foto: Shutterstock

Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Borovice černá

Pinus nigra

Tento jehličnan je oblíbený pro svůj pomalý růst a hustou korunu. Odrůda ´Pyramidalis´ tvoří sevřený kužel, který není třeba zaštipovat. Kultivar ´Globosa´ má téměř dokonalý kulovitý tvar, hodí se i do japonských zahrad. Dřevina pochází z Rakouska.

Tipy pro pěstování: Protože si borovice černá drží svůj tvar, často se vysazuje do skalek. Je mrazuvzdorná, nezničí ji ani teploty třicet stupňů pod nulou.

foto: Shutterstock

 


Borovice osinatá

Pinus aristata

Pomalu rostoucí borovice osinatá má temně zelené jehličí uspořádané ve svazcích po pěti s roztroušenými pryskyřičnými kanálky i viditelnými smolnými kapkami. Odolná dřevina pocházející z Ameriky se pěstuje spíš jako keř. Vysazují se do skalek i větších skupin.

Tipy pro pěstování: Může růst na suchých i větrných místech, nezničí ji ani mrazy. Jako horský druh nesnáší podmáčení a také potřebuje propustnou půdu.

foto: Shutterstock

 


Borovice himálajská

Pinus wallichiana

Borovice himálajská zaujme jehlicemi, které dělají strom velmi atraktivní – jsou jemné, šedozelené, dlouhé až dvacet centimetrů a lehce převisají. Dřevina má kuželovitou korunu a vodorovně postavené větve. Nejlépe vypadá jako solitéra.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné chráněné stanoviště, poroste i v polostínu. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem živin. Je citlivá na velké teplotní výkyvy.

foto: Shutterstock

 


Borovice kleč

Pinus mugo

Tato borovice roste jako hustý keř s poléhavými větvemi, proto se hodí na velké zahrady. Výrazně menší až zakrslé jsou kultivary ´Mops´, ´Ophir´, ´Gnom´ nebo ´Pumilio´, které se dají pěstovat i v nádobách, na skalkách či vřesovištích. Dřevina pochází z Alp a Karpat.

Tipy pro pěstování: Keř potřebuje půdu s vyšším obsahem vápníku a hodně slunce, nevadí jí sucho. Jako horský druh je borovice kleč mrazuvzdorná.

foto: Shutterstock

 


Borovice lesní

Pinus sylvestris

Domácí druh borovice s načervenalou kůrou dorůstá do výšky až čtyřiceti metrů. Na zahradu proto volte nižší kultivary, mezi nejznámější patří ´Watereii´ a ´Globosa Viridis´. Jsou asi desetkrát nižší, s hustě nahloučeným jehličím. Lze z nich vysadit i živý plot.

Tipy pro pěstování: Tomuto druhu vyhovuje mírně kyselá půda, je tedy vhodný jako dřevina do vřesovišť nebo do záhonů s azalkami a rododendrony.

foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek