Samozavlažovací květináče využijete i v bytě

Zatímco pěstování muškátů a dalších balkónovek si už mnozí nedovedou bez samozavlažovacích truhlíků představit, v interiéru je využívá málokdo, což je škoda.

Samozavlažovací květináče jsou vhodné pro většinu pokojových rostlin, vlastně pro všechny s výjimkou suchomilných a sukulentních. Stále častěji se tento typ nádob používá i pro pěstování orchidejí. Nejenže v nich květiny lépe rostou, ale i péče o ně je jednodušší.

 

Méně zalévání

Pěstování v samozavlažovacích nádobách zvládnou i začátečníci – stačí zvolit správnou velikost květináče, přečíst si návod na sestavení a použít spíše hrubší substrát. Pokud květináč má místo knotů vzlínací šachty, je nutné napěchovat zeminu i do nich. Postup při osázení je stejný jako u klasických květináčů či truhlíků.

Květiny v samozavlažovacích nádobách zaléváte přibližně třikrát méně často než v těch běžných, protože zásobník je schopen pojmout větší množství vody, které rostlina čerpá i několik týdnů. Knoty zajistí nepřetržitou závlahu podobnou přírodním podmínkám. Navíc vodu do truhlíku lijete podle velikosti nádoby jen jedním či maximálně dvěma otvory umístěnými v přední části, což také zalévání urychluje. I když hodně záleží na konkrétních požadavcích jednotlivých květin. Nelze tak říci, že pokud jste zalévali pokojovky jednou za týden, nyní stačí vzít kropáč do ruky až po třech nedělích. Jednoduché pravidlo, jak často zalévat, neexistuje. Záleží na počasí, orientaci na světové strany, typu a velikosti rostliny. V tropickém horku určitě voda v truhlících nevydrží ani týden, ale při běžné pokojové teplotě je většinu rostlin v samozavlažovacích nádobách opravdu možné zalévat jen jednou za dva či tři týdny. Rozhodně se nemusíte obávat, že jim uhnijí kořeny, jako stojí-li voda v obyčejné podmisce. Kvalitní výrobky jsou opatřeny měrkou, díky níž okamžitě vidíte, kolik vody je ve spodní nádobě. Obě části květináčů na sebe nasedají tak, aby mezi nimi byla vzduchová mezera, která zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů.

Originální designový květináč Calimera umožňuje kombinovat dva druhy spodního a horního dílu, a to v množství barevných kombinací

 

Ideální pro orchideje i podlahové topení

Samozavlažovací květináče jsou ideální pro pěstování orchidejí, to je zde jednodušší než v klasických nádobách, kde musíte rostlinu jednou týdně ponořit do vody a po půl hodině zase vyndat, nechat okapat a vložit zpět do dekorativního obalu. U samozavlažovací nádoby si rostlina vláhu nasává knoty, jak potřebuje. Od března do dubna se doporučuje jednou ta týden až dva přidat dávku tekutého hnojiva. Orchideji udělá dobře i pravidelné rosení, jen pozor, voda by neměla přijít na květy a také se nesmí držet mezi listy.

Chytrý květináč vás zbaví povinnosti zalévat každý den

 

Samozavlažovací květináče jsou také vhodné do domů a bytů s podlahovým topením. Pokud na ně postavíte rostliny v obyčejných nádobách, nebude se jim dařit, neboť se ke kořenům nedostane dostatečné množství vody a ony budou usychat. U samozavlažovacích květináčů je tomu naopak. Teplo, které stoupá vzhůru, jen urychlí vzlínání vody přes knoty, a tím i dostatečnou vlhkost zeminy u kořenů.

 


Jak to funguje?

Samozavlažovací květináč se skládají nejen z části pro pěstování rostlin, ale také z rezervoáru na vodu, zalévací šachty, knotů – ale některé typy fungují i bez nich– hladinoměru a prostor pro cirkulaci vzduchu. Z horní části se zeminou vedou do spodního zásobníku textilní knoty, které nasávají vodu a transportují ji ke kořínkům rostlin. Ty dostávají závlahu pravidelně a v malých dávkách, nedochází tak ke střídavému rozbahnění a přesychání půdy.

Bylinky můžete v tomto typu květináče pohodlně pěstovat za oknem i na balkoně

 

Květináč Rosmarin vyvinula Plastia speciálně pro pěstování bylinek a drobných květin. Otvor v přední části zjednodušuje zalévání

 

Samozavlažovací truhlík využijete i pro předpěstování rostlin na záhony

 

Dokonce i velké samozavlažovací květináče mohou v interiéru působit elegantně


Text: red; foto Shutterstock a archiv firmy Plastia

Další články

Co vysadit do podzimních truhlíků

Co vysadit do podzimních truhlíků

Nenechte truhlíky prázdné ani na podzim. Odkvetlé letničky nahraďte atraktivními rostlinami, které vám budou zkrášlovat parapet či zápraží i v chladných dnech. Inspirujte se naším výběrem.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…