Výsadba rostlin do jezírka

Vybudovali jste si na zahradě jezírko a nyní se chystáte zasadit rostliny, které jste si vybrali. Jak to ale udělat správně, aby se jim ve vodě dobře dařilo?

Rostliny můžeme do jezírka vysadit dvěma způsoby. První možností je výsadba mokřadních rostlin přímo do substrátu jezírka, druhou je sázení do košů či pevných nádob. Každý z těchto postupů je vhodný pro jiné podmínky.

 

Výsadba přímo do substrátu

Takto se osazují hlavně rybníky, kořenové čističky odpadních vod nebo velká jezírka. Rostliny mají k dispozici živiny přímo z bahnitého substrátu, neuvěřitelně rychle rostou a bohatě kvetou. Stvoly jsou silné, listy tmavě zelené. Rostliny jsou vyživované ze substrátu, tudíž neodebírají živiny z vody a nepodílejí se tak na jejím čištění. I když takhle zasadíme různé druhy rostlin, v krátkém čase v porostu převáží agresivnější druhy a ty méně konkurenční jsou vytlačovány. Proto se tento způsob výsadby k ozelenění zahradního jezírka příliš nehodí.

 

Sázení do nádob

Druhým způsobem je výsadba s využitím nádob – různě velkých košů či pevných nádob z umělé hmoty a textilních nádob. Výsadba do košů je velmi doporučovaná. Ze zkušeností ale vyplývá, že tento způsob výsadby není vždy vhodný. Nádoby jsou totiž nabízeny zejména z důvodu zamezení rozrůstání rostlin odnožemi, ale odnože děrovaným košem stejně prorostou do okolního substrátu. Tím se hlavní přednost nádob ztrácí.
Můžeme využít také nádoby z umělé hmoty, které nejsou děrované – nikoli však květináče s odtokovými otvory. Mokřadní druhy s oddenky totiž spolehlivě těmito otvory prorostou do okolí. Nádoby bez děr (například zednické kulaté kalfasy o obsahu 60 litrů) se osvědčily při výsadbě leknínů. Živiny, které jsou v substrátu pro lekníny, se nemohou vyplavit do vody, kde by je rychle využily řasy. Tudíž lekníny v těchto nádobách můžeme bez obav i hnojit pomalu rozpustnými hnojivy. Zeminu svrchu zasypeme asi 5 až 10 cm vysokou vrstvou kačírku, který zabrání vyluhování živin shora.

Do košů nevysazujte rostliny, které se do okolí rozrůstají oddenky

Pro výsadbu mokřadních rostlin jsou vynikající alternativou textilní nádoby. Jde o netkanou textilii, která propouští dovnitř vodu, ale brání prorůstání oddenků mimo nádobu. Textil je měkký, odolný k povětrnostním podmínkám. Nádoby se vyrábějí ve třech velikostech. Nejpraktičtější je rozměr 18 x 18 x 18 cm. Rostliny vysazujeme tak, že do nádoby nasypeme do jedné třetiny kačírek, na něj uložíme rostlinu a dosypeme zase kačírkem. Za tři až čtyři roky oddenky nádobu prorostou a musíme rostlinu přesadit. Postupujeme tak, že opatrně odřežeme kořeny a textilní nádobu stáhneme z válce kořenů. Nasypeme do ní nový kačírek, rostlinu zmenšíme a vysadíme zpět do nádoby výše popsaným způsobem. Do textilní nádoby vysazujeme pouze druhy, které se rozrůstají oddenky. Rostliny, které rostou v trsech bez oddenků, není ekonomické do těchto nádob sázet.

 


Tipy

Lekníny vysazujeme do pevných nádob bez děr. Živiny se tak nemohou vyplavit do vody.

Pro jistotu zkontrolujte vnější dno nádoby ‒ nesmí tam být ostrá hrana. Pokud tam je, musíte ji zbrousit, jinak by hrozilo poškození jezírkové fólie.

Děrované koše se prodávají v mnoha velikostech i tvarech, takže je můžete pořídit rostlinám přímo na míru.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek