7 tipů, čím mulčovat záhony

Mulčování neboli nastýlání je jednoduchý způsob, jak zabránit růstu plevelů na záhonu a nadměrnému odpařování vody. Zároveň tak udržujete půdu kyprou, chráníte užitečné mikroorganismy v zemině a minimalizuje všechny způsoby eroze.

Drcená kůra

Patří k nejpoužívanějším mulčovacím materiálům. Využívá se na nově vysazených záhonech s velkými mezerami mezi rostlinami, kde brání zaplevelení. Protože okyseluje půdu, je také vhodná na záhony s hortenziemi, azalkami, pěnišníky a do vřesovišť. Na záhonu vydrž zhruba tři roky, pak je třeba ji doplnit.

 

Kámen

Na mulčování lze použít buď kamennou drť nebo oblázky. Hodí se na okraje cestiček, teras, skalek a jiná exponovaná místa, vhodná je do okolí teplomilných rostlin. Jen pozor, na slunném místě se může přehřívat, což vyhovuje suchomilným druhům, některým citlivějším rostlinám to naopak vadí. Hladké oblázky dobře vypadají i jako doplněk bahenních rostlin a květin i dřevin v nádobách.

 

Suché listí

Suché listí mnozí považují za odpad, který v lepším případě končí v kompostéru. Poslouží však i k nastýlání trvalkových záhonů nebo pod keře drobného ovoce. Časem z něj vzniká kvalitní listovka, která vylepšuje půdu.

Organický odpad

Jako mulč můžete využít i šišky a odpad, který vzniká při běžném úklidu zahrady jako například vyjednocené rostliny, měkké výhony z prořezávek a podobně. Tento druh mulče používejte jen jako doplňující nastýlání, například na klasické zeleninové nebo stále oblíbenější vysoké záhony. Pozor však na plevel, ten může obsahovat semena, která se mohou ujmout a takové mulčování by vám pak péči o záhony nezjednodušilo, právě naopak.

Štěpka

Mulč z tohoto materiálu se hodí nejen do okrasných záhonů, pod dřeviny a živé ploty, ale také na cestičky, protože se po něm dobře chodí. Velmi pomalu se rozkládá, výborně se po něm chodí, je snadno dostupný a vyrobit si ho lze i svépomocí, pokud máte v zahradě dostatek stromů a keřů a koupíte si nebo půjčíte štěpkovač.

Sláma

Suchou slámou nejenže zakryjete půdu mezi zeleninou či jahodníky, ale také ji využijete do pařeniště nebo k zakládání stále oblíbenějších vysokých záhonů. Na místě dlouho vydrží, lze po ní dlouhodobě chodit.

Tráva

Posečená tráva se používá k mulčování v sadu, a to jak pod ovocnými stromy, tak třeba keři – maliníky a ostružiníky. Je dostupná po celou sezonu, dobře se obnovuje. Jen pozor, vrstva vyšší než pět centimetrů se slehává a hnije, ohrožuje tak kořeny pěstovaných rostlin.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek