihněte a složte), kolíčky, fix, provázek, figurky nebo kamínky jako zátěž, větev, zelené chvojí, dárečky.

Do krabiček vložte dárečky a převažte je provázkem. Na větev přivažte provázek na její zavěšení a také delší kusy provázku, na které na koncích navážete zátěž, aby visely kolmo dolů (použijte například dekorativní figurky nebo obyčejné pěkné kamínky). Na dřevěné kolíčky si napište čísla a pak s nimi krabičky na provázky připněte. Větev pak můžete ještě ozdobit zeleným chvojím.


Text: red; foto: Shutterstock a Stars for Europe

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…