7 tipů, jak odlehčit tradiční bramborový salát

Těšíte se na tradiční vánoční salát, ale zároveň máte obavy, aby vám po něm nebylo těžko? Myslete na to už při jeho přípravě a udělejte si zdravější, odlehčenou verzi.

1 Co místo majonézy? Už tradičně se doporučuje nahradit majonézu jogurtem – volte spíše ten hustý, řeckého typu, nebo použijte zakysanou smetanu. Jogurt také můžete před použitím nalít do sítka a nechat z něj vykapat syrovátku. Nechcete-li se majonézy úplně vzdát, dejte jí jen trochu a zbytek nahraďte. Dobrým fíglem je také krájet zeleninu na větší kousky. Pak není v salátu tolik majonézy potřeba. Další možností je majonézu úplně vynechat a místo ní přidat do salátu jen trochu olivového oleje.

2 S uzeninou, nebo bez? Pokud chcete salát skutečně odlehčit, pak do něj uzeninu nedávejte vůbec, nebo volte nějakou dietní, například kuřecí nebo krůtí šunku.

3 Zdravější ocet. Místo klasického octa můžete do salátu přidat zdravější verzi – jablečný. Ten totiž váš salát navíc obohatí o vitaminy a zdraví prospěšné stopové prvky. Pokud na octu nebazírujete, okyselte salát citronovou šťávou.

4 Zeleninu uvařte. Nakládaná zelenina může být pro někoho špatně stravitelná, a tak je dobré ji nahradit zeleninou vařenou. Klasickou kořenovou zeleninu povařte ve slané vodě do poloměkka, aby se v salátu nerozpadla. Můžete také vyzkoušet trik profesionálních kuchařů – do vody na vaření přidejte kromě soli i trochu octa (např. jablečného) a cukru. Zelenina pak bude mít výraznější chuť. Místo sterilovaného hrášku použijte jemný cukrový hrášek, jen krátce povařený nebo spařený vroucí vodou. Chcete-li mít salát ještě zdravější, přidejte do něj čerstvou zelenou nať (například jarní cibulku, pažitku apod.).

5 Cibuli spařte. Nedělá vám dobře čerstvá cibule? Před přidáním do salátu ji nakájejte najemno a spařte vroucí vodou. Ztratí tak svou nepříjemnou štiplavost a bude lépe stravitelná. Můžete ji také nahradit jemnější šalotkou, nebo ji do salátu nedávat vůbec.

6 Dejte méně brambor. Nechcete-li mít v salátu příliš mnoho škrobu, dejte do něj méně brambor a více zeleniny. Záleží jen na vás, jaký poměr zvolíte.

7 Lze nahradit vejce? Vařená vejce do bramborového salátu patří, ale co když někomu nedělají dobře, nebo se chce vyhnout velkému množství cholesterolu? Můžete z vajec využít jen bílek, nebo je nahradit úplně, například bílým tofu natural, nakrájeným na kostičky a osoleným.

 


Základní recept na bramborový salát

 • 1 kg vařených a oloupaných brambor
 • 130 g cibule
 • 300 g sterilované zeleniny do salátu
 • 150 g sladkokyselých okurek
 • 100 g sterilovaného hrášku
 • 3 vařená vejce
 • 200 g majonézy
 • hořčice podle chuti
 • sůl, mletý pepř
 • ocet
 • cukr

 

Postup přípravy

Den dopředu si uvařte brambory ve slupce. Druhý den ráno brambory oloupejte a protlačte přes kolečko s mřížkou nebo nakrájejte na kostičky. sterilovanou zeleninu slijte a přidejte spolu s hráškem k bramborám. Vmíchejte majonézu, trochu octa a hořčice, osolte, opepřete, přidejte na kostičky nakrájená vařená vejce a vše opatrně promíchejte. Podle chuti můžete přidat i nálev z okurek. Hotový salát dejte do chladu odležet a druhý den ho před podáváním podle potřeby dochuťte solí, octem nebo cukrem.

foto: Shutterstock


TIP
Na přípravu vánočního salátu byste si měli vyčlenit tři dny, začít byste proto měli už 22. prosince.


 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zavářky a vložky do polévek

Zavářky a vložky do polévek

Rádi byste vyzkoušeli nějakou novou zavářku do klasického čirého vývaru? Pojďte s námi nahlédnout do moudrých kuchařských knih a inspirujte recepty, které prověřil čas.

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Zdravé polévky

Zdravé polévky

Polévky připravené z jarní zeleniny jsou plné vitaminů. Přidejte do nich divoké zelené bylinky nebo třeba jedlé květy a připravte si tak nezapomenutelný kulinářský zážitek.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.