​ Vizovické věnečky

Vytvořte si s námi tradiční lidové dekorace z těsta. Hnětení těsta je sice trochu pracné, ale vyplatí se vydržet. Odměnou vám pak bude radost z tvoření a krásných ozdob.

​Budete potřebovat

  • hladkou mouku
  • vodu
  • ocet
  • vejce
  • malé ostré nůžky
  • malý ostrý nožík
  • štětec
  • plech na pečení

Vizovické těsto

Tradice výroby těchto pečených ozdob pochází z okolí moravských Vizovic a rozšířila se i do Čech. Vizovické pečivo není z jedlého těsta, jedná se o těsto dekorační. A podle dochovaných dokumentů se ani v minulosti nepředpokládalo, že by se vizovické ozdobičky jedly.

Základem vizovického pečiva je speciální těsto. Připravuje se ze 300 g hladké mouky, 6 lžic vody a 3 lžic octa.

Suroviny smíchejte. Těsto se zpočátku drolí, ale usilovným hnětením se spojí. Pak pracujte oběma rukama, těsto celou vahou hněťte proti pracovní ploše a stále překládejte. Práce je to poměrně zdlouhavá, ale na pořádném vypracování těsta velmi záleží. Pracujte minimálně půl hodiny, dokud není těsto zcela homogenní a hladké. Při kontrolním rozříznutím má těsto konzistenci třeba jako sýr eidam. Nejsou v něm cucky mouky ani vzduchové bubliny. Hotové těsto obalte folií a nechte přes noc odpočívat v chladu.

​Postup

1 Těsto rozkrájejte na menší kousky.

 

2 Uválejte z nich tři dlouhé tenké válečky.

 

3 Z válečků upleťte copánek.

 

4 Copánek spojte do věnečku. V místě spoje si pomozte trochou vody.

 

5 Nůžkami nastřihejte okraje věnečku na drobné třásně.

 

6 Vytvořte malý váleček a ten rozkrájejte na plátky.

 

7 Z plátků vytvořte lístečky. Nožem na nich udělejte žilkování.

 

8 Lístky přilepte na věneček v místě spoje.

 

9 Z dalších lístečků vytvořte květ růže. Doplňte ho malými kuličkami těsta.

10 Vizovické ozdoby se zdobí jedině přírodninami, nejčastěji kořením: kuličkami pepře, nového koření, zrnky kmínu, hřebíčky. Vytvořte si další podobné věnečky a dejte je na pečicí papír na plech. Minimálně hodinu je nechte odležet. Pak ozdobičky opatrně (štětečkem) potřeme rozšlehaným vejcem. Dejte do trouby a při 50 °C sušte, dokud povrch ozdobiček nezačne být lesklý. Pak přidejte teplotu a při 120 až 150 °C upečte do zlatohnědé barvy.

Ještě teplé věnečky opatrně ostrým nožem podeberte a odlepte od papíru.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek