Adventní kalendáře

Neláká vás pořizovat svému potomkovi obyčejný čokoládový kalendář z obchodu, ale raději byste mu vytvořili vlastní, originální a plný překvapení? Nechte si inspirovat našimi tipy.

Adventní strom z větví

Na výrobu tohoto krásného dekorativního kalendáře v přírodním duchu budete potřebovat březové větve, přírodní provázek, zbytky látek, šicí stroj nebo jehlu a nit, nůžky, barevný papír, fix, děrovačku, malé lahvičky, květy poinsettie, drobné dárky. Nejprve si ze zbytků látek ušijte malé pytlíčky na dárky, pro každý adventní den jeden – letos je advent dlouhý 26 dní. Z pěkné březové větve uřízněte 4 kusy, od největšího po nejmenší. Silnějším provázkem na koncích větve na sebe navažte (podle obrázku), aby po zavěšení na zeď tvořily kostru stromku. Pak už zbývá jen naplnit pytlíčky drobnými dárky, opatřit je papírovou cedulkou s číslem, zavázat a přivázat na větve. Kalendář pak dozdobte květy poinsettie, které vložíte do malých lahviček a rovněž je s pomocí provázku k větvím připevníte.

 

 

 

Papírový kalendář s kolíčky

Efektní kalendář snadno vytvoříte i z obyčejných papírových sáčků. Připravte si papírové sáčky na svačinu, vodové nebo akrylové barvy, bramboru, nožík, štětce, nůžky, karton nebo čtvrtku, fixy nebo pastelky, malé kolíčky, oboustrannou lepicí pásku nebo provázek, hřebíčky a kladívko, drobné dárečky.

Obyčejné papírové sáčky nejprve vyzdobte dekorem – můžete na ně štětcem malovat vodovými nebo akrylovými barvami proužky či puntíky, nebo si z obyčejné brambory vyřezat tiskátka a s nimi pak barvu snadno nanášet. Do připravených pomalovaných sáčků pak vložte dárečky a přehněte je tak, aby měly všechny stejný rozměr. Zajistěte je kolíčkem a pod něj vsuňte papírový stromeček vystřižený z kartonu nebo čtvrtky, popsaný číslem. S pomocí oboustranné lepicí pásky nebo provázku nataženého mezi dva hřebíčky pak sáčky připevněte na stěnu. Vyskládejte je do tvaru stromečku nebo jen do řad vedle sebe.

 

 

 

Překvapení v krabičkách

Místo sáčků můžete pro uložení dárečku využít malé papírové krabičky – připravte si menší krabičky od čajů, léků apod., které s pomocí lepidla na papír polepíte barevným papírem, (nebo si podle obrázku překreslete šablonu na čtvrtku a krabičku si vystřihněte a složte), kolíčky, fix, provázek, figurky nebo kamínky jako zátěž, větev, zelené chvojí, dárečky.

Do krabiček vložte dárečky a převažte je provázkem. Na větev přivažte provázek na její zavěšení a také delší kusy provázku, na které na koncích navážete zátěž, aby visely kolmo dolů (použijte například dekorativní figurky nebo obyčejné pěkné kamínky). Na dřevěné kolíčky si napište čísla a pak s nimi krabičky na provázky připněte. Větev pak můžete ještě ozdobit zeleným chvojím.


Text: red; foto: Shutterstock a Stars for Europe

Další články

Jemné drátkování

Jemné drátkování

Máte chuť si vyzkoušet tuto originální techniku, při které se také pracuje s drátem, ale nepotřebujete tolik síly? Podle postupů krok za krokem, které pro vás připravila Laděna Hejzlarová, to jistě hravě zvládnete.

Celý článek

Růže z juty

Růže z juty

Vytvořte si s námi květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne a budete se z něj moci těšit třeba celý rok. Jeho základem jsou atraktivní růže z přírodního textilu.

Celý článek

Přáníčka s krajkami

Přáníčka s krajkami

Překvapte své přátele a blízké vlastnoručně vyrobenými vánočními přáníčky. Můžete je jednoduše udělat z jakýchkoli zajímavých dekoračních papírů, za pomoci raznic.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.