Floxy – voňavé loučení s létem

Patří k tradičním květinám našich zahrádek. Mají mnoho výhod – kvetou od června až do září, nepotřebují skoro žádnou péči a lze je dobře kombinovat s ostatními trvalkami.

Plamenky (lidově floxy), osvědčené a dlouho pěstované pestrobarevné trvalky byly u nás velmi oblíbené před druhou světovou válkou. V druhé polovině dvacátého století byly trochu opomíjeny, ale v posledních letech se opět vracejí do našich zahrádek.

Plamenka Douglasova

Co mají rády

Potřebují slunečné stanoviště, kde se sázejí do výživných a dostatečně vlhkých půd, mírně kyselých až neutrálních. Snadno vysýchavé půdy nejsou vhodné. Dobře se jim daří v podhorských oblastech, kde bývá větší vzdušná vlhkost. V nižších a teplejších polohách je vhodnější tyto trvalky umísťovat do polostínu. Plamenky nesázíme příliš hustě a snažíme se je nezastiňovat okolními rostlinami, zvláště ne příliš vysokými. Spíše je dáváme mezi stejně vysoké a nižší rostliny, tak budou méně náchylné na choroby. Po několika letech je vhodné trsy rozdělit a plamenky zasadit na jiném místě. Odkvetlé části odstraňujeme, aby se podpořil vývoj ještě nerozkvetlých stonků. Na podzim odstřihneme zbytky nadzemních částí až u země. Vyšší kultivary někdy potřebují oporu.

Plamenka šídlovitá

Plamenky jsou snadněji náchylné k chorobám – zejména je ohrožují houbové choroby (padlí, listová skvrnitost) a háďátka. Rostliny napadené háďátky je nejlepší odstranit. Všechny plamenky jsou mrazuvzdorné.

Plamenka latnatá

Jak je množit

Množí se jednak dělením trsů v době od dubna do poloviny května. U kultivarů se využívá také řízkování. Provádíme ho rovněž na jaře, až zhruba do poloviny června. Odebíráme vrcholové nebo stonkové řízky a snažíme se, aby na každém řízku byly alespoň dva páry listů. Dobrou možností je i využití kořenových řízků – jimi množíme na podzim v listopadu nebo prosinci ve dnech, kdy nemrzne. Kořeny řežeme na čtyři až šest centimetrů dlouhé kusy, které trochu šikmo ukládáme do substrátu pro výsevy. Přes zimu je dáme do místnosti s teplotou asi pět stupňů. Zjara malé rostlinky brzy vyrážejí.

Nízké druhy pro jaro

Setkat se můžete se dvěma podobnými druhy, plamenkou Douglasovou (Phlox douglasii) a plamenkou šídlovitou (P. subulata). Nejčastěji se pěstují rostliny s květy v nápadné, ostře růžové barvě, ale na trhu jsou i odrůdy od bílé po sytě fialovou. Drobné kvítky často zdobí jinak zbarvená prostřední část, což je typický znak i vysokých druhů plamenek.

Vysoké pro léto

Nejčastěji se setkáte s vysokým druhem plamenky latnaté (Phlox paniculata), který na místě s dobrou a dostatečně vlhkou půdou dorůstá do výšky přes jeden metr. Vrchol květu má o prázdninách, ovšem někdy se může protáhnout až do září. Zhruba poloviční výšky dosahuje Phlox maculata, jejíž květní laty jsou sevřenější a bohatší, květy rozkvétají trochu časněji, už v červnu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek