Zbavte se celulitidy

Zatímco někdo s ní nemá za celý život problémy, jiné ženy trápí už v mladém věku. Co ji způsobuje, jak jí předcházet a jak ji zmírnit? Poradíme vám.

Krémy a tělová mléka proti celulitidě sice fungují, ale jejich účinek je jen omezený. Není divu, protože celulitida není pouze kosmetická záležitost a různé krémy a další přípravky ji samy o sobě nevyřeší. Je nutné podívat se pravdě do očí. Ať se nám to líbí nebo ne, nikdo se jí nezbaví za týden nebo dva.

 

Co ji způsobuje?

Jde o hormonální a metabolický problém. Celulitida je druh endokrinologického onemocnění, při němž vázne odtok lymfy. Lymfa (míza) má v těle důležitý úkol. Proudí spletí cév a uzlin, zachytává cizorodé částice a mikroorganismy a také vstřebává tuky, které pak odvádí pryč z těla. Jestliže tedy lymfatický systém nefunguje tak, jak by měl, tukové buňky začnou vytvářet shluky v podkoží a vytvářejí pomyslné „kapsičky“. Pokud tukové buňky zbytní, začnou se vytlačovat cestou nejmenšího odporu – tedy nahoru. A tak vzniká hrbolatá pomerančová kůže, ze které máme při zkoušení nových plavek na léto málem infarkt. Co s tím? Odstraňování celulitidy vyžaduje komplexní opatření zahrnující změnu celého životního stylu. Nejlépe je samozřejmě začít již v mládí, a to i tehdy, když celulitida na našem těle o sobě nedává ještě příliš vědět.

Pravidelný pohyb doplňte masážemi problematických partií těla

 

Trápí i mladé

Celulitida bohužel není výjimečná ani u náctiletých a také u mužů. Za vším stojí genetické předpoklady, hormony a samozřejmě i nedostatek pohybu a nevhodná strava. Už jako děti prosedíme většinu života – ve škole, doma u počítačů a televizí. V dospělosti pak vyměníme školu za kancelář a přidáme cestování autem. A jíme, co nás napadne – hlavně, že je to rychlé, dobré a příprava nás stojí co nejméně času. Jednou z odpovědí organismu na takové chování může být i kůže plná dolíčků.

 

Jak jí předcházet?

Především pravidelným a vhodným pohybem. Sportovní aktivity bychom si přitom měli vybírat podle vlastního založení. Pro někoho jsou těmi pravými zumba či tenis, pro jiného zase rychlá chůze, jogging, nordic walking, tanec či plavání.

Pohyb by měly doplnit masáže míst postižených celulitidou, a to především před cvičením a po něm. Využít můžeme masážní hlavice ve sprše či různé mechanické pomůcky. Vhodná je i péče terapeuta či maséra, který speciálními hmaty a cviky odstraní svalové blokády bránící toku lymfy. U lidí, kteří netrpí žádnými zdravotními potížemi, pomůže i přístrojová lymfodrenáž.

 

Dobře jíst a hodně spát

V prevenci i odstraňování celulitidy hraje podstatnou roli správná životospráva a dostatečný pitný režim. Jednoduché pravidlo zní: čím méně budeme jíst polotovarů, uzenin, sladkostí a dalších upravovaných potravin včetně například tavených sýrů a majonéz a čím více se spolehneme na organické potraviny, tím lépe pro nás. Éčka, cukry, dochucovadla či příliš mnoho soli organismus zpomaluje a zavodňuje. Buňky pak nefungují, jak by měly, a jsou ke vzniku celulitidy náchylnější. Zvláště, když jíme nepravidelně, a navíc si rádi dopřejeme cigaretu, kávu a třeba i alkohol. Klíčem k úspěchu je tedy jídelníček s co největším množstvím zeleniny, obilovin, luštěnin a ovoce. Smažená jídla a smetanové omáčky bychom měli zařadit do skupiny výjimečných. Zato bychom měli hodně pít – hlavně vodu bez příchuti a čaj. Sycené a ochucené nápoje, limonády, džusy, energy drinky a podobně nám totiž s celulitidou nijak nepomohou. Denně si tedy dejme alespoň dva litry, v horkých dnech klidně i více.

 

Bylinky pro boj s celulitidou


Břečťan popínavý

Hedera felix

Odvar z tohoto liánového keře můžete použít na partie postižené celulitidou. Do odvaru namočte bavlněný šátek nebo látkovou plenu. Vymačkejte a přiložte. Zakryjte nahřátým suchým ručníkem a nechte působit 10–20 minut.

Na odvar: Hrst listů vařte v 300 ml vody 10 minut.

 

 


Sporýš lékařský

Verbena officinalis

Při celulitidě vtírejte koncentrovaný čaj pravidelně do pokožky – odvodňuje a napíná tkáň.

Na čaj: Přelijte 1 lžičku sušené rostliny 250 ml vařící vody a nechte ji 5 minut luhovat.

 

 


Truskavec ptačí

Polygonum aviculare

Posiluje pokožku, vlasy, nehty a vazivo. Doporučuje se 2 až 3měsíční kúra čajem z truskavce a přesličky rolní při potížích.

Na čaj: Po 1 lžíci obou sušených bylin zalijte 1 litrem studené vody, směs přiveďte k varu a na mírném ohni vařte dalších 15 minut. Tím se důkladně vyplaví kyselina křemičitá. Čaj postupně v průběhu dne vypijte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek