​ Vizovické věnečky

Vytvořte si s námi tradiční lidové dekorace z těsta. Hnětení těsta je sice trochu pracné, ale vyplatí se vydržet. Odměnou vám pak bude radost z tvoření a krásných ozdob.

​Budete potřebovat

  • hladkou mouku
  • vodu
  • ocet
  • vejce
  • malé ostré nůžky
  • malý ostrý nožík
  • štětec
  • plech na pečení

Vizovické těsto

Tradice výroby těchto pečených ozdob pochází z okolí moravských Vizovic a rozšířila se i do Čech. Vizovické pečivo není z jedlého těsta, jedná se o těsto dekorační. A podle dochovaných dokumentů se ani v minulosti nepředpokládalo, že by se vizovické ozdobičky jedly.

Základem vizovického pečiva je speciální těsto. Připravuje se ze 300 g hladké mouky, 6 lžic vody a 3 lžic octa.

Suroviny smíchejte. Těsto se zpočátku drolí, ale usilovným hnětením se spojí. Pak pracujte oběma rukama, těsto celou vahou hněťte proti pracovní ploše a stále překládejte. Práce je to poměrně zdlouhavá, ale na pořádném vypracování těsta velmi záleží. Pracujte minimálně půl hodiny, dokud není těsto zcela homogenní a hladké. Při kontrolním rozříznutím má těsto konzistenci třeba jako sýr eidam. Nejsou v něm cucky mouky ani vzduchové bubliny. Hotové těsto obalte folií a nechte přes noc odpočívat v chladu.

​Postup

1 Těsto rozkrájejte na menší kousky.

 

2 Uválejte z nich tři dlouhé tenké válečky.

 

3 Z válečků upleťte copánek.

 

4 Copánek spojte do věnečku. V místě spoje si pomozte trochou vody.

 

5 Nůžkami nastřihejte okraje věnečku na drobné třásně.

 

6 Vytvořte malý váleček a ten rozkrájejte na plátky.

 

7 Z plátků vytvořte lístečky. Nožem na nich udělejte žilkování.

 

8 Lístky přilepte na věneček v místě spoje.

 

9 Z dalších lístečků vytvořte květ růže. Doplňte ho malými kuličkami těsta.

10 Vizovické ozdoby se zdobí jedině přírodninami, nejčastěji kořením: kuličkami pepře, nového koření, zrnky kmínu, hřebíčky. Vytvořte si další podobné věnečky a dejte je na pečicí papír na plech. Minimálně hodinu je nechte odležet. Pak ozdobičky opatrně (štětečkem) potřeme rozšlehaným vejcem. Dejte do trouby a při 50 °C sušte, dokud povrch ozdobiček nezačne být lesklý. Pak přidejte teplotu a při 120 až 150 °C upečte do zlatohnědé barvy.

Ještě teplé věnečky opatrně ostrým nožem podeberte a odlepte od papíru.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek