Zimní květy vilínů

Původní botanický druh vilínů pochází z východní Asie a Severní Ameriky. V současnosti existují desítky kultivarů vhodných k pěstování na zahradě, vilín virginský nachází uplatnění i v kosmetice.

Ozdoby zahrady

Zahradní kultivary vilínu (Hamamelis x intermedia nebo H. mollis) se pěstují jako široce rozložité keře. Jejich květy jsou dlouhé asi tři centimetry, různé odrůdy se od sebe liší barvami – žlutá je ‘Pallida‘, oranžová ‘Orange Beauty‘, červená ‘Diane‘, vybrat si můžete i cihlový nebo karmínový odstín. Květy jsou seskupeny do svazků, zpravidla voní, korunní lístky mohou být na koncích i zvlněné.

Tip pro pěstování: Mají rády vlhkou a kyselou půdu. Pozor, starší rostliny nestříhejte! Dopřejte jim slunné místo či mírný polostín. Výborně snášejí zimu a mrazy.

 

Pro zdravou pokožku

Vilín virginský (H. virginiana) se využívá pro výrobu kosmetických a farmaceutických přípravků. Zejména jeho kůra a listy se stahujícím a čisticím účinkem jsou vhodné na léčení kožních problémů. Tento původní druh se pěstuje i jako solitérní dřevina. Zdobí ho zářivě žluté listy, které se na podzim zbarví dočervena, i drobné světle žluté a velmi vonné květy. Ty se objevují už na podzim, zatímco ostatní vilíny kvetou později.

Tip pro pěstování: Oproti zahradním kultivarům snáší i vápenité půdy. V Severní Americe rostou především na březích řek a jezer, milují vlhkou půdu.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek